Jedynie prawda jest ciekawa


Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

06.08.2016

Ok. 200 piechurów wyruszyło w sobotni ranek z krakowskich Oleandrów w 51. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Na dalszych etapach drogi będą dołączać kolejni uczestnicy, by w piątek wspólnie dotrzeć do Kielc.

Patronem honorowym marszu jest prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. List w jego imieniu odczytał podsekretarz stanu w jego kancelarii Wojciech Kolarski.

Prezydent napisał, że często wraca wspomnieniami do czasów, gdy należał do 5. Krakowskiej Drużyny Harcerzy "Piorun".

"Tradycje legionowe i piłsudczykowskie były dla nas niezwykłą inspiracją, szkołą patriotyzmu i siły charakteru. Pamiętam, z jaką powagą i wzruszeniem czciliśmy zawsze rocznicę i godzinę wymarszu Pierwszej Kadrowej. Dlatego bardzo cenię wszelkie inicjatywy, które upamiętniają słynną Kadrówkę - zalążek odrodzonego Wojska Polskiego i formację, z szeregów której rekrutowała się znaczna część elit państwowych II Rzeczypospolitej" - napisał prezydent.


Podkreślił, że marsze szlakiem Kadrówki, to hołd oddany żarliwym patriotom, którzy ryzykowali życie dla wielkiej sprawy i dowiedli, że chcieć, to móc.

"Chylimy czoła przed wspaniałymi ludźmi czynu, których naśladowały potem kolejne pokolenia polskich bohaterów" - napisał prezydent.

Dodał, że historia marszu Piłsudskiego i jego piechurów skłania do jeszcze innej refleksji - ze słów pieśni "My, Pierwsza Brygada" przebija żal legionistów wobec tych rodaków, którzy nie podzielali wiary w zwycięstwo.

"Mimo to na sierpień roku 1914 patrzymy dzisiaj w perspektywie listopada 1918 roku i całego dwudziestolecia międzywojennego. Pamiętamy, że również w miejscowościach, w których legionową szarą piechotę witały zamykane okiennice, odżyła później Rzeczpospolita ofiarnych patriotów, silna pracą i aktywnością społeczną swoich obywateli. Że narodziła się więź wspólnego państwa pojmowanego jako wspólne dobro - co już w roku 1920 zaowocowało wspaniałym zwycięstwem nad bolszewicką nawałą" - napisał Andrzej Duda.

"Jestem przekonany, że wnioski z tamtych wydarzeń oraz przesłanie o narodowej jedności - jedności, która wyrasta ponad dawne spory, która kieruje naszą energię ku działaniom twórczym, pozytywnym - pozostają aktualne po dziś dzień" - dodał prezydent i życzył piechurom oraz wszystkim Polakom umocnienia ducha patriotycznego, dumy z tradycji i dokonań polskiego oręża oraz wiary w pomyślną przyszłość naszej ojczyzny.

Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił uwagę na losy 165 kadrowiczów - część z nich wiodła po wojnie normalne życie, ale ok. połowy z nich zginęło walcząc o wolną Polskę.

"To byli ludzie, którzy szli walczyć o niepodległą Polskę ze świadomością, że narażają swoje życie" - mówił Majchrowski.

Piechurom 51. Marszu życzył, aby "zwyciężyli sami ze sobą", bo trasa jest długa i trudna. "Ta droga do Kielc była dosyć uciążliwa, ludność nie była pozytywnie nastawiona do +kadrowiaków+. Ale
wszystko się udało, zwyciężyli w walce o Polskę i zwyciężyli sami z sobą" - podkreślił prezydent
Krakowa.

Zgodnie z przesyłanymi zgłoszeniami najstarszym uczestnikiem marszu jest Michał Bąk - rocznik 1930, a najmłodszym dwuletni Aleksander Pawlik.

"W marszu biorą udział członkowie organizacji strzeleckich, żołnierze, ale chyba największą jego siłą jest pierwszy pluton, grupujący cywilne osoby z całego kraju, których łączy wspólna pasja przeżywania historii, a jednocześnie są to osoby, które w swoich środowiskach są animatorami wielu działań związanych z propagowaniem historii. Jak sami opisują: tu podczas Kadrówki +ładują akumulatory+ do działań na swoim terenie" - poinformował komendant tegorocznego marszu Dionizy Krawczyński.

W mundurze wojskowym drogę przejdzie 76-letni Adam Barnac z Łańcuta. "Najbardziej obawiam się upałów. Rok temu temperatura sięgała 36 st. C. Ale damy radę. Idę dla ukochanego marszałka Piłsudskiego. Będę maszerował dokąd dam radę, a mam nadzieję dożyć 90 lat" - mówił PAP Barnac.

Z Krakowa piechurzy dotrą do Michałowic - tu złożą kwiaty przed obeliskiem w miejscu, gdzie 6 sierpnia 1914 r. strzelcy obalili słup graniczny między zaborami austriackim i rosyjskim. Tu też dołączy do marszu kawaleria, która od lat uświetnia uroczystości na trasie przemarszu. Na trasie Marszu są też m.in. Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów, Chęciny.

Oprócz prezydenta Polski honorowym patronem Marszu jest Karolina Kaczorowska - małżonka ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego.

Kompania, która liczyła ponad 160 żołnierzy z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r.

O godz. 9.45 żołnierze Kadrówki obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. Po kontruderzeniu Rosjan polskie oddziały wycofały się z Kielc, ale ponownie je zajęły w drugiej połowie sierpnia i stacjonowali w mieście do 10 września 1914 r.

Choć wymarsz Kadrówki był w sensie militarnym epizodem, to zdaniem historyków miał znaczenie polityczne, zaznaczając od początku I wojny światowej istnienie "sprawy polskiej". "Kadrówka" była pierwszym od czasów powstania styczniowego regularnym oddziałem Wojska Polskiego. Dała ona początek Legionom Polskim, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano, dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, w 1924 r. i odbywał się on nieprzerwanie do 1939 roku. W PRL przez dziesięciolecia marszów nie było. Tradycję wskrzeszono w 1981 r.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook