Jedynie prawda jest ciekawa


Nie będzie spotkania prezesa PiS z prezydentem

03.12.2017
1270andrzejdudajeszczenie
Nie będzie spotkania prezesa PiS z prezydentem

- W tej chwili nie ma umówionego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że jeśli któraś ze stron lub obie uznają spotkanie za potrzebne - to ono będzie.

Łapiński, który był gościem niedzielnej audycji Śniadanie w Radiu ZET i Polsat News pytany był, czy będą jeszcze jakieś spotkania prezydenta Dudy z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie poprawek PiS do prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN.

 - Mogę powtórzyć to, co mówił pan prezydent, nie ma nic nadzwyczajnego w spotkaniach pomiędzy prezydentem a liderem obozu, który ma większość w parlamencie. I jeśli takie spotkanie któraś ze stron lub obie ze stron uznają, że będzie potrzebne, czy przydatne - to będzie. W tej chwili takiego spotkania umówionego nie ma – dodał minister.

Zaznaczył jednak, że "to jest kwestia uznania którejś ze stron, że trzeba się spotkać, coś omówić, czy w tej, czy w innej sprawie, bo to przecież nie tylko sprawa ustaw może być omawiana na tych spotkaniach, czy jest omawiana".

W mijającym tygodniu sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckimi projektami o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższą środę w Sejmie odbędzie się II czytanie tego projektu oraz projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa, którym komisja zajmowała się we wtorek.

Łapiński był pytany, jak na propozycje PiS, zareagował prezydent, który w trakcie prac nad ustawami w komisji sejmowej przebywał z wizytą w Wietnamie. - Prezydent na bieżąco był informowany o tym, co się dzieje w Polsce - powiedział.

Przypomniał, że prezydent przygotowując swoje projekty i przesyłając je do Sejmu mówił, że jest on władzą ustawodawczą, niezależną od prezydenta i w toku prac parlamentarnych mogą być nanoszone poprawki.

- Prezydent powiedział, że zależy mu w tych ustawach na kilku takich fundamentalnych dla niego sprawach, o których mówił - tych warunkach brzegowych. I jeśli pojawią się jakieś poprawki, i one tych spraw nie będą w znaczący sposób zmieniać, to co do innych poprawek jest pełna otwartość prezydenta - podkreślił rzecznik prezydenta.

Przypomniał, że za chwilę odbędzie się drugie, trzecie czytanie projektów o SN i KRS, a następnie prace nad nimi w Senacie. I na koniec będzie ich ocena przez prezydenta - zaznaczył.

- Na ten moment dużo do powiedzenia będą mieli prawnicy, którzy prezentują pana prezydenta, czyli pani Anna Surówka-Pasek, czy pan minister Paweł Mucha - powiedział.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zapowiedział w piątek w Radiu Zet, że prezydent dokona podsumowania prac komisji. Nie wykluczył, że Andrzej Duda będzie chciał "wyartykułować pewne rzeczy, które należałoby zmienić" w projektach ustaw.

- Mogę powtórzyć za moim kolegą, wiceszefem Kancelarii Prezydenta, panem ministrem, że jeśli wydarzyły się takie sytuacje, to prezydent może też jasno je zaznaczyć, że jednak się umawialiśmy. Wydaje się, że jednak w tych zmianach, generalne wytyczne, które prezydent sobie nakreślił w tych ustawach zostały zachowane. Jeśli są w szczegółach jakieś rozbieżności i te rozbieżności np. nie były omówione, to tak, jak pan minister Mucha powiedział - będą pewnie sygnalizowane - tłumaczył w niedzielę Łapiński.

- Teraz będzie to przedmiotem analizy i rozmów pana prezydenta ze swoimi współpracownikami - dodał Łapiński. - Trzeba patrzeć do końca, czy na tym jakimś etapie senackim coś nowego się nie pojawi - zaznaczył minister.

Rzecznik prezydenta podkreślił, że "dysponentem" poprawek byli zgłaszający. - Nieelegancko, czy może nie dobrze byłoby, gdybyśmy my te poprawki ujawniali. Do końca one były w dyspozycji klubu zgłaszającego - powiedział Łapiński.

(PAP), fot. CC 3.0 Radosław Czarnecki

Warto poczytać

 1. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 2. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 3. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 4. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 5. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 6. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 7. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 8. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook