Jedynie prawda jest ciekawa


Mieszkańcy chcą ocalić pomnik historii. Władze miasta wolą jednak udawać, że ich nie ma

02.08.2017

Niezwykle istotny z punktu widzenia historii Polonii w Gdańsku teren może zamienić się w osiedle mieszkaniowe. – To będzie wyrazem tego, jak iluzorycznie dla się o historię Gdańska – przekonują mieszkańcy, którzy przekazali dziś władzom Gdańska podpisy w celu przywrócenia terenu na działalność sportową.

– Sprawa jest niezwykłej wagi, chodzi o nasze dobro wspólne, o niebagatelnej historii dla polskości Gdańska i dla funkcjonowania mieszkańców dzielnicy Dolny Wrzeszcz – przekonuje Kacper Płażyński, adwokat i działacz społeczny. W okresie Wolnego Miasta Gdańska, ta okolica była tzw. Polską kolonią – zamieszkiwali ją Polacy, znajdował się tu także polski kościół, a w 1926 roku powstał stadion będący siedzibą jedynego wówczas w mieście polskiego klubu sportowego „Gedania”. Dla hitlerowskiego okupanta zwykły klub sportowy okazał się zbyt niebezpieczny. Po zajęciu Gdańska władze klubu zostały rozstrzelane, zaś wielu piłkarzy trafiło do obozów koncentracyjnych. Niedawno teren od spółki Gedania S.A. zakupił deweloper, firma Robyg. To o tyle ciekawe, że w 2005 roku miasto udzieliło Gedanii 99% bonifikaty na wieczyste użytkowanie terenu, z przeznaczeniem na prowadzenie na nim działalności sportowej.

„Zabudowa mieszkaniowa (…) spowoduje nieodwracalną, częściową lub całkowitą niedostępność terenu dla mieszkańców dzielnicy, sprzeczną z ich pierwotną funkcją, oraz przede wszystkim, będzie wyrazem głębokiego braku poszanowania głosów obywateli miasta, wyrazem tego, jak iluzorycznie dla się o historię Gdańska, historię Polski i miejsce, które ma fundamentalne znaczenie dla polskości Gdańska” – piszą mieszkańcy w petycji. Zwracają oni uwagę na to, że koncepcje zagospodarowania terenu zostaną wyłonione w późniejszym czasie, zaś na razie priorytetem jest odzyskanie terenu. Przywrócenie funkcji sportowej wydaje się być jednak bardzo uzasadnione ze względu na obecność w okolicy kilku szkół, które z pewnością byłyby zainteresowane skorzystaniem z takiej infrastruktury.

- Deweloper wypowiadał się oficjalnie w tej sprawie i mówił o tym, że chciałby wybudować osiedle mieszkaniowe, ale oczywiście otwarte dla mieszkańców Dolnego Wrzeszcza, choć nie wiem co to znaczy. Nie mamy złudzeń co do tego jakie są obecne jego plany, co nas trochę dziwi bo obecny stan prawny nie pozwala na taką zabudowę – przekonuje Płażyński. Jak dodaje, Prezydent Adamowicz regularnie zmienia zdanie w sprawie zabudowy terenu Gedanii. - Raz wypowiada się, cytuję „po moim trupie powstanie tutaj osiedle mieszkaniowe”, a następnie słyszymy że Pan prezydent rozmawia z mieszkańcami i uważa to za dobry pomysł, jest tu więc jakaś kolizja wizji – mówi gdański społecznik.

O zaangażowaniu gdańszczan w tej sprawie świadczy fakt, że w ciągu kilku tygodni udało się zebrać w 2200 podpisów. Mieszkańcy zamierzali je przekazać Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska, ale włodarz miasta nad Motławą przebywa aktualnie na urlopie. Podobnie wyglądała sytuacja w przypadku jego zastępców, spośród których zastano jedynie wiceprezydent Aleksandrę Dulkiewicz, ta jednak odmówiła spotkania się z inicjatorami akcji. Co ciekawe, Adamowicz pojawił się w urzędzie chwilę po złożeniu podpisów urzędnikom gdańskiego magistratu, pomimo swojego urlopu. 

KH

Warto poczytać

 1. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 2. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 3. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 4. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 5. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 6. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 7. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook