Jedynie prawda jest ciekawa


Naukowcy odtworzą ostatnie chwile lotu do Smoleńska

04.04.2012

Grupa naukowców z Politechniki Gdańskiej i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN zamierza stworzyć cyfrowy model Tu-154 i zbadać przyczyny utraty części skrzydła samolotu - pisze "Nasz Dziennik".

Prace oficjalnych organów badających katastrofę na Siewiernym rozczarowują - czytamy w gazecie. Dlatego naukowcy rozpoczęli starania o możliwość podjęcia własnych analiz.

Analiza naukowców z Gdańska obejmuje lot samolotu i jego części, zarówno przed, jak i po ewentualnym urwaniu końcówki skrzydła.

Grupa składa się z przedstawicieli czterech wydziałów Politechniki Gdańskiej i trzech zespołów badawczych Instytutu Maszyn Przepływowych PAN. Zespół liczy 15 pracowników naukowych i co najmniej drugie tyle współpracowników.

Wysokość grantu to 4 mln 780 tys. złotych. Zdaniem "Naszego Dziennika" to niedużo, biorąc pod uwagę czas trwania i rozmach projektu. Prace mają trwać dwa lata i obejmować komputerową pełną symulację ostatniej fazy lotu do Smoleńska.

Aby badania spełniały wymogi rzetelności, naukowcy postanowili stworzyć cyfrowy model maszyny, a także wykonywać eksperymenty na drugim Tu-154M o numerze 102. Liczą też na pomoc prokuratury wojskowej, która mogłaby udostępnić im nieobjęte tajemnicą materiały, w tym kopie plików zapisów rejestratora parametrów lotów i innych danych pozyskanych przez śledczych w Rosji.

TLa/"Nasz Dziennik"

[fot.arch.]

Warto poczytać

 1. lgbt23072018 23.07.2018

  Lewicowi aktywiści sprofanowali warszawski kościół św. Anny?

  Prezes Młodzieży Wszechpolskiej poinformował na Twitterze o złożonym do prokuratury zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez aktywistów LGBT.

 2. szczerba23072018 23.07.2018

  Poseł Szczerba będzie miał kłopoty? Prokuratura zawiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa

  W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów i falą gróźb kierowanych w stosunku funkcjonariuszy oraz ich rodzin Komendant Główny Policji złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 3. 1270kgrobyu 23.07.2018

  Skandal! Hieny cmentarne obrabowały groby polskich żołnierzy pod Lwowem

  To raczej nie jest rosyjska prowokacja, przejaw nienawiści ze strony ukraińskich nacjonalistów tylko zwykła, ale jakże ordynarna bandycka grabież. Jak informuje „Nasz Dziennik” na lwowskich i podlwowskich cmentarzach rozkopywane i bezczeszczone są groby polskich żołnierzy

 4. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 5. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 6. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 7. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook