Jedynie prawda jest ciekawa


"Matki I kwartału" u minister Wóycickiej

03.04.2013

"Matki I kwartału" spotkały się z prezydencką minister prof. Ireną Wóycicką, która obiecała, że uczuli Bronisława Komorowskiego na zgłaszany przez nie problem. Matki czują się dyskryminowane w związku z projektowanymi przepisami wydłużającymi urlopy macierzyńskie.

Zgodnie z zapowiedziami rządu 1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku. Obejmą one nie tylko rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, ale także osoby, które będą wtedy na urlopach. Oznacza to, że do dłuższych urlopów będą mieli prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca, ponieważ obecnie urlop wynosi 24 tygodnie. Wywołało to protesty, powstał ruch "Matek I kwartału", który domaga się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

"Matki I kwartału" uważają, że ich problem można rozwiązać przy odrobinie woli politycznej, dlatego szukają politycznych sojuszników; mają nadzieję znaleźć ich w parze prezydenckiej.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w komunikacie po spotkaniu, że minister Wóycicka zadeklarowała, że kancelaria przeanalizuje zapisy wydłużające urlop rodzicielski pod kątem zgodności z konstytucją, gdyż leży to w zakresie uprawnień prezydenta. "Obiecała też, że uczuli Bronisława Komorowskiego na zgłaszany problem" - podkreślono.

Minister - jak podano w komunikacie - zgodziła się z przedstawicielami ruchu, że wydłużenie urlopów rodzicielskich o tak znaczny okres z dnia na dzień może budzić poczucie krzywdy u tych, którzy tą regulacją nie zostaną objęci. Zaprosiła również "Matki I kwartału" do udziału w debacie wokół założeń polityki rodzinnej.

W spotkaniu uczestniczyła też doradczyni prezydenta Joanna Staręga-Piasek, która wskazała, że "problem leży w płaszczyźnie prawa, które stawia ostre granice pomiędzy różnymi uprawnieniami, co budzi często protesty społeczne".

Aneta Siejka, jedna z "Matek I kwartału", relacjonowała po spotkaniu, że minister Wóycicka zapoznała się z dokumentami przedstawionymi przez osoby, które czują się dyskryminowane z powodu nowych przepisów, i zapowiedziała, że przekaże je prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu.

"Pani minister powiedziała, że podziela nasze poczucie dyskryminacji" - dodała. Jak poinformowała, projekt nowelizacji Kodeksu pracy wydłużający urlopy macierzyńskie ma być sprawdzony z prawnikami pod kątem zgodności z konstytucją.

Podkreśliła, że według wyliczeń Centrum im. Adama Smitha koszt objęcia nowymi przepisami matek dzieci urodzonych w pierwszym kwartale 2013 r. to 220-270 mln zł. "To są pieniądze możliwe do pozyskania z rezerw Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, czyli możliwości finansowe są" - zaznaczyła.

Dodała, że "Matkom I kwartału" zależy na tym, aby nowe przepisy weszły w życie jak najszybciej - gdyby udało się uchwalić ustawę do 10 czerwca, można by objąć dłuższymi urlopami cały rocznik. "Potrzeba jedynie dobrej woli. Jesteśmy przekonane, że problem można rozwiązać przy odrobinie woli politycznej" - uważa Siejka.

Dodała, że byłoby to korzystne również w szerszej perspektywie. "Podjęłyśmy się trudu urodzenia i wychowywania dzieci w trudnych ekonomicznie czasach. Potrzebujemy wsparcia ze strony państwa. Jeśli kobiety zostaną teraz skrzywdzone, wiele z nich nie zdecyduje się już na kolejne dzieci" - mówiła.

Dodała, że polityka rodzinna powinna być ciągła, spójna i przemyślana; teraz taka nie jest i dyskryminacja "Matek I kwartału" jest tego dowodem.

"Rozmawialiśmy o problemie niżu demograficznego i polityce prorodzinnej. Pani minister Wóycicka zaprosiła nas na kolejne spotkania na ten temat" - poinformowała.

Siejka przypomniała, że "Matki I kwartału" szukają także innych sojuszników. "Spotykamy się z posłami, mamy wstępnie zaplanowane w najbliższych dniach spotkanie z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, cały czas apelujemy o spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem" - mówiła.

W liście otwartym do Kosiniaka-Kamysza "Matki I kwartału" przekonywały, że projektowana nowelizacja dzieli dzieci urodzone w tym samym roku na te, które będą mogły spędzić z mamą lub tatą cały rok oraz te, które takiej szansy mieć nie będą - ich rodzice będą mieli dwukrotnie krótszy urlop. Ich zdaniem taki podział jest dla nich krzywdzący, zwłaszcza że inne ustawy np. o obowiązku szkolnym lub przepisy o tzw. becikowym dotyczą całych roczników dzieci bez względu na miesiąc narodzin.

Do ich postulatów kilkakrotnie odnosili się już i premier, i Kosiniak-Kamysz.

"Wydłużając urlopy dla rodziców, musieliśmy gdzieś postawić granicę, staraliśmy się, by zmiany objęły jak największą grupę osób, ale zawsze ktoś będzie czuł się pokrzywdzony" - mówił premier. Jego zdaniem jeśli zostaną uznane - słuszne w jego opinii - argumenty "Matek I kwartału" i zostanie wydane kolejne 400 mln zł z tytułu wydłużenia im urlopów, takie samo prawo, by upominać się o to, będą miały matki ostatniego kwartału poprzedniego roku.

Podobnie wypowiadał się na ten temat minister pracy. "Zawsze musi być określony punkt startowy dla nowych przepisów. Powiem szczerze: już przygotowując ustawę poszliśmy bardzo daleko. Nie ustaliliśmy granicy wyłącznie dla rodziców dzieci urodzonych po 1 września, ale rozszerzyliśmy przepisy maksymalnie, tak aby wszyscy, którzy tego dnia będą mieli prawo do urlopu, mogli skorzystać z niego w wersji wydłużonej. Rozumiem rozgoryczenie części rodziców, ale prawdopodobnie nie będziemy mogli tej granicy przesunąć jeszcze bardziej. Koszty wydłużenia urlopów dla budżetu są bardzo wysokie, mimo to decydujemy się na taki krok, bo jesteśmy przekonani, że to bardzo potrzebne rozwiązanie" - mówił minister.

W projekcie MPiPS proponuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym dowolnie mogą dzielić się ojciec i matka. Przed Wielkanocą projekt został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a dodatkowy - cztery tygodnie.

PAP, lz

[fot: facebook/MatkiIKwartalu2013] 

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 5. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 6. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 7. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook