Jedynie prawda jest ciekawa


MSWiA: Policja gotowa na Święto Niepodległości

03.11.2016

Warszawska policja jest przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa 11 listopada - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Tego dnia w stolicy będzie ok. 7,5 tys. funkcjonariuszy z całego kraju - podał komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

Minister spraw wewnętrznych i administracji uczestniczył w Komendzie Stołecznej Policji w odprawie poświęconej przygotowaniom służb do zabezpieczenia obchodów Święta Niepodległości.

"Raporty, które mi przedstawiono, świadczą o tym, że warszawska policja jest przygotowana do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Chodzi o bezpieczeństwo tych, którzy będą manifestować, oraz mieszkańców Warszawy" - powiedział dziennikarzom Błaszczak po odprawie.

Przypomniał, że przez ostatnie lata 11 listopada dochodziło w Warszawie do zamieszek. Jak podkreślił, demonstracje muszą się odbywać w zgodzie z prawem. Dodał, że wobec wszystkich osób łamiących prawo zostaną wyciągnięte konsekwencje. "To świadczy o tym, że Polska jest krajem praworządnym" - powiedział szef MSWiA.

"Bardzo cieszę się z tego, że tak wiele manifestacji odbędzie się w Warszawie 11 listopada. Dla mnie jest to dowód, że demokracja w Polsce kwitnie. Jest to dowód tego, że ci, którzy mówią o ograniczenia demokracji, nie mają racji" - ocenił Błaszczak.

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że ponad 7 tys. funkcjonariuszy będzie zapewniało bezpieczeństwo 11 listopada w Warszawie podczas obchodów Święta Niepodległości.
Podkreślił, że policyjne siły wsparcia z pozostałych województw dotrą do Warszawy 10 listopada.

"Zdecydowana większość zgromadzeń będzie miała miejsce w Warszawie. To Komenda Stołeczna Policji jest obciążona odpowiedzialnością za bezpieczeństwo. Również w Komendzie Głównej Policji powstał specjalny zespół zadaniowy" - powiedział Szymczyk.

Także komendant stołeczny policji, insp. Robert Żebrowski, podkreślił, że policjanci są przygotowani do zabezpieczenia obchodów Święta Niepodległości. Poinformował, że specjalny zespół pracuje w KSP od 8 września. "Chodzi o właściwe zabezpieczenie uroczystości, zarówno tych centralnych, jak i wielu zgromadzeń i innych uroczystości" - powiedział Żebrowski.

Pytany, czy nie obawia się prowokacji, szef MSWiA powiedział, że trzeba mieć świadomość, że "atmosfera nie jest zbyt przyjazna". "Apeluję o to, żeby dzień Święta Niepodległości był dniem radosnym, w którym manifestujemy swoje przywiązanie do ojczyzny, i żeby stonować emocje" - powiedział Błaszczak.

Do środy do stołecznego ratusza wpłynęło 17 zgłoszeń manifestacji planowanych na 11 listopada. Tego dnia ulicami Warszawy przejdą trzy duże marsze. Środowiska narodowe organizują Marsz Niepodległości, Komitet Obrony Demokracji - marsz "KOD Niepodległości", a organizacje lewicowe i anarchistyczne - marsz antyfaszystowski.

ansa/PAP

[PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 5. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 6. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 7. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook