Jedynie prawda jest ciekawa


80 tysięcy młodych na lednickim czuwaniu

02.06.2013

Ok. 80 tys. młodych ludzi z całej Polski, 1700 kapłanów i kilku biskupów wzięło udział w XVII Spotkaniu Młodych na Lednicy, które w tym roku odbyło się pod hasłem „W imię Ojca”.

Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się o godz. 17 procesją z relikwiami bł. Jana Pawła II, św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników oraz odśpiewaniem Bogurodzicy i Hymnu III Tysiąclecia. Jednak już od rana młodzież wraz ze swoimi duszpasterzami i opiekunami gromadziła się Polach Lednickich.

„Chcemy sobie dzisiaj uświadomić, że Bóg jest naszym Ojcem. Chcemy też przypomnieć sobie, że każdy z nas ma swojego ojca i że kiedyś sami będziemy ojcami, do czego musimy się przygotować” – podkreślił o. Jan Góra rozpoczynając spotkanie młodych na Lednicy.

„Musimy wracać do domu lepsi. Dlatego bardzo was proszę, żebyście nawiązali na nowo kontakt z waszymi rodzicami, szczególnie z ojcami” – zachęcał dominikanin polską młodzież.

Postać żyjącego w XIX w. bł. Edmunda Bojanowskiego ukazały na Lednicy jako wzór współczesnego ojca siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Na miejsce spotkania weszły one w radosnej, roztańczonej procesji, wnosząc relikwie swojego założyciela oraz niosąc kolorowe parasolki rozpięte nad dziećmi ubranymi w barwy narodowe Polski.

„Parasolki symbolizują, wciąż potrzebną, ochronę dzieci przed złem tego świata, jakie roztaczał nad nimi bł. Edmund zakładając dla nich w XIX w. ochronki. Natomiast biało-czerwone stroje dzieci to podkreślenie wagi, jaką w wychowaniu młodego pokolenia nasz założyciel przywiązywał nie tylko do krzewienia wiary, ale także patriotyzmu” – wyjaśniła KAI siostra służebniczka Regina Olbrich.

„Bł. Edmund Bojanowski uczy nas przede wszystkim troszczyć się o ludzkie życie, ochraniać całego człowieka: jego ciało, umysł, psychikę i duszę. Przypomina tobie, młody człowieku, abyś chciał chcieć, abyś chciał być odpowiedzialny za swoje życie” – przekonywały młodzież służebniczki dodając, że wzywa on też, by nie zniechęcać się trudnościami, które pojawią się na drodze dorastania.

Siostry służebniczki rozdały też młodzieży bułki, na wzór swojego założyciela troszczącego się o dzieci w założonych przez niego ochronkach, a przy tym błogosławiły ją czyniąc na czole każdego młodego człowieka znak krzyża.

Głównym punktem spotkania na Polach Lednickich była Eucharystia sprawowana o godz. 19 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, wiceprzewodniczącego KEP, koncelebrowana m.in. przez ok. 1700 kapłanów.

W homilii bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Nowej Ewangelizacji, podkreślił, że Bóg jako Ojciec przekazuje nam życie, które ma w sobie. „Kiedy odkrywamy Boga, który jest naszym Ojcem, odkrywamy jednocześnie matkę, którą jest Kościół. Jeśli chcemy mieć życie z Ojcem musimy żyć w łonie matki aż się urodzimy” – stwierdził kaznodzieja dodając, że Bóg nie zachowuje się jak Ojciec, ale jest Ojcem.

Po liturgii odbyła się ceremonia wręczenia krzyży misyjnych 11 wolontariuszom z Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco działającego przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie. Następnie przeszła procesja „Dziedzictwa chrześcijańskiej tradycji ojców” m.in. z relikwiami św. Stanisława, Biblią w tłumaczeniu ks. Wujka, który dokonał pierwszego przekładu Pisma Świętego na język polski i Szczerbcem – mieczem koronacyjnym królów Polski.

Młodzież na Lednicy odwiedził także prezydent RP Bronisław Komorowski, który zaznaczył, że „jedną z miar odpowiedzialności za polską wolność jest rodzicielstwo, a szczególnie ojcostwo”. „Chciałbym z tego miejsca zaapelować do wszystkich polskich ojców, aby znaleźli tę odrobinę czasu, energii i wyrozumiałości, i chcieli rozmawiać ze swoimi dziećmi, bo rozmowa wzbogaca obie strony” – mówił Komorowski.

Ok. godz. 22 odtworzono za pomocą telebimów przesłanie do młodzieży zgromadzonej na Lednicy przygotowane przez papieża Franciszka, który zapewnił o łączności z nią w tym modlitewnym czuwaniu. Papież przypomniał też młodym Polakom, że ojcostwo to Boży dar i wielka odpowiedzialność, by dać nowe życie. Odpowiedzialność za nowego człowieka, niepowtarzalny obraz Boga.

„Nie lękajcie się, by być kiedyś rodzicami. Wielu z was będzie zapewne ojcami. Bądźcie też otwarci na ojcostwo duchowe, wielki skarb naszej wiary. Niech Bóg obdarzy was bogactwem i promieniowaniem swojego ojcostwa i napełni was swoją radością” – mówił Franciszek.

„Rozważając temat ojcostwa będziecie dotykali wielkiej tajemnicy Bożej miłości. Pamiętajcie, że Bóg jest Ojcem każdego z nas. On sam nas stworzył, obdarzył każdego talentami, prowadzi przez życie, jest z nami pomimo naszych słabości, grzechów, zapomnień. Pragnie nas zbawić. Jest wzorem każdego ojcostwa, także tego ziemskiego” – przekonywał papież.

Ojciec Święty podkreślił też, że każdy „wiele zawdzięcza temu, który przekazał nam życie, który troszczył się i może nadal się troszczy o codzienny nasz byt i wzrost”. „Nie zapomnijcie więc podziękować Bogu za waszego tatę. Pamiętajcie o nim w modlitwie, nawet gdyby wasze relacje nie były najlepsze” – prosił.

Na koniec papież pobłogosławił również wszystkich, którzy „pielgrzymują na Pola Lednickie, do źródeł chrzcielnych Polski”.

XVII Spotkanie Młodych na Lednicy zakończyło się po godz. 24 wyborem Chrystusa na Pana swojego życia i przejściem młodzieży przez Bramę III Tysiąclecia. Jak zapowiedział o. Jan Góra, przyszłoroczne, XVIII Spotkanie Młodych na Lednicy, na które już teraz wszystkich serdecznie zaprosił, odbędzie się 7 czerwca 2014 r., a jego tematem będzie synostwo Boże i ludzkie.

Tegoroczna Lednica była transmitowana na żywo na stronie internetowej www.lednica2000.pl oraz www.deon.pl dzięki katolickiej niemieckiej telewizji internetowej Visendus.TV. Jak podkreślił w rozmowie z KAI jej dyrektor Thomas Korzekwa, transmisję oglądało ponad 13 tys. ludzi, głównie w Polsce, ale również np. w Hiszpanii i Niemczech. Z myślą o mieszkańcach tego ostatniego kraju, na żywo tłumaczono również Mszę św.

„Ja sam odkryłem Lednicę w zeszłym roku, kiedy przywiózł mnie tutaj znajomy ksiądz. Niemiecka młodzież może wam tylko zazdrościć takich wydarzeń. Chcemy więc chociaż poprzez transmisję pokazać jej, jak można z radością przeżywać swoją wiarę” – wyjaśnił Korzekwa dodając, że zainteresował spotkaniem młodych największą katolicką telewizję w Niemczech – EWTN, która w przyszłym roku planuje transmitować spotkanie.

Relację z Pól Lednickich można było zobaczyć także w TV Trwam. Z Lednicą łączyła się również TVN 24, TVP1 i TVP Info. Natomiast transmisję radiową nadawało Katolickie Radio Emaus z Poznania, a za jego pośrednictwem inne katolickie rozgłośnie w kraju: Radio Fiat z Częstochowy, Radio Via z Rzeszowa, Radio Zamość, Radio Ani Karim z Bydgoszczy, Radio Głos Pelplin, Palloti FM z Częstochowy, Radio Rodzina Wrocław i Nowohuckie Radio Internetowe.

Z kolei dzięki internetowej transmisji Radia Emaus Lednicy słuchali też m.in. mieszkańcy Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Francji, Niemiec, Ukrainy, Czech, Brazylii i Kanady. Wiadomości w Pól Lednickich przekazywało również Polskie Radio.

Trzeba również podkreślić, że organizacja Spotkania Młodych na Lednicy nie byłaby możliwa bez zaangażowania ponad 3 tys. wolontariuszy. Część z nich przygotowywała Pola Lednickie na przyjęcie dziesiątek tysięcy osób, inni natomiast czuwali nad przebiegiem tego wydarzenia, zaangażowani m.in. w służby medyczne i porządkowe. Sporą grupę wśród wolontariuszy, ponad 600 osób, stanowili harcerze i harcerki z ZHR i ZHP.

Na obrzeżach Pól Lednickich podczas spotkania działali również ewangelizatorzy, którzy zachęcali młodych ludzi do rozmowy o wierze. Z kolei młodzi, którzy myślą o drodze powołania kapłańskiego lub zakonnego, mogli skorzystać z porad w tzw. namiocie powołaniowym, w którym dyżurowali przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych. Przez całe spotkanie trwała też adoracja Najświętszego Sakramentu w namiocie-kaplicy rozstawionym na tyłach pola.

KAI, lz

[PAP – Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook