Jedynie prawda jest ciekawa


Machałek: Reforma naprawi polską szkołę

29.11.2016

Reforma edukacji naprawi polską szkołę; to trudne i ważne zadanie - oceniła we wtorek posłanka Marzena Machałek (PiS). Według niej gimnazja powinny być zlikwidowane, bo prowadziły do segregacji dzieci na wczesnym etapie nauki.

Machałek nawiązała na konferencji prasowej w Sejmie do zaplanowanego na wtorek pierwszego czytania projektów ustaw wprowadzających reformę edukacji, w tym zmieniających strukturę szkół w Polsce, m.in. likwidujących gimnazja.

Chodzi o projekty Prawa Oświatowego i Przepisów wprowadzających Prawo Oświatowe. Zgodnie z nimi w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają być zlikwidowane. Zmiany miałyby zacząć się od roku szkolnego 2017/18.

"Te ustawy są kluczem do rozwoju młodych ludzi, do rozwoju Polski. Uważamy, że prace, które dzisiaj się rozpoczęły naprawią polska szkołę, to trudne i ważne zadanie" - powiedziała Machałek. Przekonywała, że reforma była długo i profesjonalnie przygotowywana.

Obecnie - jak mówiła - "niezbędnym, koniecznym, pilnym zadaniem jest przywrócenie kształcenia ogólnego, które zostało zniszczone przez PO i PSL fatalną podstawą programową, koniecznym jest przywrócenie liceów ogólnokształcących, konieczne jest wydobycie z zapaści kształcenia zawodowego, które dzisiaj w 30-40 proc. wypuszcza ze swoich murów młodych ludzi, którzy nie znajdują pracy"

Zdaniem Machałek, konieczne jest także "wygaszenie gimnazjów", które - według posłanki PiS - "nie wpisały się w polski system edukacji, w większości, jako odrębne szkoły". Machałek oceniła, że w 60 proc. gimnazja są przy szkołach podstawowych i tworzą z nimi jedność, a gimnazja samodzielne w wielu przypadkach mają niski nabór i grozi im niekontrolowany upadek.

Zdaniem posłanki najważniejsze jest to, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom gimnazja nie wyrównywały szans, tylko - jak oceniła - zaczęły "dzielić dzieci na lepsze i gorsze" i prowadziły do "segregacji dzieci na wczesnym etapie".

"My uważamy, że dobra szkoła, dobra edukacja, powinna być dla wszystkich, niezależnie od tego, czy są z małego czy dużego miasta, z biednej czy z bogatej rodziny" - podkreśliła Machałek.

Przekonywała, że pozostawienie gimnazjów doprowadziłoby do "niekontrolowanych zwolnień nauczycieli". "Nie straszcie nauczycieli zwolnieniami, tak jak sześciolatkami" - apelowała do posłów opozycji. Według Machałek, zmiany dot. sześciolatków sprawiły, że 200 tys. nauczycieli dostało dodatkową pracę. "Tak samo będzie z tą reformą" - przekonywała.

"Niestety docierają do nas głosy, że niektórzy politycy związani z PO nawołują do buntu rodziców, do sabotowania, do niszczenia reformy, zanim ona została jeszcze wprowadzona. To jest niedopuszczalne" - oceniła Machałek.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook