Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Skutecznie realizujemy postanowienia szczytu NATO

14.12.2016

NATO, USA i Polska są przygotowane do realizacji postanowień szczytu Sojuszu w Warszawie, jesteśmy bezpieczni, skutecznie realizujemy nasze zobowiązania - powiedział w środę w Żaganiu (Lubuskie) szef MON Antoni Macierewicz.

Minister, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. koordynacji działań związanych z pobytem w Polsce wojsk sojuszniczych, spotkał się z dowódcą sił lądowych USA w Europie gen. Benem Hodgesem wizytującym koszary w Żaganiu, które będą jednym z miejsc stacjonowania amerykańskich wojsk w Polsce. W styczniu 2017 r. do Polski ma przybyć amerykańska pancerna brygadowa grupa bojowa, a w kwietniu -wielonarodowa batalionowa grupa bojowa złożona przede wszystkim z żołnierzy z USA. Zadecydowano o tym na szczycie NATO w Warszawie w lipcu. 

-Bardzo się cieszę z tego, że strona amerykańska podjęła decyzję o wcześniejszym rozmieszczeniu zwłaszcza ciężkiej brygady. Z tego, co zrelacjonował pan generał Hodges, cała ta operacja realizowana jest bardzo profesjonalnie w sposób niezwykle skuteczny, tak że w końcu stycznia siły brygady amerykańskiej będą stacjonowały już na terenie Polski, a w kwietniu siły batalionowej grupy bojowej w Orzyszu, na przedpolu przesmyku suwalskiego- powiedział Macierewicz. -Zarówno NATO, Stany Zjednoczone, jak i Polska są przygotowane do realizacji postanowień szczytu NATO. Możemy powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni, skutecznie realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy- podkreślił minister. 

Gen. Hodges zapowiedział, że 6 stycznia 2017 r. do portu w Bremenhaven w Niemczech ma zawinąć statek ze sprzętem amerykańskiej brygady pancernej, na co dzień stacjonującej w Fort Carson w stanie Kolorado. Następnie tak szybko, jak to możliwe, sprzęt zostanie przemieszczony do Polski, a następnie także do Rumunii i państw bałtyckich, co ma być sprawdzianem dla amerykańskich żołnierzy. -Oczekuję tego testu, bo bardzo wiele się nauczymy. Będziemy wiedzieli, jak szybko jesteśmy w stanie się przemieścić. Będzie to również demonstracja, jak bardzo Stany Zjednoczone i NATO są zdeterminowane do odstraszania- powiedział generał. 

Zapowiedział też, że amerykański batalion przybędzie do Orzysza (Warmińsko-Mazurskie) 1 kwietnia 2017 r. Będzie to jednostka wyposażona w kołowe transportery opancerzone Stryker, na co dzień bazująca w Vilseck w Niemczech. Hodges powiedział, że rok 2017 będzie czasem realizacji decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Podkreślił, że wówczas Sojusz zdecydował o przejściu od tzw. środków zapewnienia, czyli działań dla zabezpieczenia wschodniej flanki podjętych na podstawie decyzji, jakie zapadły po wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na poprzednim szczycie w Newport w Walii we wrześniu 2014 r., do odstraszania - przez rozmieszczenie oddziałów wojskowych w naszym regionie.- Teraz po pięciu miesiącach realizowane są działania, żeby rozpocząć przejście od zapewnienia do odstraszania- powiedział generał.

Jak wyjaśnił, odstraszanie oznacza zdolność do powstrzymania lub pokonania przeciwnika, jeżeli podejmie on decyzję o ataku. -Z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych środki, które wydatkujemy, to że przysyłamy ponownie żołnierzy do Europy pokazuje zarówno naszą zdolność, nasz potencjał, jak i naszą wolę. Również działania podejmowane przez Polskę, a zatem zwiększenie potencjału, odpowiednie wydatki, też ten potencjał i tą wolę pokazują- powiedział Hodges. Generał pytany przez PAP o ewentualne inwestycje w Polsce powiedział, że ważną lokalizacją do sił amerykańskich z punktu widzenia logistyki jest Powidz, z uwagi na duże lotnisko i dobre połączenia komunikacyjne, zarówno drogowe, jak i kolejowe. Zapowiedział, że tam planowana jest modernizacja miejsc postoju śmigłowców.

Hodges przypomniał, że na szczycie w Warszawie zdecydowano, że sojusznicze wojska będą w Polsce i państwach bałtyckich tak długo, jak państwa NATO będą uznawały, że jest to potrzebne. -Nie została pojęta żadna decyzja co do daty kończącej pobyt wojsk amerykańskich w Polsce- powiedział. Generał powiedział też, że amerykańska brygada przywiezie ze sobą 87 czołgów, ponad 300 pojazdów gąsienicowych i ponad 2 tys. pojazdów kołowych różnego rodzaju. Jak podało w listopadzie polskie MON, amerykańska Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ang. ABCT) będzie liczyła ok. 4 tys. żołnierzy. Prócz Żagania i Orzysza amerykańskie oddziały mają stacjonować w Polsce także w Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. ustalono, że Sojusz wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Większość żołnierzy batalionu, który przyjedzie do Polski, ma pochodzić z USA. Dodatkowo Stany Zjednoczone zapowiedziały, że wyślą do Europy Środkowo-Wschodniej - w ramach współpracy dwustronnej - brygadę pancerną i pododdział śmigłowców. Brygada przez większość czasu mają znajdować się w Polsce, ale będą też ćwiczyć w innych państwach wschodniej flanki NATO. Żołnierze zarówno brygady, jak i batalionów będą podlegali rotacji co kilka miesięcy. Prócz Amerykanów w skład batalionu w Polsce będą wchodzili żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii. 

fot.[PAP/Lech Muszyński]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. para-prezydencka-26092018 26.09.2018

  Zadziwiające zachowanie Pierwszej Damy wobec „obrońców konstytucji”. Nagranie Agaty Dudy podbija internet

  Andrzej Duda uczestniczył w 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przez cały czas trwania wizyty towarzyszyła prezydentowi jego małżonka, Agata Duda, która zaskoczyła zebraną w Nowym Jorku grupę osób wykrzykujących hasło „Konstytucja”

 2. petru-vs-lubnauer-26092018 26.09.2018

  Hit! Petru ośmiesza Nowoczesną, a liderka partii prosi o wpłacanie pieniędzy na jej utrzymanie

  Iskrzy w obozie opozycji.Były lider Nowoczesnej nie ma zbyt dobrego zdania o swojej poprzedniej partii. Z kolei obecna szefowa ugrupowania opisuje swoje relacje z Ryszardem Petru oraz zachęca do… wpłacania datków na partię

 3. ewa-kopacz-26092018 26.09.2018

  Czy Kaczyński ma się kogo bać? Zdaniem Ewy Kopacz w Polsce jest osoba potężniejsza od prezesa PiS

  Ewa Kopacz udzieliła ciekawego wywiadu dla portalu onet.pl. W pewnym momencie była premier Polski zaskoczyła uznając, że w partii PiS jest osoba z silniejszą pozycją od Jarosława Kaczyńskiego, która dzierży w Polsce pełnię władzy.

 4. Kaczynski130420182 26.09.2018

  Jarosław Kaczyński się nie oszczędza. Wiadomo, kiedy odbędzie się operacja prezesa PiS

  Jarosław Kaczyński wspiera jak może premiera Mateusza Morawieckiego w kampanii samorządowej. Pomimo problemów z chorym kolanem, prezes Prawa i Sprawiedliwości wcale nie oszczędza się i pomaga szefowi rady ministrów podczas podróży po Polsce

 5. morawiecki03022018 26.09.2018

  Premier celnie podsumował stan opozycji w Polsce. Co Morawiecki sądzi o działalności totalnych?

  Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla dziennikarzy „Super Expressu”. Premier mówił m.in. o programie rządu PiS dla rolników, o niedawnym spotkaniu z sędzią Małgorzatą Gersdorf oraz reformie sądownictwa, a także o stanie opozycji w Polsce

 6. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 7. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 8. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook