Jedynie prawda jest ciekawa


Marek Jurek: zniszczenie autorytetu TK szkodzi Polsce

26.12.2016

„W Europie Zachodniej naród wybiera rząd, który ma prawo rządzić i wybiera opozycję, która ma prawo oponować. Zniszczenie autorytetu TK jest ogromną szkodą dla Polaków. Dla polityków jest to obojętne”— powiedział w programie „Woronicza 17” europoseł Marek Jurek.

Z kolei Andrzej Halicki z PO stwierdził, że PiS nie ma prawa niszczyć wszystkich instytucji. „Jeżeli mówimy o ograniczonych wolnościach to dla nich fundamentem i gwarancją jest właśnie niezawisłość sądu i Trybunału Konstytucyjnego. Właśnie przez zniszczenie tych instytucji – sądu i TK – Prawo i Sprawiedliwość nie może sobie uzurpować, że może wszystko, bo władza wam dana nie oznacza, ze możecie niszczyć wszystkie te instytucje”— stwierdził Halicki.

Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 powiedział, że liczyli się ze sporami już w zeszłym roku, kiedy składali poprawki do konstytucji. „Już w zeszłym roku, kiedy składaliśmy poprawko do konstytucji, przewidywaliśmy spór, który wynikł z różnicy tych trzech sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji i trzech sędziów wybranych przez Sejm zeszłej kadencji. Obecnie mówimy już o zimnej wojnie wokół Trybunału. Już nie będzie wielkich protestów. Niszczenie Trybunału Konstytucyjnego będzie odbijało się czkawką dla Polaków. Bo sędziowie sami będą próbować interpretować konstytucję, podważając wyroki Trybunału. Nie ma zgody wszystkich stron na sytuację, która wynikła przy wyborze sędziów w ubiegłym roku”— podkreślił Rzymkowski.

Adam Struzik z PSL powiedział, że to dalsza część konfliktu, który można było zażegnać. „PSL przedstawiał odpowiedni projekt ustawy. To jest podobnie, ja z obecną sytuacją. Trybunał Konstytucyjny został sparaliżowany i nie wiem, w jakim porządku prawnym będziemy funkcjonować” – mówił. 

Struzik odniósł się także do słów jednego z sędziów, który stwierdził, że będzie ignorował orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. „Jeżeli sędzia ma do tego podstawy, jeżeli według niego skład TK, który liczy dziś potencjalnie 18 sędziów, jest nieodpowiedni, to coś jest na rzeczy. Tego typu orzeczenia mogą być kwestionowane nie tylko przez sędziów, ale też przez trybunały międzynarodowe” — powiedział Adam Struzik.

Wkt, wPolityce.pl

Fot. [fratria]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook