Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz zbulwersowany kolejnymi taśmami

01.10.2015

"Przyzwyczailiśmy się do złodziejstwa, do bandytki. Coś strasznego! — mówił Paweł Kukiz w rozmowie z radiową Trójką, komentując doniesienia o kolejnych taśmach z afery podsłuchowej.

W środę  „Gazeta Wyborcza” opisała kolejne taśmy, na których słychać kolejne skandaliczne określenia i słowa - użyte między innymi przez Elżbietę Bieńkowską.

Muzyk, który w wyborach prezydenckich zdobył 20 procent głosów i zajął trzecie miejsce, zapewnia, że po ewentualnym wejściu do Sejmu, zespół posłów, których wprowadzi Ruch Kukiz‘15 nie wejdzie w „stałą koalicję”: "Nie szykujemy się na zajęcie takich stołków. W przypadku wejścia do parlamentu zamierzamy pozostać grupą posłów niezależnych, którzy nie wchodzą w koalicje trwałe. Można wchodzić w koalicje celowe, przy realizacji konkretnego projektu czy ustawy proobywatelskiej, ale nie koalicje stałe. One polegają na tym, że duża partia kupuje stołkami partie mniejsze. To jak dowcip o ZSL, które używa teraz nazwy PSL, a które mówi: „nasz koalicjant z pewnością wygra wybory”— tłumaczył Kukiz.
Jak podkreślał, w jego ocenie musi dojść do uchwalenia nowej konstytucji - a w niej systemu prezydenckiego.
Bez zmiany konstytucji i obywatelskiej kontroli nad państwem i pieniędzmi nie ma szans na zrealizowanie proobywatelskiej reformy. (…) To musi być nowa konstytucja, która daje obywatelowi kontrolę nad władzą, która wprowadza system prezydencki i zmienia ordynację wyborczą, reformuje wymiar sprawiedliwości, daje przejrzystość i jawność wydatków publicznych, znosi finansowanie partii…— wyliczał Kukiz.
I dodawał:
Jestem generalnie i osobiście zwolennikiem systemu amerykańskiego. Z tym, że zastanawiam się nad tym, czy z instytucji semi-prezydenckiego nie wykorzystać instytucji referendum. We Francji prezydent ma możliwość odwołania się do woli obywateli w referendum. Nad taką zmianą można by się było zastanowić
— zaznaczył.
Polska idzie po równi pochyłej w przepaść — podkreślił.
Pytany o ewentualny rozkład sił po październikowych wyborach parlamentarnych, Kukiz zasugerował, że może dojść do powstania antypisowskiej koalicji. A wówczas to jego ruch stanie się języczkiem u wagi.

Może dojść do sytuacji, w której PiS wygra wybory, ale inne partie mogą stworzyć antypisowską koalicję. Prezydent może zezwolić na funkcjonowanie rządu mniejszościowego, ale to nie jest dobre dla państwa. (…) Ta sytuacja może doprowadzić do tego, że mały podmiot polityczny (między 8 a 12 procent poparcia) jest w stanie doprowadzić do tego, by wymusić na nowym parlamencie prace nad zmianami ustrojowymi w zamian za wsparcie konkretnych ustaw — zakończył.

lw/ansa

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook