Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz alarmuje: zagrożenia naprawdę poważne

06.10.2017

Zagrożenia ze wschodu są naprawdę poważne. Ćwiczenia Zapad były tak zorganizowane, by przejść od razu do działań bojowych - powiedział w Toruniu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który uczestniczył w przysiędze wojskowej 285 elewów.

Szef MON podkreślił, że od teraz młodzi ludzie stali się, tak jak przysięgali, obrońcami ojczyzny i złożyli jedno z najważniejszych w życiu zobowiązań - nie szczędzenia krwi, wysiłku, niczego z tego, "co Bóg wam dał, by być ludźmi, by być Polakami".

- Zdecydowaliście się złożyć to wszystko na ołtarzu ojczyzny. To wielkie słowa i wielka decyzja. Polska straciła już w swojej historii wiele krwi, złożyła wiele ofiar, ale wstępujecie dziś do armii, która ma być armią zwycięską, silną, ma być armią, która wraz z sojusznikami nigdy nie pozwoli by tragedie przeszłości stały się naszym udziałem, by klęski powróciły raz jeszcze, by ofiary wydawały się być złożone nadaremnie - wskazał w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia minister Macierewicz.

Szef MON powiedział składającym przysięgę, że są żołnierzami przyszłości, którzy "wraz z naszymi sojusznikami, stacjonującymi od niedawna, od blisko roku, na ziemiach polskich, dawali nam pewność, że nasze ojczyzny, rodziny, dzieci, nasza ojczyzna może się czuć rzeczywiście bezpieczna". Podkreślił jednak, że wyzwanie jest wielkie, a zagrożenia ze wschodu naprawdę poważne.

- Przed kilkoma dniami zakończyły się ćwiczenia Zapad. Na wschodniej flance NATO zostały rozwinięte dziesiątki tysięcy formacji żołnierzy rosyjskich. Od północy, od Morza Arktycznego, aż po Bałtyk. Ćwiczenia były tak zorganizowane, by móc od razu przejść do działań bojowych - dodał szef MON.

Macierewicz wskazał, że ćwiczenia te były tak zorganizowane, że chociaż zaczęły się od pozorów obrony, w istocie były atakiem. - Ćwiczenia były tak zorganizowane, żeby kończyć się ćwiczeniami broni - rakiet balistycznych - dodał.

Wspomniał, zwracając się do elewów, że to jest czas, w którym zdecydowali się oni powiedzieć, że nigdy nie złożą broni, nie dadzą zagrozić najbliższym i ojczyźnie - Polsce. - Dzisiaj nie tylko wasi najbliżsi, ale cała armia i cały naród patrzą na waszą przysięgę wiedząc, że może na was liczyć, jak na nikogo innego, wiedząc, że w was ma swoich obrońców. To wielki honor, ale i nieprawdopodobnie wielka odpowiedzialność - powiedział minister.

- Aby ją zrealizować, musicie dysponować najlepszą bronią, musicie mieć gwarancje, że są z nami najlepsi dowódcy. Aby ją zrealizować, musicie wiedzieć, że ojczyzna jest rządzona po to, żeby była wolna i sprawiedliwa i realizowała te wszystkie wartości, z których wyrósł naród polski, te wszystkie wartości, które gwarantują Polakom, że mogą być wolni i suwerenni, mogą budować ład chrześcijański. Taki, który wyrasta z naszej tysiącletniej historii, taki, który daje nam siłę, żeby przetrwać największe trudności, taki, który sprawia, że nasza ojczyzna na nowo rozkwita - mówił Macierewicz.

Minister obrony narodowej ocenił, że armia, do której wstępują młodzi ludzie, jest inna od tej z przeszłości, a już niedługo będzie liczyła dwukrotnie więcej żołnierzy niż było dotychczas.

- Będzie uzbrojona tak, by była zdolna zatrzymać każdego wroga. To jest armia, która nie jest tylko dodatkiem do naszych sojuszników, to jest armia, która ma mieć zdolność samodzielnie stanąć naprzeciwko każdego wroga. Wy będziecie realizatorami tego zadania, jako pierwsi od wielu dziesiątków lat będziecie mieli możliwość służyć w armii, która rzeczywiście wypełni konstytucyjny obowiązek, będzie zdolna do strzeżenia całości, niepodzielności i niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Na tę służbę otrzymaliście błogosławieństwo i dzisiaj przysięgaliście - powiedział Macierewicz.

PAP

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook