Jedynie prawda jest ciekawa


Lojalność na wagę państwa

16.04.2014

Socjolog dr Barbara Fedyszak-Radziejowska w ważnej odnotowania wypowiedzi dla Radia Wnet podkreśla, że z kryzysu ukraińskiego płyną dla nas konkretne wnioski.

Jeden z najważniejszych dotyczy wagi lojalności obywateli dla państwa:

"Obserwujemy lekcji ukraińskiej ciąg dalszy. Ale tej prawdziwej, która dotyczy polityki, a nie emocji czy porywu serca. Poryw serca jest rzeczą piękną ale żeby bardzo dramatyczne wydarzenia, których jakby co najmniej 103 imienne ofiary śmiertelne w skrócie symbolizują, stały się sukcesem Ukrainy to potrzebna jest bardzo mądra polityka.

W tej lekcji najważniejsza jest po pierwsze lekcja konsekwencji oszustwa w polityce. Oszustwo, które rozpoczęło dramatyczne wydarzenia, które dzisiaj zagrażają suwerenności Ukrainy i integralności terytorialnej państwa, zaczęło się od tego, że Ukraińcy wybrali, w takim amoku medialnym który jest nieobcy bardzo wielu społeczeństwom, człowieka, który przez 6 lat oszukiwał ich, że zamierza podpisać układ stowarzyszeniowy z UE. Po nie go nie podpisał, co dzisiaj widać, jest konsekwencją jego znacznie bliższych związków z Rosją niż Ukraińcy sądzili.

Otóż oszustwo w polityce i zły wybór społeczny może skończyć się tak jak to obserwujemy.

Po drugie jest także lekcją, która nam przypomina, że to co nazywamy patriotyzmem, tożsamością narodową, państwem jako wartością, że to nie są czcze słowa, że to nie są fragmenty przemówień politycznych. To są bardzo pragmatyczne instrumenty, na których buduję się politykę. Bo problemy Ukrainy dzisiaj pokazują jak dalece poczucie niepewności w stosunku do własnych obywateli czy będą lojalni, a nawet milicji i wojska, przypomina, że to nie są patriotyczne mrzonki o tym żebyśmy kochali ojczyznę, tylko to jest konkretna pragmatyczna kategoria ukształtowania obywateli w poczuciu bezwzględnego przekonania, że niezależnie od języka, religii, tożsamości itd, wobec własnego państwa obowiązuje lojalność.

Socjologowie używają czasem pojęcia "pasażerów na gapę", a więc np. ludzi, którzy po udanym strajku, w którym nie brały udziału, mają takie same podwyżki jak ludzie, którzy strajkowali. Czy też działają w organizacji pozarządowej nie przywiązując uwagi ani do jej celów, ani do misji, a organizacja działa dlatego, że inni mają silne motywacje. A tamci po prostu pracują. Pasażerowie na gapę w organizacjach pozarządowych nie są szkodliwi. Ale pasażerowie na gapę, którzy mówią, że dla polskiego państwa nie zrobią nic, że jest im obojętne, gdzie żyją, i że w gruncie rzeczy gdyby ogłosić przetarg na zarządzanie polskim państwem, a wygrało by któreś z sąsiednich państw obiecując, że będzie tańsze, to oni takie rozwiązanie by poparli. Nie chodzi więc tylko o to, by w rodzinie wychować gorących patriotów. Nie, mamy być państwem, w którym obywatele mają poczucie lojalności."

Cała wypowiedź dr Fedyszak-Radziejowskiej - na radiownet.pl. Polecamy!

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. lgbt23072018 23.07.2018

  Lewicowi aktywiści sprofanowali warszawski kościół św. Anny?

  Prezes Młodzieży Wszechpolskiej poinformował na Twitterze o złożonym do prokuratury zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez aktywistów LGBT.

 2. szczerba23072018 23.07.2018

  Poseł Szczerba będzie miał kłopoty? Prokuratura zawiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa

  W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów i falą gróźb kierowanych w stosunku funkcjonariuszy oraz ich rodzin Komendant Główny Policji złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 3. 1270kgrobyu 23.07.2018

  Skandal! Hieny cmentarne obrabowały groby polskich żołnierzy pod Lwowem

  To raczej nie jest rosyjska prowokacja, przejaw nienawiści ze strony ukraińskich nacjonalistów tylko zwykła, ale jakże ordynarna bandycka grabież. Jak informuje „Nasz Dziennik” na lwowskich i podlwowskich cmentarzach rozkopywane i bezczeszczone są groby polskich żołnierzy

 4. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 5. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 6. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 7. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook