Jedynie prawda jest ciekawa


Minister: jesteśmy pierwszym rządem, który po 1989 roku nie oszukał

08.07.2018
1270zalewskaja
Minister: jesteśmy pierwszym rządem, który po 1989 roku nie oszukał

Jesteśmy pierwszym rządem, który po 1989 roku nie oszukał - poszedł do wyborów z programem i go systematycznie realizuje - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Szprotawy (woj. lubuskie).

Szefowa MEN odwiedziła Szprotawę w ramach trwającego od kilku miesięcy objazdu polityków Prawa i Sprawiedliwości po Polsce.

"Jesteśmy pierwszym rządem, który po 89. roku po prostu nie oszukał. Poszedł z programem i go systematycznie realizuje. Czasami musi się cofnąć, czasami musi powiedzieć: +nie, to nie jest dobry moment+, bo przecież też reagujemy na reakcje naszych wyborców czy obywateli. Musimy przecież być bardzo ostrożni we wdrażaniu różnego rodzaju działań" - powiedziała Zalewska, dodając, że w niektórych sprawach rząd jest "bezwzględnie zdeterminowany".

Szefowa MEN mówiła o sukcesie programu Rodzina 500+, który opozycja skazywała na niepowodzenie, wspomniała także o obniżeniu wieku emerytalnego, wprowadzeniu bezpłatnych leków dla seniorów, uszczelnieniu luki VAT, spadku bezrobocia oraz wzroście wpływów z podatków PIT i CIT.

"Jednocześnie pokazaliśmy, że można realizować i cele społeczne, i cele gospodarcze, stąd powyżej 5 proc. wzrost PKB" - powiedziała Zalewska. Wskazywała jednocześnie, że aż 48 proc. pracodawców nie może znaleźć pracowników. "To efekt ostatnich kilkudziesięciu lat lekceważenia szkolnictwa technicznego i branżowego. My je już odbudowaliśmy dziękując samorządowcom i dyrektorom, że w ogóle utrzymali te szkoły" - podkreśliła minister oświaty.

Jak dodała, podpisała projekt ustawy w tym obszarze, który jest obecnie w uzgodnieniach, obejmujący kolejne zmiany, łącznie ze zmianą finansowania. "Krótko mówiąc, żeby szkoła techniczna i branżowa była taka, że młody człowiek jest u pracodawcy, a pracodawca w szkole. To między innymi polega na tym, że wreszcie pracodawcy zrozumieli, że muszą pisać z nami podstawy programowe" - wyjaśniła szefowa MEN.

Przypomniała też, że niedawno zostały ogłoszone kolejne rządowe projekty w ramach tzw. piątki Morawieckiego. Według niej większość z ujętych w tej "piątce" zapowiedzi jest właśnie realizowana.

W tym kontekście wymieniła "wyprawkę" dla uczniów, czyli Program Dobry Start, realizację programu modernizacji dróg lokalnych, niższe składki ZUS dla małych firm czy kroki zmierzające do obniżki CIT dla małych przedsiębiorstw. Mówiła także o programie, którego celem jest likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych i seniorów.

Dużą część swego wystąpienia Anna Zalewska poświęciła jednak sprawom związanym z edukacją. Oceniła, że reforma szkolnictwa została wprowadzona w "optymalnym" momencie, a wszystko było zaplanowane i przemyślane.

"Ze wszystkim zdążyliśmy (...). Uwolniliśmy podstawy programowe od jakiejkolwiek ideologii, bo sporo jej tam było. Nauczyciel jest wolny, musi realizować tylko podstawy programowe. Jak chce realizuje te podstawy programowe. Podręcznik jest tylko elementem edukacyjnym (...) Jednocześnie pokazaliśmy, tak jak deklarowaliśmy, że pojawią się nowe miejsca pracy - prawie 18 tys. dodatkowych etatów" - podkreślała Zalewska.

Dodała, że odpowiedzialność za bazę szkolną spoczywa na samorządach. "A jakoś przez ostatnie lata udało się wmówić obywatelom, że MEN jest odpowiedzialne za budynki. Nie proszę państwa. To są nieruchomości, za które odpowiadają od początku do końca samorządowcy. Więc, jeżeli gdzieś szkoły wyglądają tak, jak sprzed 20-30 lat, to jest to odpowiedzialność samorządowca i proponuję wam: niech on nie będzie burmistrzem, wójtem i prezydentem" - powiedziała Zalewska, zwracając do zebranych.

Minister edukacji przybliżyła też uczestnikom spotkania nowe projekty swego resortu wpierające szkoły i samorządy, takie jak instalacja we wszystkich szkołach szerokopasmowego internetu do 2020 r. (prace z tym związane już się rozpoczęły), wyposażenie szkół w multimedialne tablice, a uczniów - w multimedialne podręczniki. Zapowiedziała także zmiany w doskonaleniu zawodowym nauczycieli.

Zalewskiej towarzyszyli w Szprotawie: wicewojewoda lubuski Robert Paluch, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa oraz lokalni działacze PiS. W spotkaniu, które odbyło się w pomieszczeniach Klubu Seniora, wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Szefowa resortu edukacji ze Szprotawy pojechała na drugie tej niedzieli spotkanie w woj. lubuskim, w Krośnie Odrzańskim. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz


Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 7. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook