Jedynie prawda jest ciekawa


Marszałek Senatu: Tusk wszedł w buty opozycji

09.03.2017

Każdy inny polityk, kandydujący na stanowisko szefa Rady Europejskiej, będzie bardziej obiektywny w swoim działaniu niż obecny przewodniczący Donald Tusk - uważa marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Według niego Tusk "wszedł w buty opozycji".

Marszałek Karczewski, pytany w "Kwadransie politycznym" TVP1, czy dla Polski byłoby lepiej, gdyby pojawił się inny kandydat, nie będący Polakiem, odpowiedział: "Być może będzie bardziej obiektywny (niż Tusk - PAP)". "Każdy inny polityk - jestem głęboko przekonany - będzie bardziej obiektywny w swoim działaniu" - ocenił. "Wiemy, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach, jak Donald Tusk traktował polska politykę. Niepotrzebnie komentował, niepotrzebnie wspierał opozycję. Wszedł w buty opozycji, zrobił bardzo źle, niedobrze. Jako szef Rady Europejskiej nie powinien tego robić, powinien być bezstronny" - podkreślił Karczewski. 

Zdaniem Karczewskiego, gdyby doszło do wyboru Tuska, który - jak zwrócił uwagę - nie jest kandydatem polskiego rządu i nie ma poparcia Polski, byłaby to sytuacja "precedensowa". Odnosząc się do stwierdzenia, że jeśli chodzi o reelekcję, takie poparcie wcale nie jest konieczne, powiedział: "Tak, ale to są takie kruczki. Jednak jest to zupełnie naturalne, że powinien mieć". Przekonywał, że chodzi też o "pewną tradycję". "Będzie to złamanie takich standardów, które do tej pory obowiązywały i one powinny obowiązywać" - wskazał. 

Marszałek Senatu stwierdził, że wysunięcie przez polski rząd kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego jest rozpoczęciem współpracy tego eurodeputowanego z PiS. Karczewski ocenił również, że polska dyplomacja jest skuteczna, bo - jak tłumaczył - PiS potrafił wynieść się poza podziały polityczne, poprzez zaproponowanie właśnie kandydatury polityka PO, który - w jego opinii - jest "niezwykle" doświadczony. "Przedstawiliśmy bardzo dobrego kandydata, bardzo nam zależy, żeby ten kandydat został wybrany. Źle się stało, że nie został zaproszony (na unijny szczyt - PAP) - nie będzie rozmowy" - powiedział marszałek. "Uważam, że powinno się wysłuchać jednego i drugiego, być może jeszcze jakiejś inne osoby, która byłaby kandydatem" - podkreślił.

kk/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 2. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 3. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 4. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 5. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 6. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 7. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook