Jedynie prawda jest ciekawa


Maleje zaufanie Polaków wobec premiera

22.04.2013

Zrównały się notowania Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Tendencja spadkowa szefa rządu utrzymuje się już od listopada.

Wyniki najnowszego sondażu CBOS: stopień zaufania wobec prezesa PiS oraz premiera rządu jest już niemal taki sam. To pierwszy taki przypadek w historii badań CBOS. Notowania Donalda Tuska potwierdzają, iż premier regularnie traci w oczach społeczeństwa.

Jarosław Kaczyński cieszy się obecnie zaufaniem 33 proc. Polaków - to o trzy punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu. Równocześnie ze wzrostem zaufania do prezesa największej partii opozycyjnej - u premiera Tuska następuje w tej kwestii tendencja spadkowa. Szefowi rządu  ufa aż o 9 proc. społeczeństwa mniej - notowania spadły z 43 do 34 punktów procentowych.

Jednocześnie ze spadkiem zaufania premierowi rośnie też odsetek społeczeństwa, który nie darzy szefa rządu poparciem - Donaldowi Tuskowi nie ufa aż 49 proc. respondentów. Tendencja spadkowa premiera trwa już od listopada. Pokazuje to, że zwiększa się liczba Polaków, którzy są niezadowoleni z prezesa Rady Ministrów.

Wśród Polaków zmalała nieufność w stosunku do prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Wzrost poparcia wobec największej partii opozycyjnej widać także na podstawie sukcesu PiS-u w Rybniku, gdzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Bolesław Piecha, wygrał uzupełniające wybory do Senatu.

Tak samo jak w poprzednich badaniach, największym zaufaniem społeczeństwa polskiego cieszy się prezydent Bronisław Komorowski - wynosi ono niezmiennie 70 proc. Natomiast Aleksander Kwaśniewski, który w ostatnich miesiącach zaangażował się, we współpracy z Markiem Siwcem i Januszem Palikotem w nową inicjatywę polityczną, cieszy się zaufaniem 54 proc. ankietowanych. W badaniu pojawiło się także nazwisko Ryszarda Kalisza, któremu ufa 46 proc. Polaków i nazwisko Radosława Sikorskiego, któremu ufa 43 proc. respondentów.

mc/wp.pl
[fot. kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook