Jedynie prawda jest ciekawa


Relacja z marszu „Obudź się Polsko!”

28.09.2012

Takiej frekwencji organizatorzy się nie spodziewali. Nie ma jeszcze oficjalnych danych, ale gołym okiem widać, że do Warszawy przyjechało znacznie więcej osób niż ostatnio! W chwili, gdy czoło pochodu dotarło na pl. Zamkowy, jego tył nie ruszył jeszcze z miejsca na pl. Trzech Krzyży.

Część finałową na pl. Zamkowym rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Mamy jedno: mamy siłę! Te ogromne tłumy to jest siła! To znaczy że Polska się przebudziła i że coraz więcej Polaków będzie się budzić - powiedział szef PiS.

- Przebrała się miara zła, które mamy w Polsce. My, Polacy, polscy patrioci mówimy: nie! Przede wszystkim tym, którzy odmawiają nam praw. Bo odmowa prawa do nadawania na multipleksie to odmowa prawa budowania pluralizmu, odmowa prawa do prawdy, które jest fundamentem demokracji. Bez tego prawa możemy być każdego dnia okłamywani, manipulowani - podkreślił.

Następnie głos zabierał szef "Solidarności" Piotr Duda. - Szczęść Boże! - powitał uczestników marszu Piotr Duda, szef "Solidarności". Moje serce bardzo się raduje, że możemy się spotkać tutaj, w Warszawie, w sercu Polski! - powiedział, witając wszystkie przybyłe grupy.

- "Solidarność" pamięta o postulatach sierpniowych. Nie pozwolimy, by ktoś o nich mówił, że to relikt przeszłości. Będziemy je realizowali i dlatego będziemy wspierać o. Rydzyka - mówił.

- Ale przyjechałem tutaj, aby wykrzyczeć, że są jeszcze inne postulaty i bronić bezrobotnych, ubogich, ludzi pracy, którzy są wykluczeni społecznie. Jesteśmy tu po to, bo polska bieda jest sierotą i tak nie może być.

- Czas na zmiany! Dlatego jesteśmy tu dzisiaj. Będziemy walczyć o tych wszystkich, którzy nie dają sobie sami rady w życiu. To kolejny etap Związku Zawodowego Solidarność w tej trudnej walce. (...) Skoro rząd Tuska powiedział, że nasze miejsce jest na ulicy, my tę pałeczkę przejmujemy i jesteśmy na ulicy - podkreślił, zapewniając, że Solidarność nie ustanie w walce o prawdę i sprawiedliwość.

Głos zabrał także o. Jan Król. - Dobrze być tutaj z Wami w królewskim mieście Warszawie, dobrze być tutaj w tak ważnej sprawie. Dochodzą do nas sygnał, że jeszcze wiele osób nie dotarło do nas tutaj na plac Zamkowy. Jest nas bardzo wielu. A jak będzie taka potrzeba to przyjedziemy jeszcze nie raz i będzie nas jeszcze więcej - mówił redemptorysta.

 marszOCPjacek10

Przemarsz trwał jeszcze długo po tym, gdy czoło marszu dotarło do celu. Wg niektórych szacunków 200-tysięczna grupa uczestników marszu, rozciągnęła się na cały Trakt Królewski. Gdy początek kolumny marszowej dotarł na pl. Zamkowy, tył nie ruszył jeszcze z miejsca na pl. Trzech Krzyży.

Gdy czoło marszu przechodziło obok Pałacu Prezydenckiego, skandowano "Lech Kaczyński". Kolejna fala, mijająca Pałac Prezydencki podjęła modlitwę różańcową w intencji śp. Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej. "Oddajmy cześć krzyżowi, który w tym miejscu był wyszydzony" - powiedział ks. Kowalczyk, inicjując modlitwę.

Kolumna marszowa rozciągnięta jest na przestrzeni wielu długich kilometrów. Zebrani skandują hasła w obronie wolnych mediów, wolności słowa i przywróceniu w Polsce praworządności. Słychać m.in. "Nie oddamy wam Telewizji Trwam", "Bolszewicka polityka prześladować katolika", "Precz z komuną" czy "Gdzie są nasze polskie stocznie?".

Śpiewają także wspólnie pieśni religijne i patriotyczne. Wspólne wykonanie przez setki tysięcy Polaków piosenki Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską", zabrzmiało wyjątkowo wzruszająco.

marszOCPjacek6SI

Marsz poprzedziła część modlitewna. Na pl. Trzech Krzyży odprawiona została Msza św., a tuż po niej odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Uroczystą Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Walenty Królak, proboszcz parafii św. Augustyna w Warszawie.

- Ta Eucharystia nawiązuje do tradycji Mszy za Ojczyznę, które celebrował przed laty bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Dzisiaj są inne czasy, inne problemy, ale na pewno nie mniejsze. Potrzebujemy znowu przeżywać Boga, byśmy umieli duchowo i moralnie się odrodzić. Bo widzimy, że demokracja bez Boga ma w sobie coś demonicznego. I dlatego tutaj jesteśmy i Bogu te wszystkie problemy przynosimy - powiedział w homilii ks. Walenty Królak.

- Chciałbym, żebyśmy z tej liturgii zapamiętali przede wszystkim Słowo Boże. Słyszymy dzisiaj wiele wspaniałych tekstów, wspaniałych mężów stanu, biskupów, poetów. Niech również zabrzmi w tym kontekście Słowo Boże, jako słowo jedyne i najważniejsze. Przypomniany jest św. Michał Archanioł, ten który strącił z nieba zbuntowane anioły z okrzykiem "Któż jak Bóg?". Papież Leon XIII powierzał sytuację Kościoła na przełomie XIX i XX wieku, kiedy był ogromny atak na Kościół masonerii i modernizmu, nakazał odmawiać po każdej Mszy św. modlitwę do Michała Archanioła. Może trzeba dzisiaj do tej tradycji wrócić? Bo czasy są wyjątkowo trudne. Zło jest agresywne. Potrzebujemy znowu obrony tego wielkiego archanioła - podkreślił ks. Królak.

- Ale Słowo Boże dzisiaj mówi, że zły anioł, odwieczny wróg Boga, odwieczny wróg człowieka, gdy nastąpiła walka na niebie, został strącony na ziemię. Dalej Jan powie, niech drży niebo i ziemia, bo wieczny smok, nieprzyjaciel Boga i ludzi, jest strącony na ziemię. Mało tego, powiedziane jest, że szatan - odwieczny smok - wie, że ma mało czasu i trzeba się spieszyć, by walczyć z potomstwem niewiasty, z potomstwem Dziewicy Maryi - z Kościołem. Pamiętajmy, że Słowo Boże mówi, że nasza rzeczywistość będzie właśnie taka zawsze. Zawsze będzie odwieczna walka ze smokiem wrogiem Boga i wrogiem człowieka. I będziemy włączeni w centrum tej walki. Owszem, Chrystus ogłosił, że szatan został pokonany. Nastąpi królestwo Bożego Syna, będzie otoczony przez rzesze zbawionych, bo zwycięstwo Chrystusa się dokonało, On zwyciężył zło. Ale to się objawi na końcu czasów. A do tego czasu trwa walka o królestwo Chrystusa - zaznaczył.

- Kto zwycięży? Ci którzy byli jedno z Jezusem Chrystusem. Którzy mieli jego naturę i jego ducha. To zdanie jest dla nas natchnieniem, byśmy w ten sposób prowadzili naszą duchową walkę o życie Ojczyzny i narodu. Z Chrystusem, mocą jego łaski. nie chcę mnożyć przykładów, dlatego, że aż nadto znacie wszystkie próby oderwania człowieka od Boga. Ta codzienna walka z przykazaniami Boga: nie cudzołóż, nie kradnij, nie zabijaj. Ile postaw odrzuca te przykazania? Jaka jest walka ze świętością i jednością rodziny? Jakie spustoszenie w umysłach młodego pokolenia czy też atak na życie poczęte? Jak długo już czekamy na wyjaśnienie prawdy o Smoleńsku? Jak długo nie są wyjaśniane różne afery, których ofiarami jest tyle ludzi? Ta walka trwa, ale wszyscy możemy zwyciężyć z Chrystusem - Jego łaską i Jego mocą. O tym pamiętajmy - podkreślił.

Jak podkreślał ks. Królak, przykład apostołów z dzisiejszej Ewangelii uczy nas, żebyśmy i dziś odważnie kierowali się wiarą, nie bali się Go wyznawać, dzielili się Nim w rodzinie, w otoczeniu. "Bo Chrystus jest tym, który daje człowiekowi i prawdziwą godność Bożego dziecka i moc do walki z wszelkim złem".

Dobrze wiemy, z całego naszego doświadczenia dziejów, że wszelkie zwycięstwo narodu przechodziło przez Maryję. Wszelkie zwycięstwo przechodziło mocą Jezusa Chrystusa. Wszelkie zwycięstwo przechodziło przez naszą solidarność w miłości i wierze, przez naszą troskę o Ojczyznę. Wszelkie zwycięstwo przechodziło przez naszą świętość. I o tym dzisiaj pamiętajmy.

Tyle razy mówiliście w tych dniach, że chcemy manifestować, ale ponad wszystko chcemy się modlić. Czyńmy to, bo u Boga wszystko jest możliwe. Pamiętajmy, że tylko przez swoją świętość, przez swoją moralność, wierność Bogu, możemy zbawiać świat i nasze pokolenie. Amen.

marszOCPjacek7SI

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał o. Tadeusz Rydzyk. W imieniu TV Trwam wyraził wdzięczność wszystkim osobom, które bronią wolności mediów oraz domagają się sprawiedliwego potraktowania mediów katolickich w Polsce. O Rydzyk mówił m.in.:

- Stanęliśmy w tej stolicy, w której 30 lat temu w czasie swojej pielgrzymki do Ojczyzny największy z rodu Słowian i Polaków, następca Chrystusa, bł. Jan Paweł II zawołał przy Grobie Nieznanego Żołnierza: niech zstąpi Duch Twój, Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi. I stało się. I stało się. Polacy znów poczuli się Narodem i stała się „Solidarność”, którą Jan Paweł II dodał do podstawowych cnót chrześcijańskich. Dziękujemy Panu Bogu, Chrystusowi i Duchowi Świętemu za cnotę solidarności, która mimo walki złego z nią w Polsce żyje. Objawia się, objawia się ciągle i jest również tutaj - mówił dyrektor Radia Maryja.

- Dobrze, że coraz więcej ludzi woła: Obudź się Polsko! Obudź się Polsko, do prawdy i miłości społecznej. Powstań Polsko. Są tacy, którzy mówią najważniejszy jest spokój. (...) Spokój jest najważniejszy, spokój za wszelką cenę – tak mówią ci, którzy nie chcą, by Polska się obudziła - podkreślał.

Nie spokój, ale pokój jest najważniejszy. My chcemy pokoju, a pokój jest budowany na prawdzie. Prawda jest kluczem do pokoju i wolności. Prawdę i pokój trzeba ciągle zdobywać. Bezczynność prowadzi do klęski, do śmierci - wskazywał o. Rydzyk.

- Potrzeba nam prawdy w mediach, a nie mętnego nurtu i najemników. Chwała, że tacy są i rosną. Trzeba szukać prawdy u źródła, a nie w mediach, które manipulują. Potrzeba mediów, które jednoczą, prowadzą do dialogu i pokoju. Zadaniem ludzi mediów jest pełnić świętą misję, w służbie Bogu i krajowi - nawoływał.

O. Tadeusz Rydzyk wskazał również, że potrzebna jest własność Polaków. Zaznaczył, że w Toruniu zajęto się geotermią, żeby pokazać: nie oddajmy nic. Przypomniał, że „tyle ojczyzny, ile ziemi, tyle wolności ile własności”.

Dyrektor Radia Maryja wskazał również na konieczność organizacji społeczeństwa. Przypomniał, jak wiele organizacji działało przed wojną.

"Trzeba się organizować wszędzie. Wtedy światli, prawi, zorganizowali będziemy mieli sukces. Powstaniemy. Teraz każdy do pracy. Budźcie ludzi" - tłumaczył.


marszOCPjacek5SI

Bezpośrednio przed Mszą św., europoseł Mirosław Piotrowski odczytał oświadczenie przewodniczącego frakcji Europa Wolności i Demokracji w Parlamencie Europejskim, Nigela Farage'a, który ostro zaprotestował przeciwko dyskryminacyjnemu i represyjnemu traktowaniu TV Trwam przez polski rząd oraz wyraził swoje pełne poparcie dla o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja i jego walki o wolność mediów w Polsce. - TV Trwam prezentuje konsekwentną wizję konserwatywną, opozycyjną do programu obecnego rządu Platformy Obywatelskiej. Zważywszy, że nowi członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostali wybrani przez rządzące partie, wyraźnie widzimy polityczny kontekst dyskryminacyjnego traktowania TV Trwam – podkreślił w swoim liście Nigel Farage.

Mszę świętą poprzedziła modlitwa różańcowa z udziałem radiosłuchaczy Radia Maryja. Wziął w niej udział także o. Tadeusz Rydzyk.

marszOCPjacek4SI

W atmosferze wielkiego święta powiewają liczne biało-czerwone flagi, wśród których obecne są licznie także flagi "Solidarności". Widać też transparenty: "Bóg, honor, Ojczyzna!", "Smoleńsk 2010. Chwała bohaterom. Pogarda zdrajcom".

Przed kościołem św. Aleksandra odbył się uroczysty koncert patriotyczny orkiestry Victoria pod dyrekcją płk rez. Juliana Kwiatkowskiego.

Aktorzy scen polskich odczytali historyczne fragmenty przemówień Prymasa Tysiąclecia i ks. Karola Wojtyły. Zaprezentowali też fragmenty utworów polskich wieszczów, m.in. Zygmunta Krasińskiego, Adama Mickiewicza, czy Juliusza Słowackiego. Wystąpili m.in.: Halina Łabonarska, Anna Chodakowska, Barbara Dobrzyńska, Katarzyna Łaniewska, Mirosława Marcheluk, Piotr Bajor Ryszard Jabłoński i Ryszard Mróz.

Na pl. Trzech Krzyży w Warszawie już kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Trudno przejść, a wciąż napływają kolejne grupy - mówił nasz reporter jeszcze przed południem. Organizatorzy spodziewali się, że przybędzie ok. 100 tys. osób, jednak rzeczywista liczba uczestników przekroczyła wszelkie szacunki. Zgłosiło bowiem znacznie więcej grup zorganizowanych niż poprzednim razem.

marszOCPjacek1SI

marszOCPjacek2SI 

marszOCPjacek3SI 

"Polsko, giniesz, siostro i bracie nie śpij, obudź się i obudź innych do myślenia o przyszłości, o drugim człowieku, o Ojczyźnie, o milionach bezrobotnych młodych i starszych, o nieleczonych - napisał o. Tadeusz Rydzyk wzywając do udziału w sobotnim marszu "Obudź się Polsko!".

 

kop, jak

[fot. PAP/A.Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook