Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz w rocznicę odwołania rządu J. Olszewskiego: będziemy wierni jego programowi niepodległościowemu

04.06.2018
1270antoni46
Macierewicz w rocznicę odwołania rządu J. Olszewskiego: będziemy wierni jego programowi niepodległościowemu

Program niepodległościowy obecnego rządu został sformowany pierwotnie przez Jana Olszewskiego, a rozwijany po dzień dzisiejszy; temu programowi będziemy wierni - mówił w poniedziałek, w rocznicę odwołania rządu Olszewskiego, Antoni Macierewicz.

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 Sejm wyraził wotum nieufności rządowi premiera Jana Olszewskiego. Bezpośrednią przyczyną kryzysu politycznego stała się sprawa lustracji przeprowadzanej w skutek uchwały sejmowej przez Macierewicza, który wówczas był szefem MSW.

W poniedziałek Macierewicz był wśród uczestników sympozjum nt. "Obecnych i przyszłych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa", zorganizowanego w 26. rocznicę odwołania gabinetu Jana Olszewskiego.

Zabierając głos podczas sympozjum Macierewicz mówił o zasługach gabinetu Olszewskiego wymieniając w tym kontekście m.in.: "zablokowanie złodziejskiej prywatyzacji, rozpoczęcie niepodległościowej polityki bezpieczeństwa narodowego", a także "eliminowanie agentury i aparatu postkomunistycznego" z polskiej przestrzeni publicznej. Według niego, były to jedne z powodów odwołania rządu Olszewskiego.

Macierewicz dodał ponadto, że program tego gabinetu "stał się trwałym elementem polskiego ruchu niepodległościowego", który był podejmowany przez kolejne gabinety wywodzące się z tego nurtu.

B. szef MON w rządzie premier Beaty Szydło wymienił tutaj rządy PiS, formułowane po wyborach w 2007 i 2015 roku. Jak powiedział, rozwinęły one program Jana Olszewskiego zarówno w wymiarze społeczno-gospodarczym jak i politycznym.

Dodał, że program gabinetu Olszewskiego stał się podstawą "dzisiejszych możliwości tworzenia bezpiecznego, dostatniego i rozwijającego się w oparciu o zasady interesu narodowego państwa". Ocenił też, że podstawowe "problemy, linie konfliktu i dylematy", z którymi musiał się mierzyć Olszewski, są bardzo podobne do obecnych.

"Program niepodległościowy rządu (Prawa i Sprawiedliwości) został sformowany pierwotnie przez Jana Olszewskiego, a rozwijany po dzień dzisiejszy. Temu programowi będziemy wierni" - powiedział Macierewicz. 

(PAP)

autor: Maciej Zubel

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 2. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 3. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 4. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 5. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 6. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook