Jedynie prawda jest ciekawa


Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

20.04.2018
Berlinwiki
Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie.

Szef BBN odbył rozmowy w urzędzie kanclerskim, ministerstwach spraw zagranicznych i obrony Niemiec; wziął także udział w "okrągłym stole" dialogu strategicznego, organizowanym cyklicznie przez BBN i niemiecką Federalną Agencję Polityki Bezpieczeństwa (BAKS).

- Tematy w zasadzie nie zmieniają się od 2014 roku, a więc przede wszystkim - Rosja. Widać zbieżność poglądów, zwłaszcza wobec działań hybrydowych i zamrożenia procesu mińskiego w kwestii ukraińskiej - powiedział Soloch PAP. - Porozumienia mińskie nie są realizowane, można mówić o pewnej bezradności wobec stanowiska Rosji, co skłania do podtrzymywania zdecydowanej linii wobec Moskwy, ponieważ - jeśli mówimy o dialog i kontaktach - to warunki do prowadzenia tego dialogu pogorszyły się - powiedział Soloch.

Dodał, że podobne stanowiska oba kraje zajmują także "w związku z ostatnimi wydarzeniami w Salisbury i oskarżeniami Rosji o mieszanie się w sprawy krajów europejskich, jak działania dezinformacyjne w kwestii Katalonii". - Partnerzy niemieccy wyrażali również przekonanie, że sankcje UE wobec Rosji powinny być podtrzymane - powiedział.

Jak relacjonował szef BBN, kolejnym ważnym tematem rozmów był Sojusz Północnoatlantycki, w tym adaptacja dotychczasowych postanowień i przygotowywana reforma systemu dowodzenia. - Jednym z jej elementów jest utworzenie dowództwa logistycznego na terenie Niemiec, niezwykle ważnej struktury, która ma zapewnić sprawne przybycie sił i środków w razie konfliktu na kierunku wschodnim. Strona niemiecka jest zainteresowana tym, żeby w dowództwie logistycznym byli również oficerowie polscy - powiedział.

Nawiązał także do planów powołania dwóch armijnych dowództw i polskiej deklaracji organizowania jednego z nich. - Jednym z wariantów, które są rozpatrywane, jest budowa takiego dowództwa w oparciu o Dowództwo Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie. Reakcja Niemiec jest pozytywna, też są tym zainteresowane - powiedział Soloch.

Zastrzegł, że decyzja o powołaniu nowych dowództw będzie należała do NATO jako całości, ewentualne ustalenia w sprawie zmian w Dowództwie Korpusu Północ-Wschód będą zapadać w gronie trzech państw ramowych - Polski, Niemiec i Danii.

- Pozytywne jest to, że Niemcy są gotowe do wspólnych projektów wojskowych, które są dla nas ważne i leżą w naszym interesie - mówię o dowództwie logistycznym i wzmocnieniu korpusu Północ-Wschód; chodzi także o to, by przy reformach struktury NATO rola szczecińskiego dowództwa nie zmalała, ale wzrosła. Niemcy podzielają ten pogląd - zaznaczył szef BBN.

Rozmowy dotyczyły także europejskiej polityki obronnej i stałego mechanizmy współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności - PESCO. - Bardzo zależało nam - i otrzymaliśmy takie potwierdzenie - żeby działania w tym obszarze nie naruszały więzi transatlantyckiej, a nawet by ją wzmacniały - zaznaczył Soloch.

Dodał, że z uwagi na broń masowego rażenia i znaczenie Rosji, Niemcy podzielają opinię o konieczności utrzymania więzi z USA. - Mimo że w odbiorze społecznym stopień poparcia dla relacji ze Stanami Zjednoczonymi jest inny, to elity polityczne mają świadomość, że pełna europejska obrona obecnie jest możliwa tylko z udziałem Stanów Zjednoczonych; na dzień dzisiejszy i w przewidywalnej przyszłości nie ma mowy o strategicznej autonomii Europy - zaznaczył.

Jak mówił, jego niemieccy rozmówcy wyrażali przekonanie, że "projekty realizowane w ramach projektu europejskiego nie powinny naruszać więzi transatlantyckich, nie powinny też prowadzić do rozbicia jedności samych Europejczyków". - Chodzi o to, by nie dopuścić do specjalizacji, w której np. NATO odpowiada za zagrożenia ze wschodu, a Europa - od południa. Potrzeba całościowego podejścia, zwłaszcza, że to są obszary, które wzajemnie się przenikają - dodał.

Jak zaznaczył, chodzi o to, by inicjatywy w ramach UE były podejmowane "w takiej samej optyce 360 stopni - z uwzględnieniem zagrożeń i ze wschodu, i z południa, jak to ma miejsce w NATO".

- Deklaracje szczytu w Warszawie, przygotowania do szczytu w Brukseli uwzględniają zagrożenia i wrażliwość państw skierowanych bardziej na południe, przy jednoczesnym uznaniu kluczowych zagrożeń ze wschodu wskutek polityki rosyjskiej. Tego samego domagamy się, jeśli chodzi o politykę wewnątrz UE, Odniosłem wrażenie, że to spotyka się ze zrozumieniem Niemiec - powiedział Soloch.

- Niemcy podkreślają, że utrzymanie jedności jest nadrzędne i że Rosja jest kluczowym zagrożeniem, a budowa jakichś alternatywnych, wyłącznie europejskich zdolności, skierowanych tylko na południe prowadziłaby do podziałów czyli osłabiałaby nas wszystkich - dodał.

Jak mówił, Niemcy podkreślali też wagę programów realizowanych poprzez PESCO, jak Military Mobility - projekt zwiększenia zdolności do przerzutu wojsk dzięki znoszeniu barier formalno-prawnych, ale także poprawę infrastruktury w Europie. - To przykład programu, gdzie rola wiodąca przypada Unii Europejskiej, ale skutki tego programu mają przede wszystkim znaczenie dla NATO - zauważył szef BBN.

- Niemcy podzielają również naszą perspektywę w kontekście bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego w kwestii zagrożeń wynikających z polityki Rosji oraz wzrostu znaczenia tego obszaru dla bezpieczeństwa - powiedział.

Szef BBN nawiązał także do kwestii Nord Stream 2. - Nie było to głównym tematem naszych rozmów, ale zwracałem uwagę, że gazociąg należy do katalogu spraw, co do których różnimy się i liczymy, że zostaną załatwione pozytywne w interesie wspólnoty europejskiej. Bo Nord Stream 2 nie jest bilateralną kwestią polsko-niemiecką, dotyczy całej wspólnoty i naszych partnerów takich jak Ukraina. Liczymy, że takie sprawy będą załatwiane zgodnie ze standardami nienaruszającymi nie tylko naszych interesów, ale i UE jako całości - podkreślił.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook