Jedynie prawda jest ciekawa


MSZ odpowiada Moskwie!

22.12.2015

Rośnie napięcie na linii Moskwa-Warszawa! Rzecznik MSZ Artur Dmochowski oświadczył, że dialog między Rosją a Polską został wstrzymany z inicjatywy strony rosyjskiej - powiedział Dodał, że ostatnia wypowiedź rzecznika MSZ Rosji to próba przerzucenia odpowiedzialności za ochłodzenie stosunków na stronę polską.

 W poniedziałek MSZ Rosji oświadczyło, że dialog między Rosją a Polską został wstrzymany z inicjatywy strony polskiej. W ten sposób skomentowano wypowiedź szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, że "klucze do poprawy sytuacji polsko-rosyjskiej leżą w Moskwie".

We wtorek do oświadczenia MSZ Rosji odniósł się rzecznik polskiego MSZ Artur Dmochowski.

- Ostatnia wypowiedź rzecznika MSZ FR to niestety kolejna próba przerzucenia odpowiedzialności za obecne ochłodzenie stosunków polsko-rosyjskich na stronę polską. Tymczasem dialog między Rosją a Polską został wstrzymany z inicjatywy strony rosyjskiej i jak stwierdził szef polskiej dyplomacji, minister Witold Waszczykowski: "klucze do poprawy sytuacji polsko-rosyjskiej leżą w Moskwie" - powiedział Dmochowski.

- Nie możemy zatem zgodzić się ze stanowiskiem FR, bowiem przeczy ono powszechnie znanym faktom. Polska uzależnia perspektywy normalizacji relacji dwustronnych od spełnienia przez Rosję określonych warunków - przede wszystkim, co oczywiste, związanych z przestrzeganiem prawa międzynarodowego - dodał.

Rzecznik MSZ podkreślił, że Polska jest gotowa do merytorycznej rozmowy. - Uważamy zatem, że podtrzymanie kontaktu na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych jest ważne i wciąż liczymy na konstruktywną odpowiedź strony rosyjskiej, bowiem poprawa stosunków może też tworzyć grunt dla rozwiązywania problemów w relacjach FR z UE i NATO - powiedział.

- Rzecznik rosyjskiego MSZ powinien jednak wiedzieć, że strona rosyjska od wielu lat nie rozwiązała żadnego ważnego problemu w relacjach polsko-rosyjskich. Powodem tego nie było stanowisko strony polskiej, lecz brak woli do rzeczowego dialogu ze strony rosyjskiej. Jeśli taka wola teraz się pojawiła, to bardzo dobrze - zaznaczył Dmochowski.

Przypomniał, że katalog kilkudziesięciu problemów bilateralnych MSZ przekazało stronie rosyjskiej w lutym br. - Do tej pory pozostaje on jednak bez odpowiedzi - zauważył Dmochowski.

- Zarzucanie stronie polskiej zamrożenia stosunków polsko-rosyjskich nie jest właściwe, bowiem Polska jako członek UE i NATO nie działa jednostronnie, lecz stosuje się do spójnych decyzji podjętych w odniesieniu do Rosji po nielegalnej aneksji Krymu i agresji zbrojnej na Ukrainę - powiedział.

Dmochowski zwrócił też uwagę, że to nie Warszawa, lecz Moskwa wprowadziła sankcje odwetowe, które uderzyły m.in. w fora współpracy gospodarczej. - Trudno sobie w takiej sytuacji wyobrazić posiedzenie polsko-rosyjskiej Komisji Gospodarczej czy Forum Regionów - powiedział.

Rzeczniczka dyplomacji Rosji Maria Zacharowa oświadczyła w poniedziałkowym komunikacie, że: - W ciągu ostatnich dwóch lat Warszawa zamroziła prace wszystkich podstawowych mechanizmów dwustronnego współdziałania: Komitetu Strategii Współpracy Rosyjsko-Polskiej, Rosyjsko-Polskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, Forum Regionów, Forum Dialogu Obywatelskiego i innych. To właśnie polskie władze wystąpiły z inicjatywą anulowania, zaplanowanego na 2015 rok, Roku Rosji w Polsce i Roku Polski w Rosji. Tak więc, kto ma "klucze do poprawy sytuacji, panie ministrze?".

- Jeśli chodzi o zapowiadane przez pana Waszczykowskiego konsultacje pomiędzy wiceministrami spraw zagranicznych obu krajów, to jak już informowaliśmy Warszawę, strona rosyjska jest gotowa do takiego kontaktu, przy takim punkcie widzenia, iż będzie on miał charakter konstruktywny oraz wartość dodaną, realnie przyczyniając się do stworzenia przesłanek dla poprawy stosunków dwustronnych - napisano w oświadczeniu MSZ Rosji.

Rosyjskie ministerstwo wyraziło przypuszczenie, że odpowiedzialność za pogorszenie stosunków można byłoby zaliczyć na poczet poprzednich władz Polski. - Jednak przedstawiciele nowych władz wypowiadają się w odniesieniu do Rosji jeszcze ostrzej. Taką tonację wyznaczają publiczne oświadczenia samego W. Waszczykowskiego, w których przedstawiana jest myśl o konieczności przeciwdziałania "rosyjskiemu zagrożeniu", utrzymania polityki sankcji wobec Moskwy. W istocie władze Polski uzależniają perspektywy normalizacji relacji dwustronnych od "łaski" Warszawy po tym, gdy spełnimy wysunięte przez nią warunki wstępne. Jednak takie podejście w stosunku do Rosji nie może mieć poważnych perspektyw - oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Sobotnią wypowiedź szefa polskiej dyplomacji MSZ w Moskwie przyjęło - jak głosi komunikat - "z konsternacją".

W sobotnim programie Horyzont w TVN24 Waszczykowski powiedział: - Raczej innego sygnału spodziewaliśmy się wobec nowego rządu - nie wojny pomnikowej, nie dyskusji o właśnie wydalaniu dziennikarzy, no ale to widać, Rosjanie nie chcą naszych gestów. Ja już kilka tygodni temu poprosiłem mojego zastępcę o spotkanie z ambasadorem rosyjskim, o to, aby zorganizowano konsultacje na poziomie wiceministrów i to w Moskwie, aby prowadzić jednak dialog z Moskwą. Na spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej poparłem koncepcję, aby jednak Rada Północnoatlantycka spotkała się również z Rosją w formule Rada NATO-Rosja, oczywiście tam są pewne warunki. Tak, że z naszej strony są gesty i my uczciwie mówimy, że klucze do poprawy sytuacji polsko-rosyjskiej leżą w Moskwie. Jak widać, Rosja po te klucze nie chce sięgnąć, tylko odddaje klucze jednemu z naszych korespondentów i każe mu wyjechać do domu.

Korespondent "Gazety Wyborczej" w Moskwie Wacław Radziwinowicz został powiadomiony w piątek przez MSZ Rosji, że ma oddać akredytację i w ciągu 30 dni opuścić kraj. Przekazano mu też, że ta decyzja wiąże się z wydaleniem z Polski rosyjskiego dziennikarza związanego z agencją RIA-Nowosti Leonida Swiridowa. Polski MSZ ocenił tę decyzję władz rosyjskich jako bezpodstawną i mającą charakter odwetowy.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby doność na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook