Jedynie prawda jest ciekawa


Nie przyjęto go do pracy na uczelni, bo miał nieodpowiednie poglądy polityczne

25.10.2017
jankanthak25102017
Nie przyjęto go do pracy na uczelni, bo miał nieodpowiednie poglądy polityczne

Jan Kanthak, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości nie został przyjęty do pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Rada Wydziału odrzuciła jego kandydaturę i stwierdziła, że zatrudnienie Kanthaka może zaszkodzić wizerunkowi uczelni.

Wniosek o przyjęcie Kanthaka do pracy postawił na Radzie Wydziału prof. Radosław Giętkowski. Kanthak miał pracować na uczelni w zastępstwie na pół etatu. Podczas dyskusji nad jego kandydaturą podkreślono, że ukończył WPiA UG z oceną bardzo dobrą i od początku 2016 r. pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie w przeszłości pełnił funkcję asystenta w Departamencie Legislacyjnym. Aktualnie jest sekretarzem zespołu ds. strategii ministerstwa i szefem gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości.

Rada Wydziału nie przyjęła tej propozycji ze zrozumieniem. Profesor Grajewski miał zasugerować, że przyjęcie do pracy na UG osoby, która miała styczność z tworzeniem ustaw reformujących sądownictwo to „nienajlepszy  pomysł”. Podobnego zdania byli inni pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego. Prof.Grzegorz Wierczyński, aktualnie członek Komisji Dyscyplinarnej do spraw nauczycieli akademickich przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego i jednoczenie pełnomocnik dziekana, a także kierownik pracowni Zakładu Informatyki Prawniczej uznał, że zatrudnienie Jana Kanthaka „marketingowo nie przysłuży się wydziałowi”.

Również kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych, prof. Andrzej Szmyt, był przeciwny przyjęciu Jana Kanthaka do pracy na UG, gdyż – jak się wyraził – „ważne jest, jak nas będą postrzegać na zewnątrz, poprzez nasze konkretne pociągnięcia”. Debata i jej przebieg miała zaskoczyć dziekana wydziału, dra hab. Jakub Stelina, kierownika Katedry Prawa Pracy, który stwierdził, że dyskusja przypomina „plebiscyt”.

„Stygmatyzacją” nazwał przebieg debaty profesor Tomasz Bąkowski, który także rekomendował Kanthaka.

Ostatecznie na 39 głosujących, 23 było przeciwko zatrudnieniu Jana Kanthaka, 10 za, a 6 wstrzymało się od głosu – relacjonuje trójmiejska Gazeta Wyborcza, która „stygmatyzację” prawnika przyjęła z nieskrywaną radością. Gazeta z Czerskiej piórem trójmiejskiego redaktora Krzysztofa Katki opublikowała tekst zatytułowany „TEMU PANU DZIĘKUJEMY”. Na stronie internetowej Gazety wydawcy byli jeszcze bardziej dosłowni i zatytułowali swój artykuł: „Wydział Prawa UG nie przyjął człowieka Ziobry. Kojarzony z niszczeniem sądownictwa”.

Decyzja Rady Wydziału spodobała się również posłance Agnieszce Pomaskiej, która na swoim profilu społecznościowym również wychwala decyzję władz UG: – Wydział Prawa Uniwersytetu Gdańskiego nie przyjął człowieka Ziobry. Brawo UG! Mam nadzieję, że innym uczelniom nie zabraknie kręgosłupa – napisała posłanka z Gdańska.

Skontaktowaliśmy się z Janem Kanthakiem, który jednak ze względu na obecnie piastowane stanowisko nie chciał komentować decyzji Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

ac

 

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook