Jedynie prawda jest ciekawa


MSZ zaprasza ministrów z całej Europy

27.11.2016

Warszawę odwiedzą szefowie MSZ 16 krajów naszego kontynentu.

We wtorek w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów MSZ 16 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MSZ Joanna Wajda. Tematem rozmów mają być m.in. stojące przed UE wyzwania.

Na zaproszenie Polski do Warszawy przyjadą przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji i Węgier, sześciu krajów Bałkanów Zachodnich, które aspirują do członkostwa w UE - Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa, oraz sześciu unijnych sąsiadów regionu: Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Rumunii, Słowenii i Włoch. Łącznie w rozmowach przewidziano udział około stu osób z kilkunastu delegacji, co - jak zaznaczyła Wajda - czyni je "dużym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym".

Na wtorkowym spotkaniu pojawić się ma także wysoka przedstawiciel UE ds. międzynarodowych, pełniąca zarazem funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Federica Mogherini. "Bardzo cieszymy się, że KE będzie reprezentowana na tak wysokim szczeblu; to jest ważny sygnał dla wszystkich krajów biorących udział w tym spotkaniu" - zaznaczyła rzeczniczka prasowa MSZ.

Poinformowała, że głównym tematem rozmów mają być "wyzwania, przed którymi stoi UE i kraje regionu", m.in. nielegalne migracje, przestępczość zorganizowana, radykalizacja, terroryzm oraz zagrożenia hybrydowe. "Współpraca między Unią a krajami Bałkanów Zachodnich jest kluczowa, żeby stawić czoła tym wyzwaniom" - podkreśliła Wajda.

Wskazała też, że niektóre z tematów, m.in. te związane z bezpieczeństwem i migracjami, to "tematy bardzo trudne, ale też i ważne dla obywateli Polski i całej Europy". "Zaproszone kraje nie zawsze mówią w tych sprawach jednym głosem, ale wszyscy uznajemy wagę tych wyzwań dla przyszłości UE i rolę współpracy, dlatego też w Warszawie chcemy podjąć otwartą i szczerą rozmowę na ten temat" - mówiła rzeczniczka MSZ.

Wtorkowe rozmowy mają rozpocząć się od spotkania w gronie ministrów krajów V4, którzy przyjmą m.in. wspólną deklarację odnośnie polityki rozszerzenia UE.

"Polska i cała Grupa Wyszehradzka wspiera starania dotyczące członkostwa w UE tychże krajów; proces integracji europejskiej Europy Południowo-Wschodniej przyczynia się do bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie" - zaznaczyła Wajda.

Rzeczniczka MSZ przypomniała, że kiedy Polska ubiegała się o członkostwo w Unii, otrzymywaliśmy "pomoc od partnerów, którzy byli w UE". Według niej teraz to my możemy zaoferować krajom Bałkanów Zachodnich wsparcie, dzieląc się swoimi doświadczeniami okresu transformacji ustrojowej i integracji ze strukturami europejskimi.

Kolejnym punktem są dwie sesje rozmów moderowanych przez szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. Pierwsza poświęcona ma być wyzwaniom dla bezpieczeństwa w regionach Europy Środkowej i Bałkanów "w coraz mniej bezpiecznym świecie". Druga sesja skupić się ma na problematyce sąsiedzkiego pojednania i współpracy.

Jak wyjaśniła Wajda, temat ten związany jest z upływającym w tym roku 25-leciem podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Proces pojednania pomiędzy Polską a Niemcami - podkreśliła - "był czymś niezwykłym i udał się" "I my teraz chcemy podzielić się z krajami Bałkanów Zachodnich naszymi doświadczeniami i pokazać, że warto jest podjąćwysiłek pojednania i współpracy" - powiedziała.

Rzeczniczka prasowa MSZ zaznaczyła, że jest to "zadanie wymagające, zwłaszcza w krajach Bałkanów Zachodnich". "Wiemy, że są między nimi różne zaszłości i nie zawsze ta współpraca tam się układa doskonale, ale chcemy pokazać, że nam 25 lat temu współpraca z Niemcami bardzo dobrze się zaczęła układać i widać tego efekty we współczesnej polityce. Wiemy, że to zadanie wymaga wielkiej odwagi i wielkiego zaangażowania nie tylko ze strony polityków, ale też oczywiście społeczeństwa obywatelskiego. I warto podjąć ten wysiłek, bo to odblokuje ogromny potencjał współpracy gospodarczej, politycznej, naukowej, kulturalnej i kontaktów międzyludzkich" - mówiła.

Po dwóch sesjach rozmów plenarnych z udziałem wszystkich delegacji odbędą się spotkania bilateralne pomiędzy szefem polskiej dyplomacji a zaproszonymi gośćmi.

1 lipca br. Polska objęła roczne przewodnictwo Grupy Wyszehradzkiej.

Grupa Wyszehradzka (V4) powstała w 1991 roku. Skupia cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

Mly/PAP

fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook