Jedynie prawda jest ciekawa


W niedzielę pogrzeb legendarnego żołnierza. "Wróci do swoich"

14.07.2017

Po 70 latach słynny Żołnierz Wyklęty powróci do Włodawy. Leon Taraszkiewicz spocznie na tamtejszym cmentarzu wojennym.

Choć Taraszkiewicz został pochowany od razu po swojej śmierci, a do tego w 1991 roku na jego grobie został postawiony pomnik, to dopiero teraz, na prośbę jego siostry, przeprowadzono ekshumację, która potwierdziła, że faktycznie był on pochowany w Siemieniu. - Miejsce pochówku i jego działalność nie mają ze sobą żadnego związku, przypadek sprawił że został pochowany w Siemieniu. We Włodawie mieszkała jego rodzina, tutaj skończył szkołę, powinien wrócić do swoich, do włodawskiej społeczności - przekonuje radny powiatu włodawskiego, Mariusz Zańko. 

Pogrzeb „Jastrzębia” będzie miał charakter państwowy. W sobotę 15 lipca o godzinie 18 trumna z jego szczątkami zostanie wystawiona w klasztorze ojców Paulinów, gdzie do godziny 22 wartę będą trzymały organizacje patriotyczne. Z kolei w niedzielę o godzinie 10 w kościele pw. św. Ludwika przy ulicy Klasztornej odbędzie się Msza Święta pod przewodnictwem bpa Kazimierza Gurdy, ordynariusza diecezji siedleckiej. Po Mszy szczątki Taraszkiewicza spoczną na Cmentarzu Wojennym.

Z robót do partyzantki 

Leon Taraszkiewicz urodził się w 1925 roku w Duisburgu. Podczas wojny najpierw w 1942 roku trafił na roboty do Niemiec, z których zdołał uciec. Początkowo związał się z sowiecką partyzantką, jednak na wskutek braku akceptacji dla współpracy z resortem Bezpieczeństwa Publicznego, w 1944 roku trafił do więzienia na Zamku w Lublinie, z którego udało mu się zbiec w lutym 1945 roku. Po ucieczce nawiązał kontakt z działającym w konspiracji komendantem rejonu Delegatury Sił  Zbrojnych (późniejszym z-cą komendanta Obwodu WiN Włodawa) ppor. Klemensem Panasiukiem  „Orlisem”. Do oddziału partyzanckiego wszedł pod pseudonimem „Jastrząb”. Jego dowódcą był w  tym czasie Tadeusz Bychawski, „Sęp”. Grupa miała na swoim koncie kilka sukcesów, w czerwcu 1945  roku partyzantom udało się m. in. rozbroić kilka posterunków milicji. W jednej z takich akcji zginął  dowódca „Sęp”, a jego zastępcą został Leon Taraszkiewicz, który przejął po Bychawskim oddział  składających się z 25 stale przebywających pod bronią żołnierzy. Dodatkowo, w ważniejszych akcjach  wspierali ich inni partyzanci z pobliskich grup. W sumie maksymalna liczebność oddziału „Jastrzębia”  szacowana była na 65 partyzantów. 

W kotka i myszkę z KBW

Po operacji w Parczewie, w trakcie której zajął na kilka godzin kilkutysięczne miasto bez strat własnych, a następnie zmylił pościg, „Jastrząb” i jego brat, Edward„Żelazny” stali się prawdziwym postrachem lokalnej władzy. W  jednej z kolejnych akcji, 22 października 1946 roku rozbito PUBP we Włodawie. Była to jedna z  większych i bardziej udanych operacji wojskowych oddziału „Jastrzębia”, uwolniono wtedy około 100  więźniów. 3 stycznia 1947 roku Leon Taraszkiewicz przeprowadził swoją ostatnią akcję bojową. Zginął  podczas strzelaniny z siłami KBW, 3 stycznia 1947 roku. - Został pochowany w 1947 roku w Siemieniu w warunkach konspiracyjnych. - Ówczesna sytuacja polityczno-militarna powodowała że jego podkomendni i przyjaciele pochowali go potajemnie pod brzozowym krzyżem z napisem „Leon”, tak aby komuniści nie mogli go zidentyfikować - informuje Mariusz Zańko. Z kolei w 1951 roku w trakcie obławy zginął brat „Jastrzębia” - Edward. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. - Nowa mogiła Jastrzębia zbudowana na cmentarzu wojennym jest jednocześnie symbolicznym grobem jego brata, którego cały czas poszukujemy. Jesteśmy przekonani że po kilkudziesięciu latach obaj bracia powrócą do swojej miejscowości. - przekonuje Zańko.

 
Niedzielny pogrzeb będzie kulminacyjnym wydarzeniem obchodów "Roku Jastrzębia" we Włodawie. Wcześniej w tym mieście została zorganizowana m.in. konferencja naukowa i Bieg Tropem Wilczym, zaś pod koniec roku ma odbyć się jeszcze koncert poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook