Jedynie prawda jest ciekawa


Neptun ubrany w koszulkę z napisem "konstytucja". Decyzja wyszła od władz miasta

10.08.2018
neptun10082018
Neptun ubrany w koszulkę z napisem "konstytucja". Decyzja wyszła od władz miasta

Neptun i cztery inne pomniki, głównie w centrum Gdańska zostały ubrane minionej nocy w koszulki z napisem "konstytucja". Akcje przeprowadziły KOD i miasto. To nie jest akcja polityczna a edukacyjna bo konstytucja jest dla nas bardzo ważna - zaznacza działacz KOD.

Rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupko - Kaczmarek potwierdziła w piątek rano w rozmowie z PAP, że pomnik Neptuna w koszulkę z napisem "konstytucja" został ubrany z inicjatywy miasta.

Cztery pozostałe pomniki: Jana III Sobieskiego, Obrońców Poczty Polskiej i Świętopełka w Śródmieściu oraz pomnik Powiew Wolności w Gdańsku Brzeźnie zostały ubrane przez KOD – powiedział PAP Michał Szulc z pomorskiego KOD, jeden z organizatorów akcji.

Rzeczniczka prezydenta Gdańska podkreśliła, że "Neptun jest szczególnym symbolem miasta, który już nie raz był przebierany w różne stroje". Przypomniała, że z okazji Dnia Wolontariusza był ubrany w koszulkę z napisem "wolontariusz" a przy okazji meczów reprezentacji miał zakładany szalik.

- Nic więc dziwnego, że teraz zdecydowaliśmy się powiesić koszulkę z napisem "konstytucja" - dodała, podkreślając, że "konstytucja jest nadrzędną wartością". "Gdańsk jest miastem wolności, solidarności i demokracji, i konstytucji nie wstydzimy się, tylko się nią szczycimy" – podkreśliła. "Nie ma chyba piękniejszego słowa" - stwierdziła. Dodała, że nie wie, jak długo Neptun będzie ubrany w koszulkę.

Skorupko-Kaczmarek powiedziała, że o swojej akcji KOD poinformował wcześniej miasto.

- Chodzi o pokazanie, że konstytucja jest najważniejsza - uzasadnia akcję działacz KOD. Zaznaczył, że zwrócenie uwagi na ten dokument w czasie odbywającego się w Gdańsku Jarmarku św. Dominika jest szczególnie ważne, bo teraz miasto odwiedza bardzo wielu turystów.

28 lipca Komitet Obrony Demokracji zawiesił na pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie koszulkę z napisem "konstytucja, Jędrek". W ubiegłym tygodniu policja zatrzymała mężczyznę, który baner w kształcie koszulki z napisem "konstytucja" założył na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Mężczyźnie postawiono zarzut znieważenia pomnika.

KOD zapewnił, że intencją akcji nie było znieważenie pomnika ani samego Lecha Kaczyńskiego, lecz zamanifestowanie przywiązania do ustawy zasadniczej. W reakcji na działania organów ścigania i "w akcie obywatelskiego sprzeciwu" działacze KOD zawiesili wdzianka z napisem "konstytucja" na rzeźbach i pomnikach w wielu miastach kraju, m.in. na warszawskiej syrence i rzeźbie smoka wawelskiego w Krakowie.

Działacze KOD, którzy publicznie przyznają się do wieszania koszulek na pomnikach, tłumaczą, że jest to tylko happening polityczny i żądają od władz zaprzestania postępowań w tych sprawach.

Robert Opas z Komendy Głównej Policji powiedział w rozmowie z PAP, że zakładanie koszulek na pomniki jest kwalifikowane jako przestępstwo z art. 261 kodeksu karnego, czyli "kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". Podkreślił, że policja nie jest instytucją, która ostatecznie rozstrzyga czy prawo zostało złamane. O winie lub jej braku orzeknie
sąd.

(PAP)

Fot: Twitter

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook