Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz i Petru szefami klubów

04.11.2015

Paweł Kukiz i Ryszard Petru staną na czele klubów parlamentarnych swych ugrupowań. Stanisław Tyszka prawdopodobnie będzie kandydatem Ruchu Kukiz'15 na wicemarszałka Sejmu.

Paweł Kukiz będzie szefem klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15; Stanisław Tyszka prawdopodobnie będzie kandydatem na wicemarszałka Sejmu. Główne plany Ruchu to złożenie w Sejmie projektów ustaw: "antysitwowej" i deregulacyjnej.

W środę odbyło się w Sejmie nieformalne posiedzenie klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15. W trakcie posiedzenia obyła się dyskusja m.in. nad kandydatami na wicemarszałka Sejmu.

Rzecznik przyszłego klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15 Jakub Kulesza poinformował, że szefem klubu będzie Paweł Kukiz. - To naturalne, nie było to nawet przedmiotem dyskusji - zaznaczył.

Kulesza zapowiedział też, że w najbliższym czasie Ruch Kukiz'15 przedstawi oficjalną kandydaturę na wicemarszałka Sejmu. Według informacji PAP kandydatem najprawdopodobniej będzie Stanisław Tyszka, który zdobył mandat poselski w okręgu obejmującym podwarszawskie powiaty.

Podczas dyskusji na nieformalnym posiedzeniu klubu pojawiła się również koncepcja wystawienia na funkcję marszałka Sejmu Kornela Morawieckiego, który został posłem Ruchu Kukiz'15 z Wrocławia.

- Morawiecki to symbol, jego kandydatura na marszałka Sejmu byłaby symbolicznym otwarciem nowej kadencji Sejmu - powiedział jeden z działaczy Ruchu Kukiz'15. Morawiecki był działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL, założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej.

Działacze Ruch Kukiza'15 zapowiadają, że ostateczne decyzje w sprawie kandydatur na stanowiska w prezydium Sejmu zapadną na posiedzeniu klubu na pierwszym posiedzeniu Sejmu.

Główne plany Ruchu Kukiz'15 w najbliższym czasie, to szukanie większości konstytucyjnej, potrzebnej do zmiany ustawy zasadniczej na "proobywatelską", a także złożenie w Sejmie projektów ustaw: "antysitwowej" i deregulacyjnej.

Kukiz zapowiadał, że najważniejsza dla jego partii jest zmiana konstytucji na "proobywatelską" - chodzi m.in. o zniesienie progu referendalnego, oddzielenie władzy ustawodawczej od wykonawczej, zmianę ordynacji wyborczej na jednomandatową oraz gruntowną reformę wymiaru sprawiedliwości.
Reforma wymiaru sprawiedliwości - według propozycji Ruchu Kukiz'15 - zakłada m.in.: wybór sędziów I instancji w wyborach powszechnych, wzmocnienie instytucji ławników, prowadzenie rozpraw dzień po dniu oraz zwiększenie liczby asystentów sędziów.

Ruch Kukiz'15 chce w pierwszej kolejności złożyć do Sejmu projekty ustaw: "antysitwowej", która zakazywać będzie członkom partii zajmowania kierowniczych stanowisk w spółkach Skarbu Państwa oraz ustawa deregulacyjnej, która ma skasować niepotrzebne przepisy.

Prawdopodobny kandydat na wicemarszałka Sejmu Stanisław Tyszka - jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Republikańska wiki - jest absolwentem wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i studiów doktoranckich na Wydziale Historii i Cywilizacji w European University Institute we Florencji. Studiował też filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze; jest adiunktem na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 2011-2012 był dyrektorem Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej oraz członkiem zarządu Fundacji Republikańskiej. Jako ekspert Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, zajmował się deregulacją, reprywatyzacją, polityką historyczną i procesem stanowienia prawa.

W latach 2012-2013 był ekspertem Ministerstwa Sprawiedliwości. Tyszka był koordynatorem Ruchu Kukiza na Mazowszu i autorem Strategii Zmiany Kukiz'15.

Szefem klubu sejmowego Nowoczesnej ma być lider tego ugrupowania Ryszard Petru. W związku z tym Petru nie zamierza być kandydatem swego klubu na wicemarszałka Sejmu.

- Myśmy podjęli nieformalną decyzję w klubie, że ja będę szefem klubu, w związku z tym nie chcę być wicemarszałkiem - powiedział Petru.

Dopytywany dlaczego, odpowiedział: "bo chcę być szefem klubu". - Nie no, to jest jednak inna funkcja. Pamiętajmy, że jesteśmy nowym klubem, nową partią i ważne jest to żebyśmy wypracowywali wspólne stanowisko - tak naprawdę w dużym stopniu partia to jest klub - dodał Petru.

Jak mówił potrzebna jest "normalna, świeża polityka", którą - według niego - Nowoczesna proponuje. Stwierdził też, że "nie wolno się podniecać sondażami, to dopiero początek".

W środę posłowie odbierali z rąk szefa Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenia o wyborze. W Sejmie nowej kadencji PiS będzie miał 235 posłów; PO - 138; ruch Kukiz'15 - 42; Nowoczesna - 28 i PSL - 16. Zwyczajem sejmowym było, że w Prezydium izby - które tworzą marszałek i wicemarszałkowie - swoich reprezentantów miały wszystkie kluby, przy czym marszałek wywodzi się z ugrupowania mającego najwięcej posłów.

Szef klubu PiS w kończącej się kadencji Mariusz Błaszczak mówił na początku tygodnia, że PiS powinien mieć głos przeważający w Prezydium Sejmu i zwracał przy tym uwagę, że przy zachowaniu decydującego głosu PiS, gdyby każdy klub otrzymał w Prezydium reprezentanta, byłoby ono najliczniejsze w historii.

Ocenił wówczas, że byłoby to naruszenie pewnych zasad. Zaznaczył, że w kwestii Prezydium Sejmu będą jeszcze trwały rozmowy i konsultacje. Z informacji uzyskiwanych wówczas wynikało, że w kierownictwie PiS "poważnie rozważany" był podział, zgodnie z którym PiS otrzymałby marszałka i dwóch wicemarszałków; PO i ruch Kukiz'15 - po jednym wicemarszałku; a najmniejsze kluby Nowoczesna i PSL pozostałyby bez przedstawiciela w Prezydium.

Przedstawiciele Nowoczesnej i PSL oceniali wówczas, że brak reprezentantów ich klubów w Prezydium Sejmu byłby złamaniem dobrych obyczajów parlamentarnych. We wtorek Błaszczak w rozmowie w radiu RMF FM odpowiadając na pytania słuchaczy powiedział, że Nowoczesna ma mieć wicemarszałka, a najbardziej prawdopodobny jest sześcioosobowy skład Prezydium. Zaznaczył jednocześnie, że ostatecznie decyzje jeszcze nie zapadły, a każdy klub będzie miał reprezentanta w Konwencie Seniorów - w skład Konwentu wchodzą m.in. marszałek, wicemarszałkowie, przewodniczący lub wiceprzewodniczący klubów oraz przedstawiciele kół parlamentarnych reprezentujących w dniu rozpoczęcia kadencji Sejmu osobną listę wyborczą.

Petru odpowiadając w środę na pytania dotyczącego nowego, tworzonego przez PiS rządu, stwierdził, że "ważne żeby w rządzie nie było radykałów".

- Jeżeli Beata Szyło będzie premierem, a miałaby samych radykałów, to ona nie wytrzyma. To będzie jedna wielka jatka w rządzie. Nie wiem czy o to chodziło, tym którzy głosowali na Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Petru. Dodał, że "rząd jest wizytówką Polski na zewnątrz" i ważne żeby "był skuteczny i dbał o interesy Polaków, nie tylko tych 37,5 proc.", które głosowało na PiS.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Marcin Obara]

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook