Jedynie prawda jest ciekawa


Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

20.08.2018
kurski-vs-lis-20082018
Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji.

Kilka dni temu na łamach tygodnika „Newsweek” pojawił się artykuł pod tytułem „pudrowanie klęski” gdzie zarzucono TVP rzekomą utratę oglądalności. Dziennikarze tej gazety wysnuli także teorię, zgodnie z którą na kluczowe decyzje w TVP wciąż ma wpływać jej była prezes Joanna Klimek (obecnie Joanna Kurska).

Portal centruinformacji.tvp.pl opublikował na swojej stronie oficjalne oświadczenie dotyczącej artykułu tygodnika „Newsweek”. 

-Publikacja tygodnika „Newsweek” jest kolejną, żałosną próbą osłabienia rosnącej pozycji nadawcy publicznego. - tymi słowami rozpoczyna się oświadczenie TVP, sugerując iż był to zabieg celowy, mający na celu „odwrócenie uwagi od wydarzenia potwierdzającego odbudowę siły i prestiżu Telewizji Polskiej. 

TVP zarzuca „Newsweekowi” manipulacje statystykami. Według nich tygodnik zestawił dane ABG Nielsen z pierwszego półrocza 2015 z pierwszym półroczem 2018 roku, zgodnie z którym TVP rzeczywiście straciło na sile. Tyle, że każda z najważniejszych stacji, w tym Polsat i TVN, straciły w tych latach na oglądalności. Telewizja Polska S.A. preferuje nowsze zestawienie tego samego centrum badań z pierwszego półrocza 2017 roku. Przy zestawieniu tych liczb z najnowszymi danymi TVP pierwszy raz, od 15 lat, zanotowało bezwzględny wzrost.

Zdaniem stacji artykuł „Newsweeka” jest zobrazowaniem poglądu redaktora naczelnego tej gazety Tomasza Lisa, który nie może się pogodzić z sukcesem TVP. Powodem tego ma być zemsta. Kilka lat temu wspomniany dziennikarz prowadził program „Tomasz Lis na żywo” emitowanym właśnie przez Telewizję Polską. Jak czytamy w oświadczeniu program był całkowitą klęską, mając spory udział w wieloletniej tendencji spadkowej oglądalności. Wszystko to pomimo „wysokich kosztów i nakładów na promocję oraz „przyklejania” do oglądanego wtedy przez wielomilionową widownię serialu „M jak miłość”. Jako dowód TVP podaje dane zgodnie z którymi na początku emisji programu w lutym 2008 roku Lis zgromadził ok. 4 mln 600 tyś osób przed telewizorami. Tendencja ta jednak spadła do poziomu 1 mln 500 tyś widzów w ciągu 7 lat. 

Stacja odcina się także od spekulacji dotyczących rzekomego wpływu na jej wygląd przez byłą prezes Joannę Kurską (dawniej Joannę Klimek). Zdaniem TVP żona obecnego prezesa TVP nie zajmuje żadnego stanowiska w siedzibie stacji. Za podobne „plotki” należąca do tego samego wydawnictwa RASP dziennik „Fakt” był zobligowany do oficjalnego przeproszenia stacji.

Na końcu oświadczenia czytamy o zamiarze wystosowania pozwu przez stację TVP przeciwko redakcji „Newsweeka”.

-Publikacja „Newsweeka” jest kolejną, niechlujną próbą zdyskredytowania Telewizji Polskiej przez wydawnictwa RASP. W związku z kłamstwami zawartymi w artykule TVP podejmie kroki prawne przeciwko wydawcy tygodnika „Newsweek” i autorowi tekstu. 

Oświadczenie zostało udostępnione za pośrednictwem Twittera przez prezesa TVP Jacka Kurskiego, który w dość ostrych słowach skomentował całą sprawę, przypominając przy okazje sytuację z „Faktem”.

-TVP pozywa szczujnię NewsweekPolska i damskiego boksera Tomasza Lisa za kolejne kłamstwa na temat TVP. Kłamstwa podobne do tych, za które niedawno musiał nas na 1 stronie przepraszać FAKT, wydawany przez ten sam niemiecki koncern. - brzmi wpis Kurskiego.

Redaktor Naczelny „Newsweeka” zdaje się jednak nie bać podjętych środków prawnych przez TVP, ostro odpowiadając na swoim koncie twitterowym.

-Łgarz Kurski, który za nasze pieniądze rozkłada TVP, znowu kłamie i insynuuje, tym razem na mój temat. Z radością spotkam się z tym panem w sądzie. Mam nadzieję, że takim, który nie zostanie jeszcze przejęty przez jego kumpli. 

JD/ za Twitter/ Centrum Informacji TVP


Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 5. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 6. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 7. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

 8. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook