Jedynie prawda jest ciekawa


Metropolita krakowski: w 2018 roku będziemy dziękowali za niepodległą Polskę

31.12.2017
niepodlegla31122017
Metropolita krakowski: w 2018 roku będziemy dziękowali za niepodległą Polskę

Rok 2018 to szczególny czas, w którym będziemy dziękowali Bogu, że 100 lat temu nasi przodkowie przeżywali chwile wielkiego szczęścia, bo Polska stała się niepodległa - powiedział w niedzielę w Polskim Radiu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Pytany o to, jaki będzie ten rok dla Polski, odpowiedział: "życzmy sobie, by nowy rok był okazją do refleksji nad rachunkiem sumienia - co my dla Polski dzisiaj robimy, i co zrobiliśmy? Dla Polski pojmowanej jako respublika i jako rzeczpospolita - czyli wspólne dobro".

Arcybiskup zwrócił uwagę, że Nowy Rok 2018 jest szczególnym czasem, kiedy będziemy dziękowali Panu Bogu, że 100 lat temu nasi przodkowie - dziadowie i pradziadowie, przeżywali chwile wielkiego szczęścia, bo "wybuchła" niepodległa Polska.

"Kościół zawsze będzie znakiem sprzeciwu i nadziei - sprzeciwu wobec zła i nadziei, że nawet z trudnych sytuacji i podziałów można się wydobyć, stworzyć to, co jest prawdziwym dobrem narodu" - powiedział.

Arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał słowa papieża Jana Pawła II z roku 1997 wygłoszone w Gnieźnie, w obecności pięciu prezydentów Europy środkowej: "Europa potrzebuje ludzi, których sumienia będą wypalone jak cegły - w ogniu Ewangelii". Dodał, że Europa - jeśli tacy ludzie będą nadawali ton Europie - przeżyje i ocaleje. "Słowa te trzeba odnieść także do Polski" - dodał.

Przypomniał słowa kardynała Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, z poematu "Myśląc Ojczyzna", w którym zadawał pytanie: "po której stronie jesteśmy - tych, którzy nie dopłacili do tego, by Polska była krajem wolnym, suwerennym cieszącym się autorytetem u sąsiadów i w innych częściach świata (), czy też należymy do tych, którzy musieli +nadpłacać sobą+ po to, aby utrzymała się jakaś równowaga dobra, gwarantującego dalszy dobry rozwój naszej ojczyzny?".

Jędraszewski wyraził nadzieję, że jeśli te słowa byłyby w stanie obudzić w ludziach odpowiednie reakcje i poczucie odpowiedzialności, "wyjdziemy w ten nowy rok, jako naród - bardzo wzmocnieni". Dodał, że musimy się o to starać i modlić. Przypomniał, że kluczową kategorią będzie własne sumienie w świetle stawianego przez kard. Wojtyłę pytania: "czy może historia ludzkości (także naszej Ojczyzny), płynąć przeciwko strumieniowi sumień?".

Przypomniał, że w choć w Polsce występuje zmaganie między siłami próbującymi dokonać laicyzacji a tymi, które bronią podstawowych wartości chrześcijańskich, to: "ciągle żyjemy w kraju, który jest dumny ze swojej chrześcijańskiej przeszłości i kultury i dlatego trudno nam zrozumieć i przyjąć jako fakt, że już niedaleko od nas, znajdują się przestrzenie prawdziwie pogańskie".

Odwołując się swego pobytu w niemieckim Magdeburgu zwrócił uwagę, że teraz ziemia ta jest zamieszkana przez ludzi w 86 procentach nie ochrzczonych: "ta sytuacja - występująca dziś w centrum Europy - pokazuje ogrom duchowych spustoszeń, jakich Europa doświadcza dzisiaj". "Im dalej pójdziemy w kierunku zachodnim, to widzimy jak chrześcijańska wiara jest wypierana przez wyznawców Islamu" - zauważył Jędraszewski.

Arcybiskup podkreślił, że wiele nadziei płynie do nas z bardzo żywego kościoła w Ameryce Południowej, w Afryce oraz na Tajwanie i w krajach Dalekiego Wschodu, gdzie mamy do czynienia niemalże z "eksplozją" życia duchowego - chrześcijańskiego. (PAP)

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook