Jedynie prawda jest ciekawa


Nie ma sprawiedliwego wyroku bez uczciwego sędziego

20.07.2017

Tak minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro wyjaśnił sens nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, którą przyjął dziś Sejm. Przewiduje ona m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów Sądu Najwyższego (SN) w stan spoczynku. Minister dodał, że to wypełnianie programu wyborczego, który Zjednoczona Prawica przedstawiła Polakom.

"Przyszliśmy do Sejmu przede wszystkim po, aby zrealizować dobry program dla zwyczajnego Polaka, który często trafiając do sądów spotyka się z arogancją, lekceważeniem, pomiataniem. Ze zgorszeniem obserwuje liczne nadużycia, nieprawidłowości i afery, które pojawiają się co chwilę w środowisku sędziowskim. I zamiast być wyjaśniane, są zamiatane niejednokrotnie pod dywan" - powiedział Ziobro.

Jak dodał, dlatego fundamentalnym krokiem zmierzającym do reformy wymiaru sprawiedliwości jest zwłaszcza powołanie Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Ziobro powiedział, że będzie ona miała za zadanie "oczyszczać środowisko sędziowskie z czarnych owiec i stać na straży najwyższych standardów etycznych i moralnych".

"Nie ma sprawiedliwego wyroku bez uczciwego sędziego. Chcemy żeby Polacy idąc do sądu wiedzieli, że trafią ma uczciwy sąd i spotkają na końcu rozprawy uczciwy wyrok sprawiedliwego sędziego" - powiedział Ziobro.

Ocenił, że nie da się tego osiągnąć bez wprowadzenia rozwiązań gwarantujących wysokie standardy moralne w polskim sądownictwie. Jak dodał, temu właśnie służy Izba Dyscyplinarna w SN, która budzi tak wiele protestów m.in. I prezes Sądu Najwyższego.

"To jest dobry i przełomowy dzień dla polskiego społeczeństwa. Dla tych wszystkich, którzy chcą dobrej zmiany w wymiarze sprawiedliwości" - powiedział Ziobro. "Kończymy z państwem w państwie" - oświadczył.

"Mamy wybór bardzo prosty: albo mechanizm demokratyczny związany z wyborem sędziów, przynajmniej pewien wpływ tego mechanizmu demokratycznego, albo mechanizm czysto korporacyjny" – podkreślił Ziobro. W jego ocenie, w Polsce przez prawie 30 lat funkcjonował mechanizm czysto korporacyjny.

"Korporacja sama decydowała, kto będzie sędzią, kto będzie awansował spośród sędziów, kto zostanie wydalony z zawodu, i ten system zawiódł. Oni mieli prawie 30 lat na to, aby się zreformować, aby wyciągać wnioski i poprawić to co jest złe w sądownictwie" - mówił szef resortu sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, reforma sądownictwa jest także po to, by równoważyły się poszczególne władze i aby "korporacja nie wynaturzała się, aby nie tworzyła klik, korporacjonizmu, kumoterstwa". Według Ziobry to prowadzi do "nieuczciwości, upadku standardów, zasad, i w konsekwencji do nieuczciwych wyroków".

"Jeżeli jakakolwiek władza, jak władza sądownicza, odrywa się całkowicie od społeczeństwa, jeżeli nie ma mechanizmów kontroli, to później kończy się licznymi aferami" - ocenił.

Zdaniem ministra warto było powołać Izbę Dyscyplinarną SN. Jak dodał, wierzy, że trafią do niej przyzwoici, uczciwi ludzie, którzy będą "niezłomnie stać na straży najwyższych standardów moralnych".

"Nie możemy mówić o żadnej sprawiedliwości, nawet jak bardzo przyspieszymy procesy sądowe - a ufam, że do tego doprowadzimy też - jeżeli sędziowie nie będą ludźmi reprezentującymi najwyższe standardy moralne, jeżeli nie będą to po prostu uczciwi ludzie" - mówił Ziobro.

Ziobro powołał się również na przykłady, kiedy to według niego wymiar sprawiedliwości nie działał jak należy w sprawach: "czyścicieli kamienic", ścigania aferzystów mafii vatowskiej i lichwiarzy. Dopiero za czasów PiS wszczęto w tych sprawach śledztwa, a przestępcy nie chodzą już bezkarnie po ulicach.

Ziobro przywołał też Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich, który odbył się w ubiegłym roku w Warszawie, kiedy to sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Irena Kamińska nazwała środowisko sędziowskie "nadzwyczajną kastą". "Otóż informuje państwa, że właśnie dzisiejszy dzień jest końcem nadzwyczajnej kasty. To dobry dzień dla polskiego wymiaru sprawiedliwości i dla Polaków" - powiedział minister sprawiedliwości.

PAP/MBB

Fot. PAP/Marcin Obara

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook