Jedynie prawda jest ciekawa


Mamoń wygrał z Łukasiewiczem

07.02.2012

Umysł ściśnięty ma tę cechę, że wiele spraw wcale mu nie przeszkadza. Na przykład samorządy mogą do woli likwidować szkoły, rodzice mogą protestować i jakoś tak się dzieje, że mało kto tym się przejmuje. Coś nie tak jest z wolą ludu, skoro Platforma zwana Obywatelską może nią swobodnie pomiatać - zauważa Gazeta Polska Codziennie.

Niektórzy uważają, że telewizja ogłupia. Powiedzmy sobie jednak szczerze: szkoła wcale nie jest lepsza.

Pracowita minister

W przeciwieństwie do pozostałych ministrów rządów Donalda Tuska o minister Katarzynie Hall nie można powiedzieć, że była leniwa. Zmiany przeprowadzała gruntownie i systematycznie, chętnie sypiąc groszem na politykę informacyjną. Poza obywatelskimi protestami, którymi – jak widać – nie przejmowała się zbytnio, miała zapewniony spokój ze strony mediów. Wybuchła wprawdzie z jej udziałem afera, kiedy dała się sfotografować z opuszczonymi spodniami, ale, wierzcie mi, państwo, opuszczone spodnie naprawdę nie są istotne w porównaniu z reformami, które przygotowała i których wdrażanie trwa do dzisiaj.

Najsłynniejsza z jej reform to oczywiście obniżenie wieku szkolnego. Była nie tylko źle przygotowana i do końca nie została wdrożona (zapewne nie stanie się to nigdy), ale też spotkała się z bezrozumnym poklaskiem przedstawicieli mediów. Dla wszystkich było jasne, oczywiste i europejskie, że już sześciolatki muszą chodzić do szkoły. Kiedy ktoś chciał powiedzieć, że wcale tak nie jest w całej Europie, że np. Finlandia, która ma najlepszy system edukacyjny na kontynencie, do szkoły posyła akurat siedmiolatki, że istnieją badania wskazujące, iż wcześniejsze posyłanie dzieci do szkoły nie jest dla nich korzystne – więc kiedy ktoś chciał się z tym przebić, od razu był na straconej pozycji.

Koniec z Łukasiewiczami

Obniżenie wieku szkolnego było tylko częścią większego procesu, który całkowicie zreformował podstawy programowe nauczania i wdrożył zupełnie nową logikę działania systemu edukacji. Jedną z głównych ofiar tych reform stał się obowiązujący od dawna w Polsce (przynajmniej od czasów KEN) model wszechstronnej edukacji. Tradycją polskiego liceum było nieprzeciwstawianie sobie humanistyki i nauk ścisłych. Dlatego np. jeden z największych logików XX w., odkrywca logik nieklasycznych, Polak Jan Łukasiewicz mógł napisać swoją fundamentalną pracę, opierając się nie tylko na sprawności matematycznej, ale też biegłej znajomości greki i klasycznej literatury filozoficznej.

Gdyby Łukasiewicz kończył liceum po reformie minister Hall, swojej fundamentalnej pracy zapewne by nie napisał. Nowa polska szkoła ma nie wychowywać następnych Łukasiewiczów. Kogo więc wychowa?

Odpowiem: Mamoniów wychowa. Ten bohater Rejsu grany przez Zdzisława Maklakiewicza zaprezentował obowiązujący po II wojnie światowej model polskiego inteligenta „Ja jestem umysł ścisły” – mówi w filmie. „Podobają mi się tylko te melodie, które znam”.

Obywatel bez szkoły

Taka więc będzie ta nowa szkoła i taki inteligent, którego wychowa. Absolwentom będą się podobały tylko te melodie, które znają. Dzięki temu zrealizują idealny pomysł dla polskiej gospodarki. Czyżby zbliżenie z Chinami podsunęło politykom ideę naszego kraju jako rezerwuaru taniej siły roboczej?

Minister Hall nie była w tym pomyśle sama. W zaprzyjaźnionym Ministerstwie Nauki wprowadzono np. odpłatność za drugi kierunek studiów. Elastyczność i interdyscyplinarność zawsze była motorem rozwoju nauki. Teraz został wysłany konkretny sygnał: celem nie jest wszechstronność, ale umysł ściśnięty, pardon, ścisły.

Umysł ściśnięty ma tę cechę, że wiele spraw wcale mu nie przeszkadza. Na przykład samorządy mogą do woli likwidować szkoły, rodzice mogą protestować i jakoś tak się dzieje, że mało kto tym się przejmuje. Coś nie tak jest z wolą ludu, skoro Platforma zwana Obywatelską może nią swobodnie pomiatać. Nie sądzę, żeby sieć szkół musiała być ustalana odgórnie. Wystarczyłoby, żeby obywatele mieli skuteczny wpływ na samorząd. Na razie to nie działa.

niezalezna.pl/"Gazeta Polska Codziennie"/autor:Mateusz Matyszkowicz
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 3. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 4. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 5. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 6. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 7. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook