Jedynie prawda jest ciekawa


Nie przyjęto go do pracy na uczelni, bo miał nieodpowiednie poglądy. Jest reakcja ministerstwa

26.10.2017
jankanthak25102017
Nie przyjęto go do pracy na uczelni, bo miał nieodpowiednie poglądy. Jest reakcja ministerstwa

Resort nauki przygląda się sprawie nieprzyjęcia do pracy na Uniwersytecie Gdańskim Jana Kanthaka, obecnego rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości - potwierdziła w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa MNiSW Katarzyna Zawada.

Jak podała we wtorek trójmiejska "Gazeta Wyborcza", miesiąc temu Jan Kanthak, absolwent prawa i szef gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, ubiegał się o zatrudnienie na pół etatu ma Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Rada wydziału odrzuciła jednak jego kandydaturę, m.in. - jak napisała gazeta - w trosce o wizerunek uczelni. W ubiegłym tygodniu Kanthak został rzecznikiem prasowym Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Tak, sprawa jest nam znana; przyglądamy się jej - powiedziała w czwartek PAP rzecznik prasowa resortu nauki Katarzyna Zawada pytana, czy resort nauki zajmuje się tą sprawą.

Według doniesień mediów, o przyjęcie Kanthaka do pracy na pół etatu wnioskował prof. Radosław Giętkowski. Podczas dyskusji nad jego kandydaturą podkreślono, że ukończył WPiA UG z oceną bardzo dobrą i od początku 2016 r. pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Wobec kandydatury pojawiły się jednak głosy sprzeciwu. Jak podaje "GW", prof. Jan Grajewski zastanawiał się, czy Kanthak miał styczność z "pięknymi" ustawami o sądownictwie, którymi nas obdarzono kilka miesięcy temu". - Czy jest w interesie wydziału zatrudnienie osoby, która być może będzie kojarzyć się z niszczeniem sądownictwa w Polsce? - cytuje profesora gazeta.

Prof. Grzegorz Wierczyński stwierdził, że zatrudnienie Kanthaka "marketingowo nie przysłuży się wydziałowi", a prof. Andrzej Szmyt zwrócił uwagę, że "ważne jest, jak nas będą postrzegać na zewnątrz, poprzez nasze konkretne pociągnięcia" - wynika z informacji "GW". A przebiegiem debaty był zaskoczony dziekan wydziału Jakub Stelina, który ocenił, że dyskusja wygląda "jak jakiś plebiscyt".

Sam Jan Kanthak w rozmowie z portalem Wirtualna Polska powiedział: "To moja prywatna sprawa, wolę, by nie łączono jej z moimi obowiązkami służbowymi". - Mam tylko nadzieję, że decyzja profesorów nie miała jedynie podłoża politycznego - dodał.

- Niebywały skandal. Uniwersytet Gdański blokuje naukową karierę @JanKanthak tylko dlatego, że współpracuje z MS... - skomentował sprawę na Twitterze Sebastian Kaleta, poprzedni rzecznik MS, obecnie członek komisji weryfikacyjnej.


PAP

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook