Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz dziękuje brytyjskim żołnierzom w Polsce: ich obecność potwierdza, że Polska może być bezpieczna

22.12.2017
Macierewicz22122017
Macierewicz dziękuje brytyjskim żołnierzom w Polsce: ich obecność potwierdza, że Polska może być bezpieczna

Obecność wojsk brytyjskich potwierdza, że Polska może być bezpieczna - mówił w piątek w Bemowie Piskim (warmińsko-mazurskie) szef MON Antoni Macierewicz, który wspólnie z brytyjskim ministrem obrony Gavinem Williamsonem odwiedził żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Ministrowie obrony przyjechali do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, żeby uczestniczyć we wspólnym spotkaniu opłatkowym z żołnierzami natowskiej grupy bojowej, w której skład wchodzą żołnierze z brytyjskiego pułku rozpoznawczego.

- Obecność wojsk brytyjskich tutaj potwierdza, że Polska może być bezpieczna, że wspólnie będziemy bronili nie tylko granic polskich, ale całej wschodniej flanki. Potwierdza też słuszność decyzji warszawskiego szczytu NATO i naszej absolutnej determinacji w obronie naszych domów, naszych granic, naszych narodów - podkreślił Macierewicz.

Według niego bardzo ważnym elementem tego współdziałania jest sojusz brytyjsko-polski, który - jak mówił - ma głębokie korzenie historyczne i jest jedną z istotniejszych gwarancji bezpieczeństwa Polski i Europy na przyszłość.

Macierewicz przypomniał, że w czwartek w Warszawie, podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, ministrowie obrony Polski i Wielkiej Brytanii, podpisali bilateralny traktat poświęcony polityce obronnej i bezpieczeństwu.

Dziękował brytyjskim żołnierzom stacjonującym w Bemowie Piskim, którzy - jak stwierdził - oczekują na obchody Bożego Narodzenia tak daleko od swoich domów i rodzin. - Ich determinacja, żeby być tutaj wraz z nami, jest najlepszym świadectwem, że sojusz NATO, że sojusz polsko-brytyjski jest silny, niezłomny i z pewnością daje nam gwarancję bezpieczeństwa - podkreślił.

Szef brytyjskiego resortu obrony ocenił, że podpisane porozumienie o współpracy jest niezmiernie istotnym krokiem naprzód, ponieważ pozwoli stawić czoła wszelkim wyzwaniom i niebezpieczeństwom pochodzącym ze strony coraz bardziej niebezpiecznej Rosji. Dodał, że trzeba pamiętać o tym, że nawet w okresie świąt musimy pozostać czujni i dalej robić wszystko, aby zapewnić, że Europa będzie bezpieczna.

Zdaniem Williamsona wspólna wizyta ministrów jest też symbolem jedności i solidarności naszych dwóch wspaniałych narodów. Jak mówił żołnierze obu krajów nie tylko wspólnie działają i szkolą się, ale jeżeli zajdzie taka konieczność, to również będą razem walczyć wraz z innymi partnerami z Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilizację w tej części Europy.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii powiedział, że bardzo często w historii Polska walczyła w imię i obronie innych krajów, w tym jego ojczyzny. - Mogę zapewnić o naszej solidarności i współpracy w przyszłości - dodał.

Podpisany w czwartek dokument, który zastąpi dotychczasowe memorandum z 1995 roku, określa ramy współpracy obu krajów w zakresie obronności, wymiany informacji wywiadowczych i technologii, planowania ćwiczeń i inwestycji, a także rozwoju wspólnych projektów w branży zbrojeniowej.

W ramach ustaleń podjętych podczas spotkania w Warszawie Wielka Brytania zobowiązała się do przekazania 5 milionów funtów (23,6 mln zł) na projekty z zakresu komunikacji strategicznej, a także wykrywania oraz zwalczania rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Wsparcie zostanie udzielone m.in. prowadzonej przez Polskę białoruskojęzycznej telewizji Biełsat.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO wzmacniająca wschodnią flankę Sojuszu, którą odwiedzili ministrowie obrony, stacjonuje w Bemowie Piskim k. Orzysza od kwietnia. Pierwsza rotacja żołnierzy zakończyła służbę w Polsce w październiku, zastąpili ich wówczas nowi, na kolejnych sześć miesięcy.

Trzon natowskiej grupy tworzy ok. 900 żołnierzy 3. batalionu 2. pułku kawalerii pancernej USA. W jej skład wchodzi też ok. 150 żołnierzy z brytyjskiego szwadronu "B" Light Dragoons z Catterick. Są również żołnierze rumuńskiego pododdziału artylerii przeciwlotniczej oraz baterii artylerii rakietowej z Chorwacji. Grupa bojowa współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną i pozostaje pod jej taktyczną kontrolą.

PAP
Fot: PAP/Tomasz Waszczuk

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 3. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 4. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 5. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 6. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 7. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 8. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook