Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie" dla śmieciówek. Marsz w Warszawie

14.04.2015

Ogólnopolską gwiaździstą manifestację organizuje OPZZ w sobotę w Warszawie. Uzasadnia to brakiem realizacji przez rząd związkowych postulatów. OPZZ domaga się m.in. walki z tzw. umowami śmieciowymi, wyższych płac w budżetówce i minimalnej płacy godzinowej.

Jak mówił dziś na konferencji prasowej przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz, związkowcy domagać się będą także zapewnienia możliwości przechodzenia na emeryturę po 35 latach pracy dla kobiet i 40 latach pracy dla mężczyzn. Związkowcy chcą też rozwiązania problemów w poszczególnych branżach.

„Problemy, jakie ma polskie społeczeństwo, mają ludzie pracy, mają poszczególne branże, dotyczą realizacji naszych wniosków, postulatów zgłaszanych od kilku lat do różnych, poszczególnych resortów, prezentowanych także wobec prezesa Rady Ministrów” - tłumaczył Guz.

„Mamy dość lekceważenia konstytucyjnej zasady dialogu społecznego. Z tymi postulatami zwracaliśmy się kilkakrotnie do obecnego rządu, ale i do poprzedniego, do koalicji PO-PSL. Niestety dalej łamane są nasze prawa. Obiecuje nam się realizację postulatów, choćby głównego o powrocie do dialogu społecznego, mijają tygodnie, miesiące, lata, dalej nie jest to realizowane” - podkreślił przewodniczący OPZZ.

Wyraził nadzieję, że premier Ewa Kopacz znajdzie w sobotę czas na spotkanie ze związkowcami. Jak mówił, do tej pory nie znalazła czasu na spotkanie z przedstawicielami świata pracy. W manifestacji wezmą udział przedstawiciele różnych branż m.in. transportu, górnictwa, przemysłu chemicznego, energetyki, budownictwa, przemysłu spożywczego i rolnictwa, ochrony zdrowia, oświaty i nauki oraz strażacy.

„Spodziewamy się około 50 tys. osób” - poinformował Guz. Sobotnia manifestacja będzie manifestacją gwiaździstą. Związkowcy przejdą czterema trasami, po czym spotkają się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Jedna z tras rozpocznie się przed Pałacem Kultury i Nauki - związkowcy przejdą przed Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Gospodarki.

Druga trasa będzie wiodła sprzed siedziby OPZZ przed Ministerstwo Finansów. Następnie związkowcy przejdą przed Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, następnie przed Ministerstwo Gospodarki. Trzecia trasa prowadzić będzie sprzed Torwaru przed Ministerstwo Edukacji Narodowej. Czwarta trasa prowadzić będzie ulicami Gagarina i Belwederską.

Decyzję o przeprowadzeniu ogólnopolskiej manifestacji 18 kwietnia w Warszawie Prezydium OPZZ podjęło 10 marca. Decyzję poparli przedstawiciele wszystkich związków zrzeszonych w OPZZ.

Solidarność tymczasem szykuje się do manifestacji ws. przetargu na śmigłowce, zrealizowanym w MON.  Związkowcy z Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność” wycofali swojego przedstawiciela z komisji przetargowej na śmigłowce dla polskiej armii. Zapowiedzieli akcje protestacyjne przed kancelarią premiera i Ministerstwem Obrony Narodowej.

Jak powiedział dziś przewodniczący sekcji lotniczej „S” Roman Jakim, powodem wycofania przedstawiciela z komisji przetargowej jest zbyt mało czasu, jaki miał on na zapoznanie się z dokumentacją przetargową.

„Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli MON wynika, że rozstrzygnięcie przetargu ma nastąpić za tydzień – 21 kwietnia. A nasz przedstawiciel otrzymał wzgląd do dokumentacji dopiero 8 kwietnia. Niemożliwe jest w tak krótkim czasie zapoznanie się z całą dokumentacją i stwierdzenie, że cała procedura przebiegła w porządku” - dodał Jakim.

W niedzielę wiceminister obrony Czesław Mroczek powiedział, że w najbliższych dniach będzie wiadomo, które z oferowanych w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla wojska maszyny zostaną zakwalifikowane do prób.

„Mamy już ocenę ofert offsetowych, dokonaną przez ministra gospodarki. W MON kończymy formalny etap prac, mamy kompletną dokumentację potrzebną do rozstrzygnięcia. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu komisja przetargowa zakończy prace, a 21 kwietnia planujemy wskazać oferenta, który przechodzi do dalszego postępowania” - powiedział Mroczek.

Tym etapem mają być praktyczne próby. Jakim przypomniał, że w styczniu br. wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zgodził się, aby Solidarność miała swojego przedstawiciela (obserwatora społecznego) w komisji przetargowej, bez prawa głosu. „Jednak później niewiele się w tej sprawie działo. Mamy wrażenie, że uzgodniona wtedy procedura społecznego obserwatora przetargu na śmigłowce była jedynie grą na czas ze strony rządowej” - ocenia przewodniczący KSPL. Związkowcy napisali w tej sprawie listy do premier Ewy Kopacz i MON.

 „Chcemy, aby pani premier i pan wicepremier spotkali się z nami i wyjaśnili wszystkie niejasności wokół przetargu, które podnoszone są przez media i różne środowiska. Nie pozwolimy z siebie robić pajaców” - podkreślił Jakim. Związkowcy zapowiedzieli, że w razie braku odpowiedzi na swoje listy podejmą akcje protestacyjne przed kancelarią premiera i MON. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w piątek na spotkaniu Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego.

W środę stanowisko ws. wyboru dla polskiej armii śmigłowców przyjął również zarząd woj. podkarpackiego. Zaapelował w nim „do wszystkich organów władz państwowych uczestniczących lub mających wpływ na proces wyboru nowego śmigłowca wielozadaniowego o przeanalizowanie i wzięcie pod uwagę wszystkich aspektów, szczególnie wpływu decyzji MON na rozwój i przyszłość branży lotniczej - dumy Podkarpacia”.

W ocenie zarządu województwa podkarpackiego „wartość dodana” wynikająca z zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności jest w przypadku Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu zdecydowanie najwyższa spośród rywalizujących przedsiębiorstw i „powinna mieć wpływ na całościową ocenę przedstawionej oferty”.

Ostateczne oferty w przetargu na 70 wielozadaniowych śmigłowców dla wojska złożyły pod koniec grudnia ub.r. trzy konsorcja: amerykańska firma Sikorsky i należące do niej PZL Mielec, oferujące śmigłowiec S-70i Black Hawk i jego morską wersję Seahawk; będące własnością włosko-brytyjskiej grupy Agusta Westland zakłady PZL Świdnik - oferujące maszynę AW149; konsorcjum zawiązane przez Airbus Helicopters - z maszyną H225M (wcześniejsze oznaczenie EC725). Poprzednio termin składania ostatecznych ofert był dwukrotnie przesuwany.

Po ocenie ofert wszyscy startujący w przetargu mają otrzymać informację, czy oferty spełniają wymagania i kto złożył najkorzystniejszą. Potem rozpoczną się próby śmigłowca lub śmigłowców - jeżeli wymagania spełni więcej niż jedna maszyna. Wybór śmigłowca i podpisanie umowy mają nastąpić w tym roku.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. Początkowo dotyczył 26 śmigłowców, potem rozszerzono go na 70 maszyn. Śmigłowce w wersjach transportowej, bojowych misji poszukiwawczo-ratowniczych oraz morskiej do zwalczania okrętów podwodnych mają być produkowane na podstawie jednej wspólnej platformy.

Ryb, PAP, OPZZ

Fot. [opzz.org.pl]

Warto poczytać

 1. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 2. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 3. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 4. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 5. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 6. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 7. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook