Jedynie prawda jest ciekawa


Lewica wpadła we własne sidła. Burmistrz Londynu przeleci nad miastem w żółtym bikini

30.08.2018
londyn06042018
Lewica wpadła we własne sidła. Burmistrz Londynu przeleci nad miastem w żółtym bikini

Już wkrótce nad Londynem przeleci balon przedstawiający burmistrza Sadiqa Khana w bikini. Organizatorom akcji, która jest bezpośrednią odpowiedzią na słynny balon „Baby Trump”, udało się uzyskać wszystkie niezbędne zezwolenia.

Plany odwiedzenia UK przez Trumpa spotkały się z taką histerią środowisk lewicowych, że kilkukrotnie ją przekładano obawiając się zamieszek. Kiedy w końcu do niej doszło w lipcu zgodnie z przewidywaniami wywołała protesty. Jeden z nich przyciągnął uwagę całego świata – nad Londynem przeleciał bowiem sześciometrowy balon przedstawiający karykaturę Donalda Trumpa jako dziecko z telefonem komórkowym w ręce.

Przestrzeń powietrzna nad Parliament Square jest zamknięta, więc twórcy Baby Trump potrzebowali zezwoleń aby ich balon wzniósł się w powietrze. Policja i NATS – brytyjka kontrola lotów – udzieliły ich podkreślając, że nie obchodzi ich polityka a jedynie to, że balon nie będzie stanowił zagrożenia i nie utrudni ruchu lotniczego. Dostali również pozwolenie od Greater London Authority czyli władz miasta. Sadiq Khan podkreślał, że wydał to pozwolenie w ramach wolności słowa i protestu.

Pochodzący z Northampton i mieszkający w Hiszpanii Yanny Bruere postanowił sprawdzić, czy Khan naprawdę wierzy w wolność słowa. Doszedł do wniosku, że najprostszym sposobem na to będzie stworzenie własnego balonu – tym razem kpiącego nie z Trumpa, a z samego burmistrza. Podobnie jak w wypadku Baby Trump także tym razem całe przedsięwzięcie mieli sfinansować internauci poprzez jeden z serwisów crowdfundingowych. Kampania Yanniego, pomimo niemal zerowego zainteresowania mediów, okazała się gigantycznym sukcesem. Pieniądze na stworzenie balonu – 10 tysięcy funtów – udało się zebrać w ciągu 24 godzin. Ostatecznie zbiórka zamknęła się niebagatelną kwotą ponad 58 tysięcy funtów.

Balon Sadiqa jest większy od Baby Trump i ma aż 10 metrów długości. Przedstawia burmistrza w pozycji leżącej, ubranego w żółte bikini. Ubiór ten nie jest przypadkowy. Nawiązuje bowiem do słynnej reklamy środków odchudzających, którą Khan kazał zdjąć z billboardów po tym, jak wywołała oburzenie feministek.

Twórcy balonu udało się już uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia. Wiele osób spodziewało się, że burmistrz Khan nie pozwoli na przelot swojej karykatury, ale o dziwo Yanny uzyskał zgodę bez większych problemów. Khan powiedział dziennikarzom, że jeżeli ludzie chcą spędzić sobotę patrząc na niego w żółtym bikini, to mają do tego prawo. Start zaplanowano na 1 września.

Yanny podkreśla, że jego akcja nie jest tylko protestem przeciwko temu jak został potraktowany Trump podczas swojej wizyty w UK, ale ma również na celu zwrócenie uwagi na stan, do jakiego Khan doprowadził Londyn, szczególnie na ogromną przestępczość. Obiecuje, że zebrane pieniądze które zostały po budowie balonu przeznaczy na dalsze akcje mające doprowadzić do jego przegranej w wyborach.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook