Jedynie prawda jest ciekawa


Legenda Solidarności: „W 1968 roku Wałęsa był w grupie ZOMO-owców”

03.09.2017

- W 1968 spotkałem się z Wałęsą oko w oko. On wtedy był w szeregach grupy ok. 100 osobowej ZOMO-wców, którzy mieli bić studentów. Studenci przyszli do mnie i tak na placu zebrało się ok. 2 tys. studentów, a ich była setka, no więc oni uciekli - powiedział Andrzej Gwiazda w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.

Działacz opozycji w okresie PRL, legendarny współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność” przypomniał informację, którą ujawnił w wydanej w 2009 roku książce „Gwiazdozbiór w Solidarności” (wywiad-rzeka z Joanną i Andrzejem Gwiazdami). To wówczas Gwiazda opowiedział historię o grupie ZOMO-owców, wśród których miał być Lech Wałęsa. Zdaniem opozycjonisty, Wałęsa został skierowany do związków zawodowych przez Służbę Bezpieczeństwa.

- Od 1968 Wałęsa jest jawnie po przeciwnej stronie. Do „Solidarności” został skierowany przez bezpiekę. Przypominam, że trzeciego dnia strajku Wałęsa go zerwał, wzywał żeby wytężoną pracą nadrobić straty spowodowane strajkiem i samotnie śpiewał hymn Polski. Przed halami stali stoczniowcy ze spuszczonymi głowami i słuchali solowego występu Wałęsy przypomniał Gwiazda w rozmowie z Adamem Stankiewiczem.

Według oficjalnej biografii Wałęsa od 1963 do 1965 roku odbywał zasadniczą służbę wojskowa w Koszalinie, później był elewem Szkoły Podoficerów i Młodszych Specjalistów Wojsk Łączności w Świeciu, którą ukończył ze stopniem kaprala. 30 maja 1967 złożył podanie o pracę w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i 2 czerwca został zatrudniony jako elektryk okrętowy. W grudniu 1970 był jednym z przywódców strajku w swoim zakładzie pracy, wchodząc w skład Komitetu Strajkowego

Warto poczytać

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook