Jedynie prawda jest ciekawa


Mocne przesłanie ministra obrony narodowej do żołnierzy

12.08.2018
1270blaszczakmin
Mocne przesłanie ministra obrony narodowej do żołnierzy

Wspólnie z pozostałymi rodzajami naszych sił zbrojnych stoicie na straży bezpieczeństwa państwa; waszym podstawowym zadaniem jest obrona regionu, w którym mieszkacie - napisał w niedzielę w liście do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, szef MON Mariusz Błaszczak.

W Lesznie ponad 80 żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową. Jak poinformował w komunikacie resort obrony, była to pierwsza przysięga terytorialsów 12 Wielkopolskiej Brygady OT, ale także pierwsza, spośród brygad trzeciego etapu formowania, Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szefa MON podczas uroczystości, reprezentował jego zastępca Tomasz Zdzikot.

"Wspólnie z pozostałymi rodzajami naszych sił zbrojnych, stoicie na straży bezpieczeństwa państwa. Waszym podstawowym zadaniem jako Terytorialsów, jest obrona regionu, w którym mieszkacie. Zarówno w przypadku konfliktu zbrojnego, jak i sytuacji kryzysowych, czy klęsk żywiołowych, macie przede wszystkim chronić lokalną społeczność, służyć jej wsparciem i pomocą" - napisał Błaszczak w liście do żołnierzy WOT.

Zwrócił uwagę na odpowiedzialność, jaka spoczywa na Terytorialsach od momentu wypowiedzenia przez nich słów przysięgi. "W waszej służbie drogowskazem jest tradycja polskich formacji niepodległościowych z okresu II wojny światowej, które wywodzą się ze środowisk Armii Krajowej. To wielki zaszczyt, ale i szczególne zobowiązanie do sumiennego i honorowego kontynuowania podjętej przez waszych przodków służby na rzecz Ojczyzny" - podkreślił.

Szef MON złożył także życzenia wszystkim żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego. "W związku ze zbliżającym się Świętem Wojska Polskiego przyjmijcie życzenia rozwoju waszych żołnierskich karier, spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności" - napisał w liście Błaszczak.

Żołnierze, którzy złożyli przysięgę zasilili bataliony lekkiej piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa jest uwieńczeniem szkolenia podstawowego trwającego szesnaście dni. Intensywne szkolenie przyszłych Terytorialsów obejmowało umiejętności celnego prowadzenia ognia, taktyki, rodzajów wojsk oraz umiejętności związane z ratownictwem medycznym i pomocą przedmedyczną.

Podobnie jak w innych jednostkach, wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej jest m.in. prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych oraz akcje poszukiwawcze.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych - rodzaj Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych, a w czasie wojny wspieranie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, współdziałanie, wspieranie i uzupełnianie działania innych służb ratowniczych.

Formowanie WOT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęło się z początkiem 2017 r. W bieżącym roku Dowództwo WOT planuje przeszkolenie 18 tys. ochotników. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec


Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook