Jedynie prawda jest ciekawa


Łapiński o hasłach na pomnikach: można wyrażać poglądy inaczej

03.08.2018
1270lapinskiiii
Łapiński o hasłach na pomnikach: można wyrażać poglądy inaczej

Można wyrażać poglądy inaczej niż wieszając hasła na pomnikach - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, pytany o akcję KOD w ramach której ostatnio w wielu miastach zawieszone zostały na rzeźbach i pomnikach koszulki z napisem "Konstytucja".

"W Polsce jest demokracja, można artykułować swoje poglądy, tylko należy się zastanowić, czy kiedy się je artykułuje, nie narusza się przepisów prawa, nie postępuje się w sposób niegodny czy wręcz obraźliwy" - powiedział Łapiński, pytany o zawieszenie na pomniku Lecha Kaczyńskiego koszulki z hasłem "Konstytucja".

Dodał, że "Polacy bardzo często i szeroko korzystają z różnego rodzaju możliwości wypowiedzi, natomiast inną rzeczą jest, czy akurat pomnik poświęcony komuś jest dobrym miejscem, żeby coś na nim wieszać, coś w ten sposób demonstrować". "Ja uważam, że nie" - oświadczył.

Według Łapińskiego są "setki czy tysiące innych możliwości", by wyrazić swoje poglądy, sprzeciw lub złość. Jak mówił, można je "wykrzyczeć, można je napisać, ale można to zrobić w inny sposób, nie taki, który w jakiś sposób uwłacza pamięci osoby, która jest na pomniku; czy to jest pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego, czy to byłby pomnik śp. Tadeusza Mazowieckiego, śp. Jacka Kuronia, czy innych polityków" - dodał rzecznik prezydenta.

28 lipca Komitet Obrony Demokracji zawiesił na pomniku śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie koszulkę z napisem "Konstytucja, Jędrek". W czwartek policja zatrzymała mężczyznę, który baner w kształcie koszulki z napisem "Konstytucja" założył na pomniku Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Mężczyźnie postawiono zarzut znieważenia pomnika. 

KOD zapewnił, że intencją nie było znieważenie pomnika ani samego Lecha Kaczyńskiego, lecz zamanifestowanie przywiązania do ustawy zasadniczej. W reakcji na działania organów ścigania i "w akcie obywatelskiego sprzeciwu" działacze KOD zawiesili wdzianka z napisem "Konstytucja" na rzeźbach i pomnikach w wielu miastach kraju, m. in. na warszawskiej syrence i rzeźbie smoka wawelskiego w Krakowie.

(PAP)

Autor: Jakub Borowski, Aleksandra Rebelińska

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 2. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 3. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 4. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 5. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook