Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza proces w sprawie prezydenta Olsztyna. Poznaj kulisy sprawy

21.09.2011

Na dziś Sąd Rejonowy w Ostródzie wyznaczył wstępne posiedzenie stron w sprawie Czesława Jerzego Małkowskiego, b. prezydenta Olsztyna, oskarżanego o gwałt i seksualne molestowanie urzędniczek olsztyńskiego ratusza. Tylko za gwałt grozi od 2 do 12 lat więzienia. Sprawę dla portalu Stefczyk.info komentuje Łukasz Adamski, redaktor naczelny olsztyńskiego portalu „Debata”:

To już druga przymiarka do rozpoczęcia procesu oskarżonego m.in. o gwałt byłego prezydenta Olsztyna, Czesława Małkowskiego. W maju takie wstępne spotkanie odbyło się już w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Wtedy pełnomocnicy pokrzywdzonych kobiet, potem także oskarżająca Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, wystąpili o wyłączenie olsztyńskich sędziów z orzekania w sprawie byłego prezydenta. Pokrzywdzone przez Małkowskiego kobiety obawiały się bowiem, że olsztyńscy sędziowie mogą być nieobiektywni. I całkiem słusznie. Podam tylko dwa przykłady szerokich wpływów i pozycji eks-prezydenta: gdy przed ponad trzema laty wybuchła olsztyńska seksafera (styczeń 2008 – przyp. red.) i informowały o niej najważniejsze media w kraju, „Gazeta Olsztyńska”, największy regionalny dziennik, napisała w końcu o sprawie na piątej stronie, pierwszą stronę poświęcając wypadkowi samochodowemu pod Elblągiem. Drugi przykład: w listopadzie 2008 r. w powszechnym referendum Małkowski został odwołany przez olsztynian z funkcji prezydenta – już jednak w dwa lata później wszedł do II tury wyborów prezydenckich w Olsztynie.

Przed ostateczną kompromitacją uratowały wtedy Olsztyn nieliczne, ale zdecydowane akcje, m.in. satyryka Piotra Bałtroczyka, działaczy Stowarzyszenia „Święta Warmia” i dziennikarzy miesięcznika „Debata”. Te dwa ostatnie środowiska za własne pieniądze wyprodukowały kilkadziesiąt tysięcy ulotek do olsztynian wraz z listem do Małkowskiego wzywającym go do rezygnacji z ubiegania się o fotel prezydenta Olsztyna. Inicjatywa ta była odpowiedzią na akcję samego Małkowskiego, który przed I turą wyborów rozesłał do mieszkańców Olsztyna kilkadziesiąt tys. ulotek, w których kłamał, że został uniewinniony z ciążących na nim zarzutów o molestowanie i gwałt. Gdy tylko przygotowane przez Stowarzyszenie „Święta Warmia” i „Debatę” ulotki dotarły do olsztynian, o 6 nad ranem do jednej z drukarń wkroczyła policja sprawdzając, gdzie zostały one wykonane. To przykład kompletnego łamania jakichkolwiek standardów.

Czesław Jerzy Małkowski był przed 1989 rokiem komunistycznym cenzorem. Był tak gorliwy, że cenzurował m.in. „Posłańca Warmińskiego”, a w nim pisma św. Tomasza z Akwinu i Jana Pawła II. Z kolei już w III RP przywoził z Watykanu różańce dla olsztyńskich radnych.

W budowaniu pozycji w Olsztynie Małkowskiemu z pewnością pomogły dwa czynniki: umiejętny PR oraz brak reakcji Kościoła katolickiego. Małkowski wychodził do ludzi, wszędzie bywał, zabiegał o poparcie, w kościele natomiast siedział zawsze w pierwszym rzędzie, sprzyjając mu swymi decyzjami.

Eks-prezydent wciąż cieszy się w Olsztynie wielką popularnością. 21 listopada 2010 r., przed II turą wyborów na prezydenta Olsztyna, został wybrany tamtejszym radnym z największą liczbą głosów.

Przewiduję, że proces, który w sprawie Małkowskiego rozpoczyna się właśnie w Ostródzie, będzie się ciągnął przez długi czas, niemniej wydaje się, że Małkowski zostanie uznany winnym zarzucanych mu czynów, choć pewnie otrzyma wyrok w zawieszeniu.

Not. RJ

Fot.: Adrian Starus/PAP

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook