Jedynie prawda jest ciekawa


Maciej Musiał chwali się dziadkiem. Piękny gest polskiego aktora!

02.03.2017

Maciej Musiał, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów młodego pokolenia, należy do tych gwiazd, które nie wstydzą się swojej wiary i miłości do ojczyzny. W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pochwalił się na jednym z serwisów społecznościowych swoim dziadkiem.

Młody artysta wkleił zdjęcie, na którym widać obu panów, dumnych i szczęśliwych. "Ukochany dziadek odznaczony dziś Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski #prawdziwybohater #DzieńŻołnierzyWyklętych" - napisał aktor. Zdjęcie bardzo szybko polubiły tysiące internautów, którzy gratulowali aktorowi pięknej postawy. Musiał jest wnukiem porucznika Mariana Markiewicza, ps. „Maryl”, byłego żołnierza Okręgu Nowogródzkiego AK, jednego z bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Młody aktor nie krył dumy i wzruszenia, bo w czasie uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jego dziadka odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

To nie pierwszy raz, kiedy dumny wnuk chwali się swoim dziadkiem. Już w przeszłości w wywiadzie dla TV Republika mówił: - Dziadka szanuję i kocham go bardzo. Ma on 92 lata i jest wspaniałym człowiekiem, który walczył i wyzwalał Wilno. Na początku walczył sam, później z Rosjanami, po wojnie długo siedział w więzieniu. Był Żołnierzem Wyklętym. To niesamowite, ile on ma w sobie ciepła, radości i dobroci w kontraście do tego, co przeszedł.

W istocie historia życia pana Mariana Markiewicza przypomina film. Dziadek aktora urodził się w Kownie, gdzie mieszkał z rodzicami do czwartego roku życia. Później jego rodzina zmuszona była do ucieczki do Wilna. Tam Marian Markiewicz spędził kilkanaście lat: – Tutaj przeżywałem swoje dzieciństwo, swoją młodość, pierwszą miłość, działalność organizacyjną w Związku Wolnych Polaków, który działał w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, przesiedziałem pół roku w gestapo na Łukiszkach – wspominał w jednym z wywiadów udzielonych wileńskiemu tygodnikowi „Więcej”.

Późniejsze losy Żołnierza Wyklętego to ucieczka do Polski, gdy do Wilna wkroczyli Rosjanie i nielegalne wyprawy do rodziców na Litwę. Wreszcie zatrzymanie przez NKWD, więzienie i niezwykła pomoc od jednego z rosyjskich żołnierzy, którego historia przez chwilę splotła się z losami dziadka Macieja Musiała. Wreszcie służba ojczyźnie w Armii Krajowej i znów więzienie, tym razem niemieckie. Uhonorowanie bohaterów takich jak pan Marian Markiewicz, którzy przeżyli gehennę wojny i walczyli o niepodległą Polskę, nie zgadzając się na pojałtańską Europę, możliwe było dopiero po latach, w wolnej i odrodzonej ojczyźnie. 


Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 5. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 6. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 7. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook