Jedynie prawda jest ciekawa


Mocny głos publicysty: To jeden z największych przekrętów w Polsce

06.10.2017

Jeden z największych przekrętów w Polsce po 1989 roku to jest właśnie sprawa reprywatyzacji - powiedział PAP Wojciech Surmacz z Polskiego Radia. "Dzisiaj to się zmienia i widać ewidentne efekty funkcjonowania tych kolejnych organów, powołanych do tego, żeby tę sytuację naprawić" - dodał.

- Jeśli chodzi o Kraków, ale nie tylko o Kraków, też spokojnie możemy mówić o Trójmieście, pewnie o Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach - o tych dużych ośrodkach miejskich, też o Łodzi, tam działały po prostu zorganizowane grupy przestępcze - powiedział PAP o tzw. "dzikiej reprywatyzacji" nieruchomości Wojciech Surmacz z Polskiego Radia.

Jak tłumaczył: "używały takich samych narzędzi i działały według takich samych schematów, jak to się działo w Warszawie, natomiast nigdzie, w żadnym innym mieście w Polsce nie ma takiej skali jak w Warszawie".

Zdaniem Surmacza w przypadku stolicy "trzeba wziąć pod uwagę takie wydarzenie, które nazywało się dekretem Bieruta i to przede wszystkim zdemolowało własność prywatną, nie tyle jeśli chodzi o nieruchomości, ale w ogóle jeśli chodzi o własność prywatną jako taką".

Dekret z 26 października 1945 r. "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy" podpisany został przez ówczesnego przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta. Skutkiem jego wejścia w życie (w listopadzie 1945 r.) było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę m.st. Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.

- Natomiast wracając do Krakowa - dokładnie te same patenty, schematy, narzędzia były używane, można powiedzieć, że to była zorganizowana grupa - powiedział. I dodał, że "na pewno pojawią się bardzo konkretne adresy, konkretne kamienice i nie tylko kamienice".

Zdaniem Surmacza nie będzie kolejnej komisji śledczej do badania reprywatyzacji w kolejnych miastach, bo zajęłoby to zbyt dużo czasu. Ale liczy na opracowanie rozwiązania systemowego, być może w postaci ustawy, "które po prostu raz na zawsze przetnie te wszystkie macki ośmiornicy, która rozeszła się po całej Polsce".

- Kiedyś usłyszałem, co ciekawe, od jednego z adwokatów, zaangażowanych w te wszystkie nadużycia reprywatyzacyjne, powiedział mi kiedyś, że polski rynek roszczeń, wartość tego rynku roszczeń można porównać do wartości Giełdy Papierów Wartościowych, czyli rynku kapitałowego w Polsce - przytoczył Surmacz. Jak podkreślił, to pokazuje skalę ogólną problemu, nie tylko w Warszawie.

Surmacz opowiadał, że sam przez wiele lat zajmował się tematem reprywatyzacji, ale jak mówił:"nie widziałem ze strony i ówczesnej ekipy rządzącej, i organów ścigania takiej wyraźnej woli w zwalczaniu tego procederu". - To się zmieniło i bardzo dobrze, że to się zmieniło, bo to był naprawdę jeden z największych, najładniejszym chyba określeniem będzie: największych "przekrętów" w Polsce po 1989 roku, to jest właśnie sprawa reprywatyzacji - mówił.

Jego zdaniem "dzisiaj to się zmienia i widać ewidentne efekty funkcjonowania tych kolejnych organów powołanych do tego, żeby tę sytuację naprawić". Jak dodał: "usłyszałem niedawno z ust jednego z polityków, że tak naprawdę to wszystko zmierza do tego, żeby unormować tę sytuację, zwrócić te nieruchomości do Skarbu Państwa, a później, w następnej kolejności oddać je prawowitym właścicielom".

I podsumował: "To jest bardzo dobry i słuszny kierunek, i nie ma nic wspólnego z nacjonalizacją, upaństwowieniem itd. Nie, tutaj chodzi o to, żeby było normalnie".

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podpisał w środę zarządzenie o powołaniu zespołu prokuratorskiego, który zajmie się aferą wyłudzeń kamienic na terenie Krakowa. Jak dodał, w skład zespołu wejdą też przedstawiciele policji.

Z kolei komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu praw do Chmielnej 70.; o przyznaniu Maciejowi M. praw do działki Sienna 29, o przyznaniu spadkobiercy dawnych właścicieli praw do nieruchomości Poznańska 14 oraz w sprawie nieruchomości Marszałkowska 43.

PAP
Fot:wikicommons

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook