Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki w Gdańsku: "Polska powinna być największym wspólnym dobrem i największą wartością"

01.03.2017

Polska powinna być największym wspólnym dobrem i największą wartością - powiedział w środę w Gdańsku, składając - z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych - kwiaty na grobach "Inki" i "Zagończyka" wicepremier Mateusz Morawiecki.

Polska powinna być największym wspólnym dobrem i największą wartością - powiedział w środę w Gdańsku, składając - z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych - kwiaty na grobach "Inki" i "Zagończyka" wicepremier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier przytoczył na cmentarzu fragment wiersza "Do potomnego" autorstwa Tadeusza Gajcego - "Między nami, jak dłonie dwie złączone są pamięci nasze i miłości, a jeden tylko wspólny dom, który nade mną w tobie rośnie".

"Oni, kiedy oddawali swoje życie mając w pełni świadomość, że znajdują się w sytuacji beznadziejnej, przede wszystkim wierzyli w to, że właśnie budują taki wspólny dom. Wspólny dom, który potem budowała również +Solidarność+" - powiedział Morawiecki.

"Myślę, że jest to taka sztafeta pokoleń, która zobowiązuje. Dzisiaj tutaj też jesteśmy obecni ze względu na to zobowiązanie. Feliks Selmanowicz powiedział, że zostawia na tym świecie, kiedy odchodzi w zaświaty, to co jest najdroższe dla niego: to jego syn i Polska. Warto, żebyśmy pamiętali te słowa, że dla nas też Polska powinna być największym wspólnym dobrem i największą wartością" - mówił wicepremier.

"Oddajmy im dzisiaj hołd" - zaapelował. "Niech oni pomogą nam tam w zaświatach prowadzić tą sztafetę wolności i solidarności w przyszłe pokolenia. Cześć ich pamięci" - zakończył wystąpienie Morawiecki. Wicepremier przybył na cmentarz na zaproszenie władz "Solidarności".

Uroczystość na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku rozpoczęła drugi dzień posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", która obradowała w swojej gdańskiej siedzibie od wtorku. W złożeniu kwiatów na grobach Danuty Siedzikówny, ps. Inka i ppor. Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych oprócz Morawieckiego wzięli też udział m.in. przewodniczący "S" Piotr Duda oraz metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Z cmentarza władze "S" oraz wicepremier udali się do gdańskiej siedziby KK NSZZ "Solidarność", gdzie zaplanowano m.in. podpisanie "Porozumienia ws. zabezpieczenia praw i interesów pracowników oraz funkcjonariuszy oraz zabezpieczenia realizacji zadań organów państwa w związku z wdrażaniem Krajowej Administracji Skarbowej". Porozumienie mają podpisać szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś i przedstawiciele Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność".

Danuta Siedzikówna, ps. Inka, urodziła się 3 września 1928 r. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne, służyła m.in. w wileńskiej AK. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tam aresztowało ją UB. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. w gdańskim areszcie przy ul. Kurkowej. Wraz z "Inką" zginął - również skazany na śmierć - ppor. Feliks Selmanowicz, ps. Zagończyk.

Urodził się 6 czerwca 1904 r. w Wilnie. Jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W czasie II wojny był m.in. żołnierzem 3. oraz 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. "Łupaszki", gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu. Został aresztowany w lipcu 1946 roku. Na szczątki mężczyzny i kobiety, co do których istniało wysokie prawdopodobieństwo, że mogą należeć do "Inki" i "Zagończyka", natrafiono na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku we wrześniu 2014 r. Odkrycia dokonał kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka zespół złożony głównie z pracowników IPN. Badania genetyczne szkieletów potwierdziły, że znalezione szczątki należą do "Inki" i "Zagończyka". 28 sierpnia ub.r., w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na dwójce bohaterów antykomunistycznej konspiracji, na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbył się ich państwowy pogrzeb.

[fot.PAP/Adam Warżawa]
MW/PAP


Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook