Jedynie prawda jest ciekawa


Młodzież nie chce obrazoburczych pism

20.10.2011

Uczniowie katolickiego liceum w Lublinie wymusili na dyrekcji zawieszenie prenumeraty „Newsweeka” i „Przekroju”. Powodem są kontrowersyjne okładki.

Część uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, którego organem prowadzącym jest archidiecezja lubelska, zapytała dyrektora szkoły o możliwość zrezygnowania z prenumeraty obu tytułów.

Niedawno „Newsweek” pokazał Janusza Palikota w pozie ukrzyżowanego Chrystusa z tytułem „Palikot. Mesjasz lewicy?”. Natomiast „Przekrój" tekst o problemach homoseksualistów w Kościele ilustrował na okładce parą gejów stylizowanych na św. Józefa i Maryję.

Dyrektor szkoły ks. Mirosław Zając po rozmowach z innymi uczniami zdecydował o tymczasowym zawieszeniu prenumeraty obu pism. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” wyjaśniał, że decyzja ma wyłącznie charakter wychowawczy i finansowy. Uczniowie, wybierając szkołę katolicką, oczekują, że nie będą narażeni na kpienie z ich wrażliwości duchowej i religijnej. Poza tym 700 zł rocznie, bo tyle kosztuje nas prenumerata tych dwóch tygodników, będzie można przeznaczyć na zakup książek lub stypendia dla biedniejszych uczniów – powiedział ks. Zając. Dodał, że jeśli oba tytuły powrócą do szanowania wrażliwości uczniów liceum, nie będzie czynił problemów, by znalazły się w miejscowej bibliotece w formie papierowej. Ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii, oznajmił, że decyzja liceum jest inicjatywą uczniów, którą zaakceptowała dyrekcją.

Jest to decyzja zgodna z zasadą, że „nie masz obowiązku kupować i czytać czegoś, co atakuje twoją wrażliwość – mówi dla Stefczyk.info Stefan Sękowski, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”. – Pismo, które propaguje światopogląd skrajnie lewicowy obyczajowo, nie jest pismem neutralnym, ale ideologicznie zaangażowanym – dodaje.

Sękowski zaznacza, że w związku z tym katolicka szkoła ma prawo zrezygnować z zakupów tego typu czasopism.

Jestem zwolennikiem bojkotu, jako formy sprzeciwu. Bojkot konsumencki jest czymś normalnym i absolutnie zgodnym z wartościami demokratycznymi, ponieważ każdy ma prawo dysponować własnym portfelem i w ten sposób „głosować” na „popierane” przez siebie towary. Inicjatywa lubelskiego liceum może być wzorem do naśladowania dla innych katolickich szkół w Polsce – mówi Sękowski.

RoJ

 

[Fot. Newsweek]


Warto poczytać

 1. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 2. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 3. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 4. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 5. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 6. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 7. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 8. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook