Jedynie prawda jest ciekawa


Minister Kowalczyk podsumował półrocze rządu

17.05.2016

Przygotowanych 78 projektów ustaw, z czego 52 złożonych w Sejmie - to efekty pół roku pracy, o których we wtorek poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Poprzednią ekipę rządzącą krytykował za zaszłości we wdrażaniu prawa UE.

Kowalczyk powiedział, że rząd realizował przede wszystkim projekty programu PiS, z którym ta partia szła do wyborów, oraz zadania określone przez premier Beatę Szydło w expose.

Łącznie Komitet Stały Rady Ministrów pracował nad 282 projektami dokumentów rządowych: projektami ustaw, rozporządzeniami Rady Ministrów i rozporządzeniami prezesa Rady Ministrów - powiedział. Wśród tych dokumentów 78 to projekty ustaw, z czego 52 są już w Sejmie, siedem projektów zostało przyjętych przez Radę Ministrów przed skierowaniem do Sejmu, Komitet Stały RM przyjął pięć projektów, a nad 11 pracuje - dodał. Kowalczyk poinformował, że przyjęto 67 rozporządzeń Prezesa Rady Ministrów i 93 rozporządzenia Rady Ministrów.

Dodał, że ok. 50 projektów zostało przygotowanych we współpracy z posłami. Podkreślił, że Komitet Stały Rady Ministrów współpracował z parlamentem szczególnie w pierwszej fazie, kiedy terminy były bardzo napięte, jeśli chodzi o wdrażanie prawa europejskiego. Przyjęto także ważne projekty poselskie tj. dodatek jednorazowy do emerytur czy projekt dotyczący sześciolatków - dodał.

Odnosząc się do działań poprzedniego rządu, Kowalczyk mówił o bardzo dużych zaszłościach w wykonywaniu prawa Unii Europejskiej.

18 listopada zastaliśmy stan 30 ustaw zaległych, nad którymi prace czasami były rozpoczęte, a czasami nawet nie - powiedział. Jak poinformował, obecny rząd zrealizował dotąd 18 z nich.

Kowalczyk zaznaczył, że nieprzygotowanie ustaw mogło rodzić bardzo duże skutki finansowe.

Na przykład projekt ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Jego termin transpozycji upłynął 3 lipca 2015 r. i grożąca kara to do 308 tys. euro dziennie - podkreślił. Dodał, że ten projekt jest procedowany w Sejmie.

Minister zauważył, że niewdrożenie niektórych z projektów, np. Prawa zamówień publicznych, mogło skutkować wstrzymaniem płatności środków unijnych. Uchwalona 13 maja przez Sejm tzw. mała nowela Prawa zamówień publicznych wprowadza m.in. obowiązek zatrudniania na etat, gdy spełnione są kryteria kodeksowe i możliwość zlecania „spółkom-córkom” zadań bez przetargów (tzw. in-house).

Jak dodał, poważne w skutkach, m.in. zagrożone karą do 308 tys. euro dziennie, mogło być niewdrożenie projektów: ustawy o efektywności energetycznej (drugie czytanie projektu odbędzie się na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu) oraz Prawa energetycznego (ten projekt pod koniec kwietnia trafił do konsultacji społecznych).

Poinformował, że nie został wdrożony przez poprzednią koalicję rządzącą projekt ustawy Prawo wodne.

Oprócz zagrożeniem kary jest także niemożliwość skorzystania ze środków Unii Europejskiej, jeśli chodzi o inwestycje dotyczące gospodarki wodami - powiedział. Zaznaczył, że końcowe prace nad projektem odbywają się w Komitecie Stałym Rady Ministrów.

To niezwykle obszerny dokument, poprzednia koalicja rządowa pracowała nad nim cztery lata i nie udało się go wdrożyć - dodał.

Poinformował, że pozostaje jeszcze uzgodnienie tzw. tabeli finansowej czyli opłat za wodę.

Jest to dokument, w którym realizując dyrektywę wodną, mam obowiązek wprowadzić opłaty za korzystanie z wody, po to żeby stymulować i zachęcać do oszczędzania wody. Oczywiście opłaty, które zaproponowało Ministerstwo Środowiska ulegną na pewno ogromnej korekcie, ale nad tym będziemy pracować w ciągu najbliższych dwóch tygodni - mówił.

Premier Beata Szydło oceniła, że dokument ten budzi bardzo duże emocje, dlatego że „dotyczy ewentualnych opłat za użytkowanie wody”.

W związku z tym proszę, aby przy ustalaniu tabel, które będą dodatkiem do ustawy, żeby rzeczywiście kierować się tutaj interesem społecznym i bardzo rozsądnie do tego podejść - powiedziała premier.

Wprowadzenie nowych opłat za użytkowanie wody, w kształcie zapisanym w projekcie ustawy o Prawie wodnym, zwiększy koszty użytkowania wody w perspektywie 10 lat dla gospodarstw domowych o maksymalnie 29,5 zł/rok - wynika z ocen skutków regulacji. Początkowo koszty wzrosną o ok. 16-17 zł. Ocenia się, że wzrosną też koszty dla przedsiębiorstw energetyki cieplnej.

[fot. wPolityce.pl]

(PAP)/tp

Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 5. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 6. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 7. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

 8. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook