Jedynie prawda jest ciekawa


Najnowszy sondaż. Zjednoczona Prawica z największym poparciem w wyborach samorządowych

13.09.2018
konwencja-PiS-13092018
Najnowszy sondaż. Zjednoczona Prawica z największym poparciem w wyborach samorządowych

35 proc. badanych zamierza oddać swój głos w wyborach do sejmików wojewódzkich na PiS (wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską), 18 proc. na koalicję PO i Nowoczesnej, 7 proc. na PSL, 6 proc. na Kukiz'15, a 4 proc. na SLD - wynika z najnowszego, sierpniowego sondażu CBOS.

Na Partię Razem swój głos zamierza oddać 1 proc. respondentów, na partię Wolność również 1 proc. 24 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

W stosunku do badania z lipca poparcie dla PiS (wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską) w wyborach do sejmików wojewódzkich wzrosło o 5 punktów proc., o 1 punkt proc. wzrosło poparcie dla: PO i Nowoczesnej, PSL, SLD, a dla Kukiz'15 zmalało o 1 punkt proc.

Z sondażu wynika również, że 76 proc. badanych spośród uprawnionych do głosowania deklaruje udział w wyborach samorządowych (przy czym 60 proc. na pewno, a 16 proc. raczej weźmie w nich udział); 12 proc. nie zamierza wziąć w nich udziału (7 proc. na pewno, a 5 proc. raczej nie weźmie udziału). Niezdecydowanych jest 12 proc. spośród respondentów.

CBOS zapytał również o zainteresowanie I turą wyborów do rad gminnych, powiatowych i sejmików wojewódzkich oraz I turą wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Bardzo zainteresowanych tymi wyborami jest 29 proc. badanych, raczej zainteresowanych 46 proc., zupełnie niezainteresowanych 9 proc., raczej nie zainteresowanych 15 proc., a 1 proc. badanych wybrał odpowiedź "trudno powiedzieć".

Największym zainteresowaniem, zgodnie z sondażem, cieszą się wybory samorządowe w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (80 proc. zainteresowanych, 20 proc. niezainteresowanych). Najmniejszym zainteresowaniem natomiast wybory te cieszą się na wsiach (70 proc. zainteresowanych, 28 proc. niezainteresowanych i 2 proc. niezdecydowanych).

Ponadto 46 proc. badanych zamierza głosować na kandydatów związanych z obecnymi władzami miasta lub gminy, 33 proc. badanych na kandydatów niezwiązanych z obecnymi władzami miasta lub gminy, a 21 proc. jest niezdecydowanych.

W stosunku bo badania sprzed czterech lat (z października 2014 r.) odsetek badanych, którzy zamierzają głosować na kandydatów związanych z obecnymi władzami miasta lub gminy wzrósł o 11 proc., a na niezwiązanych z obecnymi władzami zmalał o 14 proc., a niezdecydowanych wzrósł o 3 punkty proc.

CBOS w komentarzu do badania podkreślił, że Polacy są zadowoleni z obecnych samorządów terytorialnych i inaczej niż przed poprzednimi wyborami samorządowymi, wyraźnie chcieliby utrzymania we władzach lokalnych dotychczasowych radnych także w następnej kadencji niż wymiany ich na nowych ludzi.

-Co więcej, dobre oceny działalności władz samorządowych silniej niż cztery lata temu łączone są z konkretnymi radnymi i konkretną opcją polityczną. Być może większa niż kiedykolwiek zachowawczość wyborców, jeśli chodzi o władze lokalne - poza pozytywnie ocenianymi efektami ich pracy - wynika z obaw o uprawnienia samorządów i ich samodzielność w przyszłości - czytamy w komentarzu CBOS.

-Nastroje Polaków wciąż pozostają w bardzo dużym stopniu upolitycznione. Skala zainteresowania wyborami władz lokalnych, jak i deklaracje udziału w nich należą do najwyższych w tym roku, są też wyraźnie wyższe od rejestrowanych w ubiegłych latach - dodała sondażownia.

Nawiązując do poparcia dla partii w wyborach do sejmików wojewódzkich CBOS ocenił, że "wydaje się", że z lepszymi efektami przepracował wakacje komitet wyborczy PiS niż PO i Nowoczesnej.

-PiS powiększył liczbę swoich zwolenników, odzyskał przewagę nad PO i Nowoczesną w miastach średniej wielkości oraz zmniejszył dystans w największych aglomeracjach, jednocześnie utrzymując dotychczasowy stan posiadania na wsi i w małych miastach - czytamy w komentarzu.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 16-23 sierpnia 2018 roku na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

(PAP)

fot. Twitter.com


Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook