Jedynie prawda jest ciekawa


Machałek: Nauczyciele nie będą tracić pracy

02.11.2016

Reforma systemu edukacji jest niezbędna i dobrze przygotowana; będzie wprowadzona stopniowo, ma też zapewnione finansowanie - podkreśliła posłanka PiS Marzena Machałek. Jak zaznaczyła, wniosek o odwołanie minister edukacji jest "absurdalny i nieuzasadniony".

W środę po południu sejmowa komisji edukacji, nauki i młodzieży zaopiniuje wniosek PO o odwołanie szefowej MEN Anny Zalewskiej. Jednym z głównych powodów jego złożenia są przygotowywane przez resort edukacji zmiany w systemie oświaty - likwidacja gimnazjów oraz powrót do modelu 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniej szkoły średniej. Machałek, która jest wiceszefową sejmowej komisji edukacji, oceniła podczas briefingu w Sejmie, że wniosek jest "absurdalny i nieuzasadniony". Jak dodała, jest on "przykrywką" dla nieudolnych rządów koalicji PO-PSL, której działania w zakresie edukacji musi obecnie naprawiać rząd PiS. "Nie może się zdarzyć, że tę reformę przełożymy, ponieważ edukacja tego nie wytrzyma. Gdybyśmy jej nie wprowadzili, system edukacji mógłby się zawalić. (...) Nastąpiłby upadek liceów i niekontrolowana likwidacja gimnazjów. Jesteśmy bardzo przygotowani" - powiedziała. 

Posłanka PiS zaznaczyła, że zmiany postulowane przez rząd nie są "rewolucyjne" i nie są za szybko wprowadzane. "To są zmiany, które będą przygotowane w sposób etapowy, dostosowane do cyklów kształcenia" - podkreśliła. Według niej, zmiany wzmocnią szkoły podstawowe, przywrócą "dobre kształcenie ogólne" w liceach, pozwolą na tworzenie szkół branżowych przygotowujących do zawodu. "Stopniowo wygaszamy najsłabsze ogniwo w polskiej edukacji, czyli gimnazja, które nie spełniły swojej roli" - powiedziała. Machałek podkreśliła, że rząd jest przygotowany finansowo na reformę. "Na przyszły rok to są prawie 2 miliardy złotych. Blisko 500 milionów trafi na przygotowanie szkół, oraz prawie 1,5 miliarda to jest subwencja dla samorządów na dzieci sześcioletnie" - zaznaczyła. 

Posłanka PiS zapewniła, że z powodu reformy nauczyciele nie będą tracić pracy. Dodała, że wiele samorządów ma już wstępnie opracowaną sieć szkół, która ma funkcjonować po wprowadzeniu zmian. Rząd proponuje nową strukturę szkolnictwa, na którą składać się będą: 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają być zlikwidowane. Zmiany mają rozpocząć się we wrześniu 2017 r. W ten sposób uczniowie obecnych klas VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy, a nie I klasy gimnazjum. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów.

kk/PAP

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 6. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 7. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook