Jedynie prawda jest ciekawa


Naprotechnologia zamiast in vitro?

24.03.2013

Konferencji naukowa dotycząca naprotechnologii odbyła się w Częstochowie w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

Gośćmi konferencji byli m.in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, poseł Szymon Giżyński (PiS) i dr inż. Antoni Zięba wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Omawiano argumenty przemawiające za naprotechnologią a przeciwko in vitro.

Konferencja nt. naprotechnologii wpisuje się w działalność edukacyjną naszego Muzeum. Bł. Jan Paweł II był wielkim obrońcą godności człowieka i świętości życia. Myślę, że szczególnie w Częstochowie musimy mówić o naprotechnologii - powiedział witając gości Krzysztof Witkowski dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II i organizator konferencji.

W słowie do uczestników konferencji abp Wacław Depo przypomniał o dwóch ważnych dokumentach papieskich nt. ludzkiego życia, a mianowicie encyklikę Pawła VI „Humanae vitae”, która była „znakiem sprzeciwu wobec tego co służyło śmierci człowieka” oraz encyklikę Jana Pawła II „Evangelium vitae”, która była „wielkim przypomnieniem Prawdy Bożej o człowieku i świecie.” - Bez odniesienia do Boga wszelkie metody i manipulacje są kłamstwem i prowadzą do śmierci człowieka - mówił abp Depo.

Natomiast poseł Szymon Giżyński (PiS) wskazał na kontekst społeczny w Częstochowie. Nawiązując do wprowadzenia przez obecne lewicowe władze Częstochowy dofinansowania metody in vitro z budżetu miasta podkreślił, że „to co się stało w Częstochowie to arkana współczesnego marketingu politycznego i stało się to na oczach całej Polski.”

Główny wykład nt. obrony ludzkiego życia i naprotechnologii wygłosił dr inż. Antoni Zięba wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Podkreślił m.in., że we wszystkich dyskusjach na temat obrony ludzkiego życia i promowania metody naprotechnologii „bardzo ważne jest zwracanie uwagi na fakt, że życie człowieka zaczyna się od poczęcia jako na fakt naukowy i medyczny”.

Z ubolewanie zauważył, że w debacie publicznej w Polsce po 1989 r., a szczególnie w mediach „nie było jasnego zdefiniowania m.in. pojęcia aborcji”. – Również, gdy mówi się o procedurze „in vitro” w mediach praktycznie wcale nie mówi się o tym, że „in vitro” to niszczenie życia ludzkiego na początkowym etapie rozwoju. Od 60 do 95 proc. dzieci poczętych tą metodą ginie przed narodzeniem – mówił dr Zięba.

„Skuteczność metody in vitro waha się od 21 do 26 proc.” - kontynuował dr Zięba.

Wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia podkreślił, że z kolei „naprotechnologia umożliwia niepłodnym parom poczęcie dziecka z dużym prawdopodobieństwem, sięgającym nawet do około 80 proc. w czasie do dwóch lat”. - Naprotechnologia to również diagnostyka niepłodności i jej realne leczenie. To diagnostyka przyczyn poronień, w tym nawykowych oraz dużo niższe koszty niż w przypadku in vitro- mówił dr Zięba.

Jego zdaniem, „dawanie pieniędzy na in vitro to także zwykłą niegospodarność”. – Dla propagowania naprotechnologii konieczny jest ruch obywatelski. Trzeba o niej mówić w szkołach, na katechezie. Trzeba też spróbować przebić się z reklamą o naprotechnologii do mediów – mówił dr Zięba.

W czasie dyskusji po wykładzie dr Antoni Zięba zaznaczył, że jako specjaliści w dziedzinie naprotechnologii, jako działacze pro life „musimy dostarczyć nauczycielom, lekarzom, katechetom i kapłanom solidnych materiałów i argumentacji nt. naprotechnologii”. – Bardzo ważny jest też pozytywny lobbing w tej sprawie w polskim parlamencie i w europarlamencie. Musimy także w pewien sposób zdobyć dla naprotechnologii media - zauważył prelegent.

W konferencji spotkaniu wzięli udział m. in. kapłani, dyrektorzy szkół częstochowskich, Rycerze Kolumba.

W Częstochowie działają dwie Poradnie Rozpoznawania Płodności. W styczniu 2012 r. z inicjatywy Caritas w parafii św. Wojciecha w Częstochowie powstała pierwsza w regionie Poradnia Rozpoznawania Płodności (NaProTechnologii) im. bł. Jana Pawła II. Natomiast druga powstała w lutym 2013 r. w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin przy archikatedrze Świętej Rodziny.

Naprotechnologia jest metodą diagnostyki i leczenia niepłodności, opartą na naturalnym cyklu miesięcznym kobiety. Umożliwia zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę „Humanae vitae” stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety, są ukierunkowane na małżeństwo.

 

KAI, lz

[fot:kuriaczestochowska.pl] 

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 6. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook