Jedynie prawda jest ciekawa


Najstarsza piesza pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

14.08.2016

Około 2100 pielgrzymów 379. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 25. Diecezji Kaliskiej weszło w sobotę wieczorem na Jasną Górę. Do pątników dołączyły dwie grupy rowerowe. Kaliskich pielgrzymów witał na Jasnej Górze biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Rafał Kopis, a ojcem duchownym – ks. Sebastian Łagódka

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 24 grupach, w tym 2 rowerowych, uczestniczyło wraz z pielgrzymami duchowymi ponad 2400 osób. Najliczniejszą grupą była biała Argento z parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu licząca 164 pielgrzymów, w której oprócz diecezjan kroczyli Włosi i Ukraińcy. Najmłodszym pątnikiem był 7-miesięczny Adam z grupy granatowej z Krotoszyna, a najstarszą 81-letnia Czesława z grupy różowo-niebieskiej z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Najmłodsi rowerzyści to 5-letni Albert, 8-letnia Maja i 12-letni Marcel, a najstarszy - 76-letni Zenon.

Już po raz piętnasty w pielgrzymowanie włączyła się grupa złota, która codziennie duchowo łączyła się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje przesyłali telefonicznie i mailem, a były one omadlane na trasie pielgrzymki. Pielgrzymi duchowi brali udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pierwsza grupa promienista wyruszyła już 6 sierpnia z parafii św. Marcina w Jarocinie. Pielgrzymi grup kaliskich wyszli 9 sierpnia, a żegnał ich biskup kaliski senior Stanisław Napierała.

14 sierpnia o godz. 9.00 rano pielgrzymi z Kalisza zgromadzili się przed jasnogórskim szczytem, by wraz z pątnikami z Siedlec, Łomży i Płocka uczestniczyć we Mszy św. Po południu zostanie odprawiona droga krzyżowa.

15 sierpnia o godz. 17.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Eucharystię będzie sprawował ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pątnicy w drogę powrotną wyruszą 16 sierpnia. 19 sierpnia w Kaliszu powita pielgrzymów biskup kaliski Edward Janiak. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymowanie zakończy Eucharystia przy Sanktuarium św. Józefa, której przewodniczyć będzie bp Janiak.

Bp Łukasz Buzun podkreślił, że siedem razy prowadził pielgrzymkę będąc zakonnikiem w klasztorze w Wieruszowie.

- Potem pielgrzymowałem z Warszawy, a także byłem pątnikiem pielgrzymki siedleckiej, która podążała na Jasną Górę 14 dni i to była najdłuższa moja pielgrzymka do Maryi. Pielgrzymka ma w sobie maryjną atmosferę. Każdy kto w pielgrzymce uczestniczy ma szansę doświadczyć nie tylko trudu wspólnotowego, ale to wszystko jest urozmaicone maryjną atmosferą – wskazał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Zaznaczył, że pielgrzymka pozwala ubogacać wnętrze człowieka. - Pielgrzymują ludzie w różnym wieku i z różnym doświadczeniem, ale przeważają ludzie młodzi. Chciałbym podkreślić, że serce młodego człowieka jest najlepszym miejscem na nadzieję. Widzimy tutaj dobrze przeżywaną młodość w atmosferze pielgrzymowania – dodał bp Buzun.

Ks. Rafał Kopis podkreśla, że pielgrzymka jest czasem niezwykłym.

– Na pewno po tych dniach wędrówki jest zmęczenie, ale bardzo mocno przeżywamy radość, że docieramy do Matki Bożej. Pielgrzymi kładą się przed obliczem Maryi, aby Jej oddać cześć, aby Panu Bogu podziękować za ten dar. Zanim przyszedłem tutaj na wały poszedłem pokłonić się Matce Bożej i powiedzieć Jej, że za chwilę pielgrzymi z diecezji kaliskiej przybędą do Niej, aby spojrzeć Jej w oczy i poczuć tę macierzyńską miłość. Każda pielgrzymka jest niepowtarzalna. Cieszę się, że Pan Bóg w ten sposób pozwala mi realizować swoje powołanie i że wyznaczył mnie do tej posługi – powiedział kierownik.

wkt/KAI

[fot. jasnagora.com/Krzysztof Świertok]

Warto poczytać

 1. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 2. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 3. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 4. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 5. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 6. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 7. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 8. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook