Jedynie prawda jest ciekawa


NFZ oszczędza na najmłodszych pacjentach

15.07.2013

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza na porodówkach oraz oddziałach dla noworodków ostre limity, w których lekarze nie są w stanie się zmieścić. Gdyby szpitale podążały za wskazówkami NFZ musiałyby zrezygnować np. z pozajelitowego żywienia wcześniaków.

Dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia dotknęła także porodówki i oddziały dla noworodków. Nie starcza pieniędzy na ratowanie życia najmłodszym, czy na opiekę kobiet w ciąży.

"Kontrakty z NFZ dzielą się na to, co jest w budżecie i zrobione ponad. Na porodówkach nielimitowane zabiegi to wszystkie przyjęcia zakończone porodem. Ale na toczenia krwi po porodzie, wszelkie patologie ciąż czy krótkoterminowe przyjęcia mamy określony budżet, oczywiście niewystarczający" - tłumaczy w "Super Expressie" mgr Ewa Peńsko ze szpitala przy ul. Madalińskiego. Prowadzi to do sytuacji, w której lekarze, chcąc przestrzegać limitów, musieliby odmawiać opieki kobietom z zagrożoną ciążą.

Limitowana jest także opieka noworodków po porodzie: "Na przykład żywienie pozajelitowe wcześniaków, a takiego malucha trzeba nakarmić nawet 12 razy na dobę" - tłumaczy Ewa Peńsko, dodając: "jesteśmy w trudnej sytuacji. Gdybyśmy chcieli zmieścić się w kontrakcie, musielibyśmy co drugiej mamie odmawiać udzielenia pomocy."

NFZ gwarantuje szpitalom zwrot kosztów tylko za świadczenia wykonane w przypadku ratowania życia - według instytucji, pozajelitowe karmienie noworodka taką procedurą nie jest.

Jak z tak skandalicznych ograniczeń wobec maluchów tłumaczy się NFZ? "Wskazane świadczenia należą do zakresów nielimitowanych. Zgodnie z zapisami ogólnych warunków umów Fundusz finansuje świadczenia do wysokości kwoty zapisanej w umowie. Oddział Funduszu nie jest w stanie sfinansować tych, które wykonane zostały ponad limit, z uwagi na ograniczone środki" - wyjaśnia Agnieszka Gołąbek z Mazowieckiego Oddziału NFZ.

Dramatyczna sytuacja jest też na oddziałach pediatrycznych. Szpitale mają aż kilkadziesiąt procent nadwykonań, za które płacą sami, gdyż NFZ nie chce zwracać za świadczenia wykonane ponad limit.

"Przychodzi taki moment, że przestaje się płacić za prąd czy wodę albo leki, tylko po to, by móc ratować pacjentów, bo przecież od tego jesteśmy" - wyjaśnia mgr Peńsko.

mc,"Super Express"
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 2. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 3. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 4. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 5. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 6. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 7. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 8. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook