Jedynie prawda jest ciekawa


Nie gaśnie protest w obronie polskiej szkoły

02.05.2012

Od wczoraj głodówka w obronie polskiej szkoły i w proteście przeciw ograniczaniu nauczania historii ma miejsce w Nysie. O relację z drugiego dnia protestu poprosiliśmy Janusza Sanockiego, wydawcę "Nowin Nyskich" i koordynatora głodówki w tym mieście.

W tej chwili znów głodują 4 osoby. Wczoraj wieczorem na 2 dni musiał przerwać protest Krzysztof Musialski, który wrócił do Częstochowy, ale obiecał nam, że jeszcze do nas wróci.

Dzisiaj podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zbieraliśmy w lokalu redakcji, gdzie się znajdujemy. Tu też przychodzą ludzie, którzy chcą nas odwiedzić. Odwiedzają nas też dziennikarze - dzisiaj była tu ekipa telewizji publicznej z Opola, którzy mają nadać wieczorem reportaż o naszej głodówce. Na bieżąco protest relacjonuje też Radio Opole.

Odwiedzili nas również nauczyciele historii z dwóch miejscowych szkół. Nauczyciele też organizują akcję poparcia, zbierają podpisy, a jutro jedna z nauczycielek historii ma się przyłączyć do głodówki plus jeszcze jeden mieszkaniec Nysy.

Dwóch najdłużej głodujących, jeszcze od Częstochowy, Jurek Zimny - szósty dzień i Jan Karandziej piąty, czują się w miarę dobrze - stoją tu obok mnie i nie wyglądają, żeby mieli zamiar zemdleć - cały czas jesteśmy pod opieką lekarzy, którzy nas odwiedzają. Tak więc nie dramatyzujemy, bo nie jest to dla nas pierwsza głodówka.

Tak więc trwamy, taka jest forma naszego protestu i pokazania, że to są ważne sprawy, o które warto walczyć. Dlatego podjąłem decyzję o przejęciu pałeczki w tej sztafecie głodówki, zaprosiłem 3 osoby z Częstochowy do mojej redakcji, do Nysy, przede wszystkim dlatego, żeby podtrzymać tę akcję protestacyjną.

Uważam, że jest to sytuacja dramatyczna i niedopuszczalna, żeby - nie chodzi tu nawet o meritum sprawy - tak drastyczne ograniczanie nauczania tych przedmiotów, które mają kształtować w polskich szkołach młodego człowieka, jego postawę obywatelską - ale zwłaszcza chodzi o sposób, w jaki władze to przeprowadzają - niezwykle arogancki, nie liczący się z opinią środowisk naukowych, nauczycieli, rodziców, społeczeństwa.

Dzisiaj nauczyciele historii, którzy nas odwiedzili mówili, że nikt z nimi tych zmian nie konsultował - są one wprowadzane bez najmniejszej konsultacji i akceptacji ze strony społeczeństwa. To jest kolejny objaw tego, że te mechanizmy, rzekomo demokratyczne w III Rzeczpospolitej całkowicie nie funkcjonują, są poblokowane. To jest aż zdumiewające, że tak ważne decyzje zapadają bez znalezienia szerokiej zgody społecznej, bez dyskusji.

Protest będziemy prowadzić do niedzieli, kiedy zostanie tu, w Nysie zawieszony a głodówka zostanie przeniesiona do Wrocławia. Tamtejszym działaczom przekażemy też nasze insygnia, m.in. obraz Matki Boskiej, który został znaleziony przez naszych kolegów w Warszawie, kiedy szukali miejsca na głodówkę i tablicę, na której wypisujemy kolejne dni głodówki z miastami, gdzie jest ona prowadzona.

not. Greg
[fot. mat. organizatora]

Warto poczytać

 1. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 2. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook