Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: materiały wybuchowe na wraku były

03.11.2014

Antoni Macierewicz uważa, że dalszymi badaniami dotyczącymi obecności materiałów wybuchowych na rządowym tupolewie, powinna się zająć nowa instytucja. Szef zespołu smoleńskiego wskazuje, że władza w sprawie smoleńskiej boi się wszelkiej kontroli.

„Naczelna Prokuratura Wojskowa robi wszystko, by wyjaśnieniem okoliczności katastrofy smoleńskiej zajmowały się tylko i wyłącznie instytucje rządowe, podległe wcześniej Donaldowi Tuskowi, a dziś - Ewie Kopacz. A przecież nie można być sędzią we własnej sprawie” – mówił w Telewizji Republika Antoni Macierewicz.

Odniósł się do wiadomości portalu wPolityce.pl, który informował, że prokuratura wojskowa nakazała biegłym z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji wydanie uzupełniającej opinii dotyczącej badania próbek pobranych z wraku Tu-154 M na obecność materiałów wybuchowych.

Polscy chemicy prof. Krystyna Kamieńska-Trela oraz prof. Sławomir Szymański wykazali, że procedura badania próbek na obecność materiałów wybuchowych została wykonana w sposób nierzetelny i zawiera liczne błędy.

W ocenie posła Macierewicza decyzja śledczych, by uzupełnić opinię CLKP, oznacza, że prokuratura podtrzymuje wątpliwości naukowców. „To oznacza de facto, że Prokuratura uznała za zasadne wskazania naukowców zawarte w opinii prywatnej” – komentował Macierewicz.

I przypomniał, że ekspertyza polskich chemików wskazuje jasno, że w Smoleńsku wykryto ślady materiałów wybuchowych. „Prof. dr hab. Kamieńska–Trela i prof. dr hab. Szymański w kilkudziesięciu punktach wykazali dobitnie, że materiały wybuchowe na wraku rządowego tupolewa były. Nie sformułowali przy tym zarzutu zamierzonego fałszowania wyników badań przez CLKP, ale jasno pokazali, że jeżeliby próbki przeanalizowano dokładniej, ślady substancji wybuchowych – w tym przypadku RDX – odnaleziono by” – wyjaśnił.

W jego opinii analiza dwójki naukowców oraz reakcja Prokuratury na jej wyniki świadczą o tym, że próbki należy przebadać jeszcze raz, a zadanie to powinno być zlecone niezależnej instytucji, np. zagranicznemu laboratorium.

CLKP nie może być uznane za podmiot niezależny. Podlega pod MSW, w którym obecnie zasiadają spadkobiercy Jerzego Millera. Nad MSW są z kolei ci, którzy od początku badania sprawy katastrofy smoleńskiej przyjmowali, że nigdy materiałów wybuchowych na wraku nie było i kłamali ws. przebadania próbek” – dodał Macierewicz.

ez
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook