Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz'15 apeluje o pomoc Polakom na Ukrainie

07.08.2018
1270ukrainapolaki
Kukiz'15 apeluje o pomoc Polakom na Ukrainie

Kukiz'15 zwraca się do rządzących i polityków innych opcji o pomoc i podtrzymywanie kontaktów z Polakami mieszkającymi na Ukrainie. Poseł Robert Mordak (Kukiz'15) mówił we wtorek na konferencji, że Polska trochę zapomina o naszych rodakach na Ukrainie.

"Jeszcze nie tak dawno na Ukrainie do polskiego obywatelstwa przyznawało się około milion osób, a Polska zdobyła się tylko na wybudowanie od 1989 roku trzech szkół dla młodzieży polskiej. Dlatego uważamy, że bardzo racjonalne jest, aby oni tutaj przyjeżdżali i nawiązywali kontakty ze swoimi rówieśnikami oraz poznawali historię swojej ojczyzny" - mówił poseł Kukiz'15.

Zwrócił się do rządzących i polityków innych opcji o zwiększenie uwagi i pomoc Polakom mieszkającym na Ukrainie. "Chcielibyśmy zwrócić na ten problem uwagę i oczekujemy, że być może inni posłowie czy władze naszego kraju będą się bardziej starać" - powiedział.

W jego ocenie warto nawiązywać kontakt z Polakami na Ukrainie, bo "to jest część naszego narodu, trochę zapomniana zarówno przez władze, jak i w świadomości nas, Polaków". "Nie mamy tego poczucia, że tam mieszka jednak milion osób, które przyznają się do narodowości polskiej" - mówił Mordak.

Podkreślił, że jego ugrupowanie stara się angażować w pomoc charytatywną poprzez współpracę z klasztorem karmelitów w Sąsiadowicach na Ukrainie. "Zbieramy dary od Polaków np. w Radomiu; są to w bardzo dobrym stanie ubrania, leki czy sprzęt medyczny" - mówił poseł. Dodał, że "to wszystko jest ciągle luksusem dla naszych rodaków na Ukrainie".(PAP)

autor: Edyta Roś


Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook